reklama

Múzeum pozýva verejnosť na Prechádzku po Oláhovom seminári

Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2020 (DEKD) podujatie Prechádzka po Oláhovom seminári. Témou DEKD 2020 je „Minulosť vzdeláva“, a práve preto sa spolu pozrieme do budovy, ktorá bola sídlom prvej vyššej vzdelávacej inštitúcie v Trnave.

Ostrihomský arcibiskup Mikuláš Oláh dal v roku 1561 postaviť budovu pre bohoslovecký seminár a kolégium. Ešte nedokončená stavba vyhorela pri požiari v roku 1566.

V roku 1590 budovu opravili, ale ako seminár už neslúžila. V rokoch 1619 až 1919 bola útulkom pre starých kňazov.

Neskôr sa v nej nachádzala kapitulská knižnica. V sedemdesiatych rokoch 20. storočia bola zrekonštruovaná pre Západoslovenské múzeum, ktoré v nej v roku 1979 zriadilo Múzeum knižnej kultúry.

Vo výstavných priestoroch prízemia bude sprevádzať Milan Ševčík a v expozícii na poschodí Simona Jurčová. Pri peknom počasí bude zakončenie podujatia v záhrade Múzea knižnej kultúry.

(sj)

Trnavský samosprávny kraj
Západoslovenské múzeum v Trnave
Názov podujatia: Prechádzka po Oláhovom seminári (DEKD)
Miesto: Múzeum knižnej kultúry (Oláhov seminár)
Termín: utorok 8. 9. 2020 od 16,00

Ulož ako PDF
Napísal 5. septembra 2020 20:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.