reklama

Na cestách sa môže tvoriť poľadovica a snehové jazyky. Do trnavského regiónu prichádza mráz, fúkať bude silný nepríjemný vietor

Tohtoročná zima ešte nepovedala svoje posledné slovo. Meteorológovia predpovedajú pre trnavský región sneženie, dážď so snehom, mrazy aj silný vietor.

Slovenský hydrometeorologický ústav SR (SHMÚ) vydal pre okres Trnava výstrahy pred silným vetrom, možnosťou tvorby poľadovice aj snehových jazykov s platnosťou od stredy 10. do piatka 12. februára 2021.

“V priebehu stredy sa bude zo severného Talianska presúvať ďalej na východ tlaková níž, ktorá prinesie zrážky aj nad naše územie. Väčšinou budú vo forme snehu, no v nižších polohách, najmä v južnej polovici územia, miestami počítajte aj s dažďom (niekde len prechodne). Vo večerných hodinách sa naše územie začne dostávať na zadnú stranu tejto níže, vplyvom čoho k nám od severozápadu začne prenikať veľmi studený, pôvodom arktický vzduch. Ochladzovanie teda najskôr pocítime na krajnom západe a severozápade, no studený vzduch sa v priebehu noci na štvrtok dostane na celé územie, pričom pokles teploty bude pokračovať aj počas dňa. Ochladenie bude sprevádzané silným vetrom, ktorý výrazne zníži pocitovú teplotu a miestami spôsobí aj tvorbu snehových jazykov a závejov,” upozorňuje SHMÚ.

Ilustračné foto

V stredu večer klesnú teploty pod bod mrazu a meteorológovia očakávajú počas najbližších 6-7 dní, že nad nulu nevystúpi teplota vzduchu ani počas dňa.

Pocitovú teplotu bude výrazne znižovať vietor severného až severozápadného smeru.

V okrese Trnava platí od stredy 10. februára od 21. hodiny do piatka 12. februára výstraha pred tvorbou snehových jazykov.

V noci zo stredy na štvrtok, až do 9. hodiny sa môže na niektorých úsekoch ciest tvoriť poľadovica.

Počas štvrtka a piatka meteorológovia upozorňujú na výskyt silného vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 18 až 23 m/s (65 až 85 km/h), pričom priemerná rýchlosť vetra má v týchto dňoch dosahovať 12 až 15 m/s (45 – 55 km/h).

“Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,” upozorňuje SHMÚ.

Ulož ako PDF
Napísal 10. februára 2021 8:43. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.