reklama

Srdce na dlani 2020: Ocenili dobrovoľníkov za ich prácu a nasadenie v prospech ostatných

V utorok 15. decembra 2020 sa v konferenčnej sále trnavskej radnice uskutočnilo po prvýkrát slávnostné odovzdanie ocenení Srdce na dlani 2020. Ocenenie smeruje k zvýšeniu statusu dobrovoľníctva a k jeho rozvoju na území Trnavského samosprávneho kraja. Udeľuje sa pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov a Medzinárodného dňa koordinátorov dobrovoľníkov.

Ide o ocenenie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok (jednotlivcov aj kolektívov) a ich projektov za dobrovoľnícku činnosť, ktorú vykonávajú bez nároku na finančnú odmenu v prospech iných, v rôznych oblastiach spoločenského života, rozvoja komunity, ochrany životného prostredia, kultúry, výchovy a vzdelávania a podobne, ide aj o ocenenie koordinátorov a koordinátoriek dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ako aj skupín, dobrovoľníckych programov či subjektov, ktoré vytvárajú podmienky pre rozvoj dobrovoľníctva, zhrnula koordinátorka Srdce na dlani 2020 v Trnavskom kraji Zuzana Šujanová.

Organizácia Bronco, n.o. a Trnavský samosprávny kraj prijali v roku 2020 výzvu naštartovať tradíciu oceňovania v oblasti dobrovoľníctva v Trnavskom kraji. Vicežupan VÚC Trnava Marek Neštický odovzdal a poďakoval všetkým oceneným za ich doterajšiu dobrovoľnícku činnosť.Odovzdávanie ocenení na trnavskej radnici

“Potreba pomoci a šírenia dobra je u týchto ľudí a organizácii nie len v časoch krízy životným naplnením a poslaním. A je potrebné im poďakovať za ich prácu. Svojimi príbehmi môžu motivovať aj iných, lebo solidarita a súdržnosť sú tak potrebné pre nás všetkých,” skonštatovala Šujanová.

V tomto roku prijali 35 nominácii v šiestich kategóriách. Hodnotiaca komisia zložená z odborníkov, ktorí sa dlhodobo venujú dobrovoľníctvu nielen na území Trnavského kraja, vybrala 6 ocenených a udelila aj dve mimoriadne ocenenia.

Ocenenia Srdce na dlani 2020:

DLHODOBÁ DOBROVOĽNÍCKA POMOC
Zuzana Bónóva
Zuzana Bonóva sa venuje dobrovoľníckej pomoci už 10 rokov. Spolupracuje s Nadáciou X- Bionic, kde je spoluorganizátorkou a koordinátorkou dobrovoľníkov Challange Triathlon. Ako zakladateľka Dámskeho Klubu v dedine Trstená na Ostrove už niekoľko rokov buduje komunitný život. Vytvára v dedine pocit súdržnosti, rodiny, spolupatričnosti, vytvára hodnoty, ukazuje mládeži možnosti ako pomáhať starším.

KOORDINÁTORKA DOBROVOĽNÍKOV/ČOK
Mgr. Mária Cipárová
Mária Cipárová vedie na škole( SOŠ Trnava) dobrovoľnícky krúžok pre žiakov už niekoľko rokov. Dlhodobo sa zapájajú do projektov rôznych združení (Trnavská Charita- Každoročná zbierka trvanlivých potravín, Záujmové združenie Rodina v Trnave- spríjemnenie času starým ľuďom chorým na Alzhaimerovu chorobu) Je aj koordinátorka projektu DofE na škole.

DOBROVOĽNÍCKA SKUPINA
o.z. Gympel pomáha
Gympel pomáha je študentská dobrovoľnícka organizácia, ktorá vznikla v roku 2018. Študenti sa vo voľnom čase venujú starým ľuďom v Skalickom seniorskom zariadení, opusteným psíkom v útulku Skalica a organizujú zbierky pre onkologicky pacientov. Počas prvej vlny koronakrízy rozniesli po celom meste Skalica rúška.
DOBROVOĽNÍCKA SKUPINA
Mimoriadne ocenenie
Dobrovoľníci nadácie Bátor Tábor
Medzinárodné tábory so slovenskými deťmi fungujú od roku 2008 a dávajú deťom trpiacim na onkologické ochorenie spomienky na celý život. Každé dieťa má svojho dobrovoľníka, ktorý sa stará o to, aby si dieťa pobyt maximálne užilo. Dobrovoľníkov volajú cimborovia (kamaráti). Dobrovoľníci sa nikdy nepýtajú na chorobu detí, ak deti začnú rozprávať o svojej chorobe, pozorne počúvajú a následne opatrne presmerujú ich pozornosť na pozitívne zážitky, nádej a optimizmus.

PROJEKT/DOBROVOĽNÍCKY PROGRAM
Voda pre klímu
environmentálne technológie o.z.
Skupine ľudí-nadšencov , združených v projekte Voda pre klímu, pod vedením RNDr. Ivana Matušeka, nie je ľahostajné životné prostredie a špeciálne problematika vody. Odborné poznatky dokážu veľmi prijateľným spôsobom priblížiť aj laickej verejnosti.
Predmetom ich záujmu je voda ako základ života, hlavnou myšlienkou ozdravenie vodného manažmentu. Pre verejnosť pripravili niekoľko seminárov, prednášok pre školy, vypracovali projekt Kompletný manažment vody pre obec Horné Orešany a projekt Dažďovej záhrady františkánskeho kláštora.

PODPORA DOBROVOĽNÍCTVA
Komunitné reuse centrum Baterkáreň
Aktivity občianskeho združenia fungujú vďaka stálej skupine dobrovoľníkov (zväčša ide o študentov stredných škôl), s ktorými združenie pracuje, vďaka čomu rozvíja dobrovoľníctvo medzi mládežou. Dobrovoľníci zabezpečujú riadny chod podujatí ako takých. Pomoc v centre je potrebná na dennej báze, podujatia sa usporadúvajú každý́ týždeň. Preto je činnosť̌ a pomoc dobrovoľníkov extrémne dôležitá.

DOBROVOĽNÍČKA POMÁHAJÚCA V TRNAVSKOM KRAJI
Anna Tupá
Anna Tupá je srdcom Komunitného centra Samaria a neodmysliteľnou súčasťou OZ Samaria. Trávi v Komunitnom centre týždenne mnoho hodín, aby pripravila, nachystala a odovzdala potravinovú pomoc pre ľudí v núdzi (seniorov, mnohopočetné rodiny, matky s deťmi, ľudí v ťažkej životnej situácii, ľudí bez domova). Je mamou, tetou i gazdinou komunitného centra a vždy je ochotná pomôcť.

DOBROVOĽNÍK POMÁHAJÚCI/A V TRNAVSKOM KRAJI
Mimoriadne ocenenie
Mgr. Michal Daniška, PhD.
Michal Daniška je na čele občianskej iniciatívy Chceme Zdravú Krajinu, ktorá je svojou činnosťou odbornou protiváhou na novovznikajúce projekty s environmentálnou záťažou na životné prostredie v Trnavskom Kraji. Aktívne vstupuje do rozhodovacích a povoľovacích konaní v projektoch zahraničných spoločností. Každodenne vyvíja obrovské ľudské a odborné nasadenie, ktoré vo svojich odvolaniach a podaniach prezentuje.

Ulož ako PDF
Napísal 16. decembra 2020 8:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.