reklama

Na festivale YouTopia 2020 po prvýkrát odovzdajú cenu pre najlepší slovenský videoklip

V Trnave sa v druhej polovici augusta koná festival YouTopia, ktorý sa venuje zaujímavým a inovatívnym spojeniam videa a hudby. Okrem pestrého koncertného programu, projekcií filmov a videí je jedným z najväčších lákadiel festivalu súťaž o najlepší slovenský videoklip.

To, že v programe pribudla súťaž, je najvýznamnejšou zmenou oproti prvému ročníku festivalu. Na slovenskej hudobnej scéne ročne vzniknú stovky videoklipov. Tie väčšinou jednoducho prezentujú hudobníkov, a tým sa približujú istej forme reklamy. No aj videoklipy môžu byť nápadité a nadčasové.

„Myslím si, že súťaž či ocenenie by mohli zvýšiť povedomie o tvorbe videoklipov na Slovensku, o tom, že tu vznikajú kvalitné diela, ktoré obstoja aj v medzinárodnej konkurencii. Je to aj príležitosť pre zviditeľnenie tvorcov klipov,“ vysvetľuje zámer dramaturg festivalu Juraj Kovalčík.

To, že na Slovensku podobná súťaž chýba, potvrdzuje aj jeden z členov poroty súťaže, animátor a režisér Andrej Kolenčík: „Mám pocit, že videoklip je u nás trochu zaznávaná disciplína a aj počas vyhlasovaní rôznych hudobných cien u nás táto kategória absentuje, respektíve nemá priestor, ktorý by si zaslúžila. Pritom klipy tu sú a ich tvorcovia by mali dostať priestor aj na spätnú väzbu. Bez videoklipu sa dnes už nezaobíde takmer žiadny relevantný interpret.“

Andrej je sám tvorcom niekoľkých videoklipov a najviac ho na tejto práci baví absolútna kreatívna voľnosť a to, že videoklip dokáže dotvoriť pieseň do jednoliateho audiovizuálneho zážitku.

V tohtoročnej porote zasadne päť zástupcov z hudobného a filmového života. Okrem už spomenutého Andreja Kolenčíka bude o víťazovi rozhodovať aj Michaela Kučová, redaktorka portálu Hudba.sk, ktorá pôsobí aj v ďalších kultúrnych projektoch ako napr. PechaKucha Night Bratislava, Cena Oskára Čepana, Biela noc či festival Brak.

V porote zasadá aj Alexander Čerevka, ktorý sa dlhoročne venuje prezentácii slovenskej hudby doma aj v zahraničí. „V rámci našej práce v Slnko Records, LALA Music Export alebo na Sharpe festivale sa vždy ako na prvú vec pozeráme na hudbu a to, aké emócie v nás vyvoláva. Zároveň platí, a myslím, že to nie je len naša skúsenosť, že vizuálna stránka vie veľmi umocniť celkový dojem z hudby. Originálne spracované video pomáha spropagovať kvalitnú hudbu a samozrejme to platí aj naopak,“ vysvetľuje Čerevka, a tým potvrdzuje, že takáto súťaž a vlastne i festival, akým je YouTopia, majú na slovenskej scéne zmysel.

Z filmárskeho hľadiska sa na vybrané videoklipy v porote pozrie režisérka Lucia Kašová, ktorá sa zviditeľnila najmä významnou časťou dokumentárneho seriálu Expremiéri, v ktorej zachytila portrét Roberta Fica. Päticu porotcov uzatvára Dušan Vančo, ktorý sa po bohatých skúsenostiach v súkromných i verejnoprávnych rozhlasových staniciach stal spoluzakladateľom Trnavského rádia a popri tom sa aj sám ako producent venuje elektronickej hudbe pod pseudonymom Foolk.

Cena pre najlepší slovenský videoklip sa bude odovzdávať v sobotu 22. augusta 2020 počas večerného programu festivalu YouTopia 2020 v trnavskom kultúrnom centre Malý Berlín.

Po ňom bude nasledovať koncert českej skupiny Zrní sprevádzaný synchronizovanou projekciou hry Hrdina, ktorú na motívy ich piesní vytvoril herný vývojár Dalibor Bartoš.

Celý program festivalu ako aj predpredaj permanentiek v cene 5 € návštevníci môžu nájsť na stránke www.youtopia.sk.

Z verejných zdrojov festival v rámci projektu Malý Berlín 2020 podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Festival finančne podporilo aj Nádvorie, priestor súčasnej kultúry.

Ulož ako PDF
Napísal 10. augusta 2020 9:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.