reklama

Na festivale YouTopia v Trnave ocenili slovenské videoklipy

Festival YouTopia v kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave po roku opäť ocenil to najlepšie, čo priniesli slovenskí tvorcovia do sveta videoklipov. Často opomínaná kvalita vizuálneho spracovania slovenskej hudby tak dostala zaslúženú poctu.

Ocenené videoklipy vyberal tím festivalu v predvýbere a následne odborná porota v zložení Tomasz Wierzbicki, Mária Pinčíková a Adam Mach z vyše 1100 videoklipov zverejnených v období od 1. janára 2020 do 30. júna 2021, ktoré vytvorili slovenskí autori, prípadne autori pôsobiaci na Slovensku, alebo autori tvoriaci pre slovenských interpretov.

Trojčlenná porota počas festivalu odovzdala ocenenie štyrom videoklipom. Prvé čestné uznanie si vyslúžil Matej Mihályi za klip Prezident Lourajder: Osud. Porota ocenila pôsobivé a imaginatívne prepojenie rapu a animácie, ktoré vyniká nadhľadom a inteligentným humorom, prekračujúc očakávania spojené so žánrom.


Udelenie čestného uznania Maii Martiniak za videoklip Eniesa – Melody

FOTO: Dominika Chrzanová

Druhé čestné uznanie si vyslúžila Maia Martiniak, za klip Eniesa: Melody. Porotcovia ocenili vybudovanie hutnej atmosféry ilustrujúcej náladu skladby a citlivý, krehký a zároveň odvážny prístup k hudbe a téme.

Tretie čestné uznanie si z YouTopie odniesol Roland Wranik za klip pre Dalyba, Saula a Bejby Blue s názvom 4eva. Potore sa páčila neortodoxná štruktúra rozprávania, vizuálna predstavivosť aj svetové spracovanie, pri ktorom divák zabúda, že sa díva na videoklip a miesto toho sa ocitá vo filmovom sci-fi.

Víťazstvo v súťaži si odniesla Američanka Jay Walker. Tá je autorkou klipu Hoří i voda pre slovenskú speváčku Katarziu.

Podľa členov poroty stojí za jej úspechom hodnotné rozvinutie témy vo vizuálnom spracovaní. Tému, ktorá aktuálne rezonuje a zároveň je nadčasová, sa podarilo vyrozprávať precíznymi a do najmenšieho detailu premyslenými výrazovými prostriedkami. Porotcovia tiež ocenili štylizáciu rozprávania, obsadenie, obrazy, kostýmy či technické spracovanie.

Cenu za najlepší slovenský videoklip festival YouTopia odovzdával po prvýkrát v minulom roku, keď sa víťazmi stali Adam Mach a Mišo Ormandík (a.k.a. Prezident Lourajder) za ich spoločný klip ku skladbe Čierna.

Súčasťou festivalu boli okrem súťaže aj diskusie, koncerty, projekcie, či workshop o tvorbe podcastov. YouTopia je oslavou digitálnej kultúry vo všetkých jej podobách.

Festival YouTopia z verejných zdrojov v rámci projektu Malý Berlín 2020 podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.


Udeľovanie cien s Mariou Pinčíkovou

FOTO: Dominika Chrzanová


Návštevníci festivalu

FOTO: Dominika Chrzanová

Víťazný videoklip

Ulož ako PDF
Napísal 7. septembra 2021 9:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.