reklama

Trnavské operačné stredisko vybaví na linke 158 ročne asi 45-tisíc telefonátov

Krajské operačné stredisko Policajného zboru v Trnave funguje päť rokov. Vzniklo 15. augusta 2016 zlúčením okresných operačných stredísk do jedného tímu. Linka 158 v Trnave zazvoní ročne asi 45-tisíc krát.

Pracovisko je v prevádzke 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Policajti tak nepretržite komunikujú s verejnosťou a zabezpečujú celý chod polície v Trnavskom kraji.

„Už počas prvých sekúnd komunikácie cez linku 158 s oznamovateľom, policajt spracováva prvé informácie, dáta zadáva do počítača a ihneď ich online zasiela príslušnej hliadke. Vďaka tomu dokáže byť hliadka na ceste ešte pred ukončením hovoru. Policajt na mape vie lokalizovať najbližšiu hliadku, ale aj oznamovateľa,“ približuje hovorkyňa KR PZ v Trnave Mária Linkešová.

Pripomína však, že linka 158 slúži len v prípade ohrozenia života, zdravia alebo majetku.

Ilustračné foto: KR PZ Trnava

Operačné stredisko denne vybaví až 80% zbytočných telefonátov.

„Napríklad ide o prípady, keď ľudia nechcú nič oznamovať, len sa chcú porozprávať, žiadajú o pomoc pri vybavovaní dokladov, skúšajú, či sa dovolajú, nahlasujú staré prípady, volajúci zavádzajú a klamú, aby vystrašili svojich príbuzných a známych, rozprávajú nezrozumiteľne, pod vplyvom alkoholu a opakovane vytáčajú číslo 158, často tiež telefonujú notorickí sťažovatelia, ktorí nechcú nič riešiť a stále sú nespokojní,“ vymenúva Linkešová.

Každé volanie na operačné stredisko PZ sa nahráva a aj keď je operátor obsadený, systém vie prepojiť volajúceho na najbližšieho voľného operátora, trebárs aj na druhom konci krajiny.

„Hovor prijatý aj mimo náš kraj sa dostane automaticky naspäť k nám,“ vysvetľuje.

Polícia pripomína, že ak kontaktujete linku 158, je potrebné nahlásiť meno a miesto, kde sa nachádzate, udalosť, ktorá vás prinútila zavolať, oznámiť svoje telefónne číslo pre prípad spätného overenia oznámenia a riadiť sa pokynmi a odporúčaniami polície.

„Pri dodržaní týchto zásad bude volajúcemu čo najskôr poskytnutá potrebná pomoc. Polícia žiada verejnosť, aby nezneužívala linku 158. V tom čase totiž môže niekto skutočne potrebovať našu pomoc,“ dodáva.

ZAUJÍMAVOSTI OPERAČNÉHO STREDISKA POLÍCIE V TRNAVE:

– TOP DEŇ V ROKU: Silvester

– LETNÉ MESIACE – rušenie nočného pokoja

– VÍKENDY – najviac hovorov v čase obeda

– NAJDLHŠIE HOVORY – počas erupcií slnka a splnu mesiaca

– NAJLEPŠÍ OPERÁTOR – zodvihne a vybaví za rok 4300 hovorov

Ulož ako PDF
Napísal 17. augusta 2021 12:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.