reklama

Na Zárubách osadia po troch desaťročiach nový dvojkríž

V sobotu 21. augusta 2021 členovia okresného centra KDH Trnava za pomoci dobrovoľníkov demontovali dvojkríž na Zárubách. Bol to nevyhnutný krok k jeho výmene.

„Dvojkríž tu stál od 15. septembra 1991, kedy ho tam na pleciach vynieslo a následne osadilo niekoľko dobrovoľníkov hlavne zo Smoleníc, Lošonca, ale aj z iných okolitých obcí. Iniciátorom myšlienky bol vtedajší farár v Smoleniciach Miloslav Mrva, ktorý ho na vrchole aj posvätil. Vyrobenie kríža mal na starosti tesár Tapšík. Opravy tohto kríža sa vykonali v rokoch 2011 a 2012,“ uviedla k histórii dvojkríža členka OC KDH Trnava Zuzana Bošnáková.


Poškodený dvojkríž demontovali pred niekoľkými dňami

Zdroj: Rastislav Mráz

Rasťo Mráz, okresný predseda KDH a župný poslanec k tejto iniciatíve dodal: „V roku 2021, kedy si pripomíname 30. výročie osadenia dvojkríža na Zárubách, sme uvažovali nad jeho údržbou a nejakým eventom pri príležitosti tohto jubilea. Avšak po niekoľkých konzultáciách a obhliadkach sme zistili, že jeho stav je už natoľko zlý, že môže ohroziť turistov, ktorí tu v hojnom počte každodenne prichádzajú. Preto sme sa rozhodli pre jeho demontovanie a objednali sme výrobu nového dubového kríža, ktorý tu bude osadený v najbližšiu stredu – 1. septembra 2021.“

Zraz tých, ktorí by chceli pomôcť s vynášaním a osádzaním kríža, bude na vrchole Zárub o 9.30 hodine.

Kríž bude privezený po lesnej ceste zo strany Bukovej cca 400 m pod vrcholom. Následne bude o 12.00 hod. požehnanie kríža a sv. omša na vrchole Zárub.

Na zúčastnených čaká aj občerstvenie na zámockých lúkach v Smoleniciach pri turistickom chodníku z Vlčiarne na zámok od 14.00 hod.


Osadenie kríža v roku 1991

Zdroj: Jozef Blažo / Viliam Machala

Ulož ako PDF
Napísal 27. augusta 2021 7:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.