reklama

Ohradené venčovisko pre psy v Trnave zatiaľ chýba. Bročka sa vybudovaniu prvého priestoru ‘na skúšku’ nebráni

Už niekoľko rokov sa hovorí v Trnave o skúšobnom, prípadne postupnom vybudovaní ohradených venčiacich zón. Psie výbehy so základnou a jednoduchou technickou infraštruktúrou fungujú už v mnohých slovenských mestách, v zahraničí sú často úplným štandardom. v Trnave zatiaľ nefunguje ani jeden takýto priestor.

Mestské venčoviská pozostávajú obvykle z vyhradeného priestoru napríklad nižším oplotením, alebo plotom obrasteným ťahavými rastlinami, nachádzajú sa tu lavičky, menšie prekážky alebo preliezky pre psy, odpadkové koše.

Primátor Peter Bročka spomína “nové venčiace zóny pre psov s nízkym oplotením a adekvátnym mobiliárom pre každú mestskú časť” už vo volebnom programe v roku 2014. Finančné prostriedky vyhradené pre psie venčoviská nachádzame v niekoľkých rozpočtoch z minulých rokov, no k uskutočneniu tohto zámeru doteraz neprišlo.

“Nejaké venčovisko určite vyskúšame. Podporujem aj snahu jednej našej poslankyne, ktorej na tomto projekte veľmi záleží,” odpovedal Bročka na našu otázku, či je vybudovanie výbehov pre psov v Trnave ešte stále aktuálne.

Ilustračné foto

Primátor nastolil tiež otázku, či prinesie vyhradená zóna osoh a úžitok. “Je to ako s ruským kolom. Je to atrakcia, ale je otázka, koľko sa na ňom vozí ľudí alebo aká je jeho pridaná hodnota.”

Zároveň poznamenal, že má predstavu o tom, ako systém funguje. “Aby to nebolo nebezpečné, tak do priestoru venčoviska by mal byť kontrolovaný vstup, psy majú mať čip, povinné očkovania alebo napríklad minimálnu formu výcviku. Ale toto je pre nás nepoužiteľné. Ak to bude po právnej stránke v poriadku, pri vstupe umiestnime prevádzkový poriadok a každý majiteľ si tak bude za svojho psa zodpovedať sám,” uviedol.

Bročka podľa vlastných slov síce nie je úplne presvedčený o tom, že tento projekt bude úspešný, no skúšobnému vybudovaniu prvého priestoru sa nebráni.

Za otázne považuje aj vnímanie verejného priestoru, ktorý bude ohradený. “Nabúravanie verejného priestoru oplotením nie je úplne najšťastnejšie. Ale budeme sa snažiť nájsť vhodnú lokalitu. Som úplne za, vyskúšame to. Už len pre to, aby sme videli, či to bude fungovať alebo nie,” dodal.

OPLOTENÉ VENČOVISKÁ tzv. PSIE PARKY

sme boli pred pár týždňami pozrieť s Tatianou Vavrovou v Nových Zámkoch. Ide o…

Uverejnil používateľ Peter Bročka Sobota 1. septembra 2018

Ulož ako PDF
Napísal 6. novembra 2020 11:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Ohradené venčovisko pre psy v Trnave zatiaľ chýba. Bročka sa vybudovaniu prvého priestoru ‘na skúšku’ nebráni”

 1. 1
  Erik says:

  Pri humanizácií obytného priestoru Hospodárska dvor A, v súčasnosti sa realizuje, má pribudnúť oplotené venčovisko pre psov, takže prvý menší priestor bude do konca roka

  • 1.1
   Jan says:

   Človek sa až čuduje ako sa to mohlo podariť aj vychovať také dve indivíduá v jednom meste Trnava. Toľko nepochopenia a akým sa stretávajú je až poľutovania hodné. Po zrealizovaní vylodenia v Normandii si dopraje zaslúženého odpočinku a pán domáci ide realizovať venčovisko pre psy. Po meste mu zatiaľ chodí 50 bezdomovcov bez náznakov postarania o nich.

   • 1.1.1
    Erik says:

    Na dvore A na Hospodárskej nevznikne len psie venčovisko, ale bude aj detské ihrisko, polopodzemné kontajnery, mobiliár, opravené chodníky a pribudne zeleň. Vnútroblok prebehol participatívnym plánovaním, t.j. obyvatelia sa vyjadrili, čo chcú mať v dvoroch, čiže táto požiadavka bola od obyvateľov

    • 1.1.1.1
     Masárky says:

     Aký honosný názov. Venčovisko. Neznalý problematiky by si mohol myslieť, že má väzbu na podstatné meno “veniec”.
     Mať však takýto oplotený “veniec” pod oknami, plný venčiacich a venčnených, no neviem… Možno aj miestne veľmuchy, po trnavsky “masárky”, si tam za sparných letných dní prídu na svoje.

     • 1.1.1.1.1
      MakeHospodarskaGreatAgain says:

      Lokalita zelenou, ihriskom, lavickama a polopodzemnymi kontajnerma bude len lepsa a honosnejsa

      • 1.1.1.1.1.1
       Venčovisko says:

       Čím sa také venčovisko líši od nevenčoviska?

       Keď sa venčený vykadí na nevenčovisku, venčiaci si tento poklad odtransportuje vlastnými rukami.

       Keď sa venčený vykadí na venčovisku, venčiaci si tento poklad odtransportuje vlastnými rukami? Asi ťažko. Masárky si tu prídu na svoje.

       • 1.1.1.1.1.1.1
        Venčovisko nie sú masárky says:

        Venčovisko neznamená, že tam bude bordel a neporiadok, stále tam platia pravidlá, že majitelia psov si odpracú po svojich miláčikoch. Takto to funguje všade a predstav si, že slušní majitelia si odpracú.

        Venčovisko od nevenčoviska sa líši tým, že venčovisko je oplotené územie, kde obyvatelia môžu vypustiť svojich psov. V prípade veľkého venčoviska dostane pes dostatočný priestor na výbeh a na hranie. Na Hospodárskej bude malé ohraničené venčovisko, ktoré bude pravdepodobne slúžiť, aby majitelia nenechali svojich psov vykonať potrebu na detskom ihrisku, ale vo vyhradenom priestore. Túto potrebu stále budú musieť odpratať do smetnej nádoby tak, ako doteraz. Nevidím čo je nepochopiteľné.

        Mimochodom, na SR už fungujú venčoviská, len niekoľko ich je priamo na sídliskách v Košiciach, tak nerozumiem, kde je problém.

 2. 2
  Marcin says:

  Peťo ma mozno pravdu. To je ako s tou roky hnijucou Lanovou drahou postavenou za KDH-kou z eurofondov. Ludia tam za peniaze nepridu a tak to vyuziva iba KDH k svojej propagacii. Pozitivne na tom je ze sa im tak nik z toho zatial neobesil. Pre nezaujem Trnavcanov bolo miestne Lanove centrum zbytocnou investiciou? Mozno ma len lenivi team!!!

  • 2.1
   Kocur says:

   na zaklade coho tvrdis, ze lanove centrum “hnije”? ci len tak? vies si predstavit co vsetko obnasa aby taketo zariadenie fungovalo, ake usilie je potrebne vynalozit aka to je zodpovednost?
   no rozhodne je to neporovnatelne s pokosenim travy na kalvarii na mestskych kosackach.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.