reklama

Západoslovenské múzeum pozýva: Spomienka na sochára a medailéra Williama Schiffera a prehliadka dokumentov Etnofilm

Pri príležitosti nedožitých stých narodenín bude v expozícii William Schiffer – sochár a medailér v Západoslovenskom múzeu sprievod komentovaný Simonou Jurčovou, autorkou expozície.

Sochár a medailér William Schiffer sa narodil pred sto rokmi 26. augusta 1920 vo Zvončíne. Detstvo prežil v Trnave v chudobnej štvrti Execír – Kopánka. Vyučil sa za holiča, ale v rokoch 1940 – 45 sa venoval sa herectvu. Postupne bol členom Slovenského národného divadla v Bratislave a Slovenského ľudového divadla v Nitre. Po oslobodení odišiel do Paríža, kde vyštudoval sochárstvo na l´École Nationale des Beaux-Arts.

V Slovanskom inštitúte v Paríži sa zoznámil so svojou manželkou Maruškou, rod. Kokoschkovou, neterou známeho maliara Oskara Kokoschku. Do umeleckého sveta vstúpil prvou výstavou v Paríži v roku 1958, na ktorej predstavil publiku svoje vitrážové plastiky. Však osud ho napokon nasmeroval k medailám a plaketám, ktoré sa stali ťažiskom jeho tvorby.

WILLIAM SCHIFFER – SOCHÁR A MEDAILÉR
26. augusta 2020 pri príležitosti nedožitých 100. narodenín

10,00 – pietna spomienka pri hrobe na Novom cintoríne
11,00 – Komentovaná prehliadka expozície v Múzeu knižnej kultúry
11,30 – uvedenie novej razby plakety Ondrejom Lietavcom

Jeho ateliér v Paríži sa stal miestom častých návštev tých šťastlivcov z Československa, ktorí Paríž mohli spoza železnej opony aspoň nakrátko navštíviť. Rád počúval novinky o svojej vlasti a o Trnave zvlášť.

Po roku 1989 navštevoval Slovensko a Trnavu pravidelne, vyšla mu aj kniha spomienok „Tak sa to stalo, nič som nepridal“ (Obzor, Bratislava, 1989) a usporiadal tu aj viacero autorských výstav. V roku 1997 (26. augusta – v deň svojich narodenín) venoval časť zo svojej tvorby Slovenskej republike.

Začal sa zaoberať myšlienkou na vlastnú expozíciu. Západoslovenské múzeum v Trnave sa stalo správcom vyše 250 diel Williama Schiffera, z ktorých výber vystavilo v nasledujúcich rokoch na štyroch výstavách tak, že jeho tvorba bola takmer nepretržite prístupná divákovi. V roku 2002 sa spolu s manželkou definitívne presťahovali do Trnavy.

Majster sa rád prechádzal historickými zákutiami Trnavy, stretávali sme ho vždy dobre naladeného a s neodmysliteľnou baretkou bretónskych námorníkov na hlave. Bol častým návštevníkom spoločenských a kultúrnych podujatí.

Radi ho pozývali otvárať Kultúrne leto v Piešťanoch, bol čestným hosťom Dobrofestu a od založenia tradície Trnavských dní pokoja, lásky a porozumenia nechýbal ani na jednom septembrovom stretnutí. Trnavčania mu v roku 2001 udelili titul „Osobnosť storočia“.

Býval tiež čestným hosťom mnohých podujatí na úrade vlády, prezidentskej kancelárie i niektorých ambasád. V tomto období získal mnohé slovenské ocenenia.

Manželka Maruška ho v roku 2004 po ťažkej chorobe navždy opustila. William Schiffer zomrel po dlhodobých zdravotných ťažkostiach 7. augusta 2007. V tom čase sa už pripravovala expozícia v Západoslovenskom múzeu v Trnave, ktorá bola slávnostne otvorená 26. októbra 2007, dva mesiace od jeho nedožitých 87. narodenín.

ETNOFILM

ETNOFILM Čadca je medzinárodné filmové bienále dokumentárnych filmov s etnogolickou tematikou, ktoré pokrývajú témy zo sociálnej a kultúrnej antropológie a etnológie so širokým záberom.

Západoslovenské múzeum v Trnave v priestoroch svojej hlavnej budovy ponúka exkluzívny výber piatich z ocenených filmov, ktoré sa súťažne zúčastnili podujatia v roku 2018.

Filmy slovenskej, českej, rumunskej a slovinsko-talianskej produkcie prezentujú pohľad na života na netradičných miestach, rôzne životné osudy a konfrontácie súčasnej civilizácie a kultúr existujúcich na jej okraji.

Piatok 28. augusta 2020 – Program:

20: 00 – Jak se dotknout nebe, CZ, 2017
20: 30 – Life is a path, RO, 2017
21:30 – Hriňovský kostolík na Islande, SK, 2017
22:00 – Alexandrinky, SLO/IT, 2011
23:40 – Nadeje pro Arhuaky, CZ, 2018
Predpokladaný koniec akcie o 00:15.

Simona Jurčová

Ulož ako PDF
Napísal 24. augusta 2020 9:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.