reklama

Na najvyššom vrchu Malých Karpát stojí nový dvojkríž

V stredu, 1. septembra 2021, členovia KDH v okrese Trnava spolu s miestnymi dobrovoľníkmi a ďalšími milovníkmi turistiky osadili nový dvojkríž na Zárubách – najvyššom vrchu Malých Karpát.

„Nadviazali sme tak na našich predchodcov z klubu Smolenice, ktorí organizačne zabezpečovali osadenie pôvodného dvojkríža v septembri 1991. Nový dvojkríž bol slávnostne požehnaný smolenickým farárom Milanom Červeňanským, ktorý na vrchole odslúžil aj sv. omšu. Sme tiež radi, že sa akcie mohol zúčastniť aj predseda KDH a župan Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, ktorému sa naše Malé Karpaty a Záruby veľmi páčili,“ povedala k akcii Zuzana Bošnáková, členka okresného centra KDH v Trnave.

„Chceme sa poďakovať všetkým dobrovoľníkom a turistom, ktorí sa zorganizovali cez naše kluby ako aj cez facebookovskú skupinu Malé Karpaty, a pomohli kríž vyniesť a osadiť. Veľká vďaka patrí aj pánovi Hoblíkovi zo Špačiniec za výrobu dvojkríža a Milošovi Hačovi za technické zvládnutie jeho osadenia. A v neposlednom rade ďakujeme aj poľovníkom zo Smoleníc za výborný guláš,“ uviedol predseda Okresného centra KDH Trnava, mestský a župný poslanec Rasťo Mráz.

V novom dvojkríži sa nachádza aj časová kapsula, ktorá obsahuje fotky z osadenia pôvodného dvojkríža z roku 1991, plagát akcie osadenia nového kríža z 1. septembra 2021 a tiež pamätnú Trnavskú eurobankovku.

V rámci pozdravu budúcim generáciám sa spomína história pôvodného dvojkríža, taktiež informácia o roku 2021, ktorý bol poznačený hlavne pandémiou Covidu-19 a preto je v ňom uvedený aj nasledovný odkaz: „V tomto roku preto mnoho ľudí hľadalo útechu a ovlaženie v prírode. My v okrese Trnava máme krásne prostredie Malých Karpát so svojím najvyšším vrcholom Záruby. Nielen v tomto roku, ale aj v iných rokoch bol hojne navštevovaný. Tento dvojkríž tak obnovujeme a vztyčujeme na tomto vrchole ako národný symbol, ale aj ako symbol vďačnosti za prežitie pandémie. Zároveň môže byť aj spomienkou na tých, čo nás kvôli pandémii opustili. Nech je však aj symbolom nádeje, že spoluprácou a odhodlaním, aké preukázali dobrovoľníci pri vynesení a osadení tohto dvojkríža na vrchol Zárub, môžeme poraziť aj kríže, ktoré nám prídu do života. A to chceme odkázať aj Vám, naši potomkovia, ktorí čítate tento odkaz. Spoločne, vytrvalo, so vzájomnou úctou a pomocou žite pre svojich blízkych, pre svoje spoločenstvá, komunity, mestá, obce a pre naše Slovensko.“

(ts)

FOTOGALÉRIA Z OSADENIA DVOJRÍŽA NA ZÁRUBÁCH, 1. septembra 2021

Ulož ako PDF
Napísal 2. septembra 2021 13:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na najvyššom vrchu Malých Karpát stojí nový dvojkríž”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.