reklama

Západoslovenské múzeum pozýva na odbornú konferenciu Sakrálne pamiatky na Slovensku

V dňoch 19. až 20. októbra 2023 sa v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave uskutoční dvojdňová odborná konferencia Sakrálne pamiatky na Slovensku. Cieľom konferencie je mapovanie sakrálnych pamiatok rôznych konfesií v depozitároch slovenských múzeí, v skanzenoch, galériách, ale i vo verejných priestoroch.

Konferencia bude zameraná na sakrálne, kultové a rituálne predmety kolektívnej alebo súkromnej úcty spojené s motívom devócie, ktoré tvoria podstatnú časť zbierkového fondu múzeí a galérií alebo sa nachádzajú vo verejných priestoroch.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Väčšina múzeí a galérií uchováva fondy, ktoré sa vzťahujú na majoritné kresťanské náboženstvo, no na konferencii dostanú priestor aj špecializované fondy so zameraním na menšinové konfesie. Vedecká časť bude vyvážená umeleckým pohľadom na sakrálne motívy vo výtvarnom umení, či literatúre.

V piatich blokoch zameraných na cirkevný obradový textil, drobné sakrálne stavby a pútnické miesta, liturgickú ikonografiu a židovskú tematiku sa celkovo predstaví dvadsaťdva popredných odborníkov zo slovenských múzeí a vysokých škôl s humanitným zameraním.

Odborná konferencia Sakrálne pamiatky na Slovensku, ktorá sa koná v Západoslovenskom múzeu v Trnave, je určená pre širokú odbornú i laickú verejnosť.

Lucia Duchoňová
Západoslovenské múzeum

Ulož ako PDF
Napísal 11. októbra 2023 7:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.