reklama

Pestrý program koncertov a premietaní na festivale YouTopia 2020

Už tento piatok 21. a v sobotu 22. augusta sa v trnavskom kultúrnom centre Malý Berlín, v Kubiku a na Nádvorí koná festival YouTopia 2020. Ide o druhý ročník podujatia, ktoré sa venuje kreatívnym prepojeniam hudby a vizuálneho rozprávania. Novinkou tohto ročníka je Súťaž najlepších videoklipov, ktorá prvýkrát ocení slovenskú klipovú tvorbu.

„Myslíme si, že súťaž by mohla zvýšiť povedomie o tvorbe videoklipov na Slovensku, o tom, že tu vznikajú kvalitné diela, ktoré obstoja aj v medzinárodnej konkurencii,“ vysvetľuje zámer dramaturg festivalu Juraj Kovalčík.

V programe festivalu nájdete okrem súťažných videí aj skvelé koncerty, zaujímavé filmy či komentované premietania.

Slovenská hudobná scéna a českí Zrní

Už prvý ročník festivalu ponúkal medzinárodný hudobný výber, no keďže rok 2020 so sebou priniesol pochopiteľné obmedzenia v cestovaní, program festivalu sa tentoraz zameral na domácu scénu. Tú zastúpi v piatok na Nádvorí skupina klipers, ktorá kombinuje zmes synthfolku, elektroniky a post-rocku, pričom vyniká jedinečným spojením poézie a českého pesničkárstva.

Do prítmia pivnice Kubiku sa uchýli štvorkoncert raperov z prostorekého východu našej krajiny. Mladý Oskar sa vyspovedá zo svojej trpkej reality, Dude the Wolf so sebou prinesie závan punku a dvojica Dusan Vlk & David-San uzavrie koncert temnejšou atmosférou svojich skladieb.

Piatkový koncertný program ukončí hudobný set elektronického producenta Lukáša Zdurienčíka, jedného z objavov roka 2018. Návštevníkov privedie do varu housom, elektropopom či breakbeatom pod svojim pseudonymom Blame Your Genes.

Sobotný festivalový večer sa na Nádvorí opäť otvorí koncertom, a to vystúpením pesničkárky JANA A JA, ktorá spríjemní letný večer citlivo prepojenou poéziou a hudobnou kompozíciou. Po nej sa hudobný program presúva po zvyšok večera do priestorov Malého Berlína, kde sa odohrá slávnostné odovzdávanie ceny pre najlepší slovenský videoklip.

Program bude pokračovať hudobným headlinerom YouTopie 2020, ktorým je legenda českej alternatívnej scény Zrní. Na koncerte sa vrátia k svojmu albumu Hrdina počítačový hry jde do světa, ktorého piesne budú sprevádzané synchronizovaným premietaním počítačovej hry, ktorú vlani naprogramoval trnavský herný vývojár Dalibor Bartoš.

Nuž a pre tých, ktorí sa nebudú v sobotu večer ponáhľať domov, majú organizátori ešte v rukáve Tajný koncert spojený s afterparty.

Filmy na letnom Nádvorí aj komentované premietania

Druhú programovú líniu tvoria komentované výbery videoklipov a filmové spomienky na dvoch výnimočných tvorcov.

Prvým z nich je divadelný, filmový a televízny režisér Ján Roháč, ktorého 40. výročie smrti si v októbri pripomíname. Na Nádvorí v piatok po zotmení premietnu československý muzikál z roku 1964 Kdyby tisíc klarinetů, ktorý spolurežíroval a ktorý na jednom plátne spojil všetky významné osobnosti vtedajšej popmusic.

Festival si ho v sobotnom programe pripomenie aj ako tvorcu dobových filmových pesničiek, predchodcov súčasných videoklipov. Sekcia predstaví výber z Roháčových videoklipov z rokov 1960 – 1972 s piesňami od legiend ako Jiří Suchý, Karel Gott či Hana Hegerová.

Druhá filmová spomienka bude venovaná Viktorovi Kubalovi a jeho významnému animovanému filmu Krvavá pani, ktorý vznikol pred štyroma dekádami.

Kubal sa preslávil svojským kresliarskym štýlom a presvedčením, že aj celovečerný film si vystačí bez dialógov. Takto vznikol aj tento film na motívy legendy o krutej Alžbete Báthoryovej a vďaka tomu film uvedú v sobotu večer na Nádvorí s novým a naživo predvedeným soundtrackom od trenčianskeho skladateľa Andreja Danócziho.

Okrem filmov v programe nájdete výbery tých najlepších slovenských videoklipov, ktoré sa prebojovali do úzkeho výberu súťaže, komentované premietanie slovenského videoklipového bizáru, výber tých najkreatívnejších klipov, ktoré vznikli počas koronakrízy, či tie najlepšie a najhoršie videá, ktoré by ste si určite nemali púšťať v práci.

Permanentka sa oplatí

Malá časť programu priamo na Nádvorí bude verejnosti voľne prístupná, no dvojdňový festival v celej jeho pestrosti si môžu návštevníci užiť len vďaka permanentke, ktorá v online predpredaji stojí 5 €. Na mieste sa jej cena zvýši na 7 €. Všetky podrobnosti o programe ako aj predpredaj sú dostupné na stránke www.youtopia.sk.

Z verejných zdrojov festival v rámci projektu Malý Berlín 2020 podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Festival finančne podporilo aj Nádvorie, priestor súčasnej kultúry.

Ulož ako PDF
Napísal 19. augusta 2020 8:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.