reklama

Automobilka Stellantis sa po dlhých rokovaniach dohodla s odborármi na novej kolektívnej zmluve. Platiť má štyri roky

Vedenie trnavskej automobilky Stellantis Slovakia dospelo v posledný marcový deň k dohode s odborovou organizáciou OZ KOVO na znení kolektívnej dohody s platnosťou na štyri roky. „Ide o dôležitý krok k zvyšovaniu konkurencieschopnosti a vyššej šanci získavania budúcich nových investícií, ktoré sú podmienkou pre posilňovanie budúcnosti našej automobilky,“ komentoval dohodu jej generálny riaditeľ Martin Dzama.

Kolektívne vyjednávanie začalo v Trnave ešte 15.júla 2020 a cesta k výsledku viedla cez celkovo 15 vyjednávacích kôl.

V prvých dvoch krízových rokoch bude dôraz na zvýšení individuálnej výkonnostnej prémie a garancií pre zamestnancov. V roku 2021 stúpne individuálna prémia o 10 eur a v roku 2022 o 30 eur mesačne.

„Automobilka v rovnakom období zároveň garantuje výšku podielu na zisku a novozavedenej odmeny za kvalitu. Koncernový bonus za rok 2020 vyplatený v 2021 bude, napriek kríze, v celkovej výške 861 eur, vrátane retroaktívneho doplatku za výsledky kvalitu. V roku 2022 vyplatí firma každému zamestnancovi minimálne 950 eur,“ priblížil šéf komunikácie Stellantis v Trnave Peter Švec.

Ilustračné foto

V ďalších dvoch rokoch bude nasledovať aj zvýšenie základných miezd zamestnancov automobilky. V roku 2023 to bude o 50 EUR a v roku 2024 sa základ mesačnej mzdy zvýši o 40 EUR. Plus dôjde v roku 2024 aj ku zvýšeniu individuálnej výkonnostnej prémie o 10 EUR mesačne.

V posledných dvoch rokoch platnosti kolektívnej dohody bude výška vyplateného podielu závislá od výsledkov skupiny a trnavského výrobného centra.

Nové pravidlá budú platiť aj pre 13. plat. Vyplácaný bude ako doteraz v dvoch termínoch v máji, pred letom a v novembri, pred Vianocami. Vyplácať sa začne po skúšobnej dobe a jeho výška bude závisieť od počtu odpracovaných rokov.

„Napríklad pri viac ako 15 odpracovaných rokoch bude predstavovať až 125 % priemerného mesačného zárobku. Oceňovať teda bude verných a služobne starších zamestnancov s viacročnými skúsenosťami,“ informovala trnavská automobilka.

„Spoločná dohoda prinesie dlhodobú sociálnu aj ekonomickú stabilitu a je výrazom našej spoločnej zodpovednosti. Pre zamestnancov v tom, že mzdový nárast je rovnováhou kolektívneho a individuálneho odmeňovania za výkon. Pre zamestnávateľa zvyšuje priestor pre plánovanie. Dali sme prednosť dobrej budúcnosti pred neistotou. Chcem poďakovať sociálnym partnerom a všetkým zamestnancom automobilky, že porozumeli potrebám budúcnosti tejto spoločnosti,“ uzavrel Martin Dzama.

V oblasti flexibility bolo dohodnuté, že automobilka pokračuje v režime konta pracovného času pre tri zmeny počas týždňa, konto bude zavedené aj pre víkendovú zmenu, do platnosti vstúpia nové limity a platiť bude s trojmesačným vyúčtovacím obdobím.

Ulož ako PDF
Napísal 2. apríla 2021 8:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.