reklama

Knižnica pokračuje v modernizácii interiérov. Po takmer troch desaťročiach dostala novú tvár herňa v detskom oddelení

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave dnes sprístupnila zmodernizovaný priestor herne v detskom oddelení. Knižnica tak pokračuje v postupnej modernizácii a zvyšovaní atraktivity priestorov slúžiacich pre návštevníkov.

V stredu 24. júna 2020 slávnostne sprístupnili zmodernizovanú herňu pre deti v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave. Aktu sa zúčastnili riaditeľ Fondu na podporu umenia Jozef Kovalčik, vicežupan Marek Neštický a riaditeľ knižnice Pavol Tomašovič.

Herňa pre deti prešla modernizáciou v hodnote približne 33-tisíc eur. Knižnica investovala z vlastných prostriedkov vyše 9-tisíc eur, Trnavský samosprávny kraj poskytol 4200 eur a Fond na podporu umenia podporil projekt sumou 20 tisíc eur.


Slávnostné otvorenie zmodernizovaných priestorov: zľava riaditeľ Fondu na podporu umenia Jozef Kovalčik, vicežupan Marek Neštický a riaditeľ knižnice Pavol Tomašovič

Práce začali na konci roka 2019 a ich dokončenie sa posunulo o niekoľko týdňov pre komplikácie spôsobené pandémiou koronavírusu.

Herňa pre deti je súčasťou oddelenia pre deti Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave od roku 1993 a po takmer troch desaťročiach fungovania bolo potrebné inovovať a dať mu novú, atraktívnejšiu a modernejšiu tvár.

Slúži ako priestor pre besedy detských čitateľov so spisovateľmi, na tvorivé dielne, vzdelávacie programy, informačné hodiny a ostatné aktivity, ktorých cieľom je, aby si detský čitateľ našiel vzťah ku knižnici, našiel a prehĺbil vzťah ku knihám a vytvoril z čítania nevyhnutnú súčasť svojho života.

„Knižnica sa nachádza v centre mesta a je určitým mostom medzi tokom informácií, ktorým sme vystavení, a skúsenosťou, ktorú knižnica uchováva vďaka svojej pamäti. V herni sa nachádza pevný most v podobe sedenia, aj náznak riečky Trnávky znázornený modrým kľukatým kusom koberca. Herňa je koncipovaná ako mesto, jeho centrum, kde budú prebiehať rôzne prezentácie a besedy. Zároveň je tu naznačená symbióza nevyhnutného spojenia ľudí s prírodou, pretože ak žijeme v symbióze s prírodou a mestom, cítime a ako doma. Aj my chceme, aby sa nielen deti v knižnici cítili ako doma,“ priblížil myšlienku koncipovania redizajnu herne Pavol Tomašovič.

Snaha vedenia knižnice postupne obnovovať jej interiér tak pokračuje aj v roku 2020.

Nadväzuje na sprístupnenú samostatnú študovňu regionálnej literatúry v roku 2019, ktorej obnovu interiéru finančne podporil sumou 50 – tisíc eur Fond na podporu umenia a Trnavský samosprávny kraj sumou 2 747 eur, a obnovu vstupnej brány a vnútorného zábradlia vďaka finančnej dotácii Ministerstva kultúry SR v sume 5 000 eur s kofinancovaním Trnavského samosprávneho kraja vo výške 500 eur.

Knižnica tak systematicky pokračuje v obnove historickej budovy, postavenej v roku 1914 významným slovenským architektom a staviteľom Michalom Milanom Harmincom, a údržbe jej neoddeliteľných súčastí v snahe uchovať jej funkčnosť, pamiatkovú a estetickú hodnotu pre všetkých návštevníkov a čitateľov.

„V budúcnosti plánujeme priniesť nový dizaj a modernu do priestorov študovne, našou snahou zostáva zrevitalizovať úžasný priestor záhrady knižnice, ktorý je ideálnym miesto na kultúrne a spoločenské stretnutia ľudí pod holým nebom od apríla do októbra,“ dodal Tomašovič.


Ulož ako PDF
Napísal 24. júna 2020 13:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.