reklama

Začala sa výstavba záhradnej čitárne, do jesene dostane exteriérový priestor knižnice novú tvár

V prvej polovici marca 2020 sa začala výstavba záhradnej čitárne so zelenou strechou v areáli Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Do projektu trnavská župa ako zriaďovateľ knižnice investuje 319-tisíc eur. Práce by mali byť ukončené na jeseň tohto roka.

„Vďaka iniciatíve a investícii župy vznikne nový, atraktívny priestor pre oddych, vzdelávanie, kultúru a komunitné aktivity. Jeho súčasťou bude menšia konferenčná miestnosť s plnohodnotným sociálnym zázemím určená na knižné prezentácie a diskusie. Čitáreň plánujeme dokončiť na jeseň tohto roka. Celkovo do nej investujeme 319-tisíc eur,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Na mieste, kde vznikne budúca letná čitáreň momentálne prebiehajú búracie práce starých a nepoužívaných garáží, betónových plôch a pôvodného oplotenia. Zastrešenie objektu je navrhnuté jednoplášťovou vegetačnou plochou strechou s extenzívnou zeleňou.


Prípravné a stavebné odštartovali začiatkom marca

„Vzhľadom na potenciál i možnosti záhrady naša knižnica v úzkej spolupráci so župou zadala koncom roka 2019 projekt na vizualizáciu záhradnej čitárne v súlade s odporúčaniami krajského pamiatkového úradu. Som rád, že po absolvovaní ďalších krokov sa začína výstavba objektu. Vytvorenie nových multifunkčných priestorov bude pre nás a našich návštevníkov pekným darčekom k 95. výročiu fungovania knižnice,“ poznamenal riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho Pavol Tomašovič.

Ako doplnil, spoločne s výstavbou objektu knižnica obnoví aj knižničnú záhradu a prepojí ju mostíkom ponad Trnávku s Ružovým parčíkom, teda verejným mestským priestorom.

„Na okraji centra mesta tak vznikne nový príjemný verejný priestor, kde si ľudia môžu prísť oddýchnuť pri kávičke v tieni stromov, prečítať si knihu a stráviť tu príjemný čas. Navyše, prístup do záhrady bude bezbariérový,“ doplnili Viskupič a Tomašovič.

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave je najväčšou verejnou knižnicou v Trnavskom kraji. Sídli v historickej budove z roku 1915, ktorú projektoval významný architekt Milan Michal Harminc. Knižnica registruje každý rok takmer 11-tisíc nových čitateľov rôznych vekových skupín a viac ako 130-tisíc návštevníkov.

Záhrada je počas letných dní priestorom pre literárne stretnutia a prázdninové podujatia pre deti.

FOTO: trnava-live.sk

Vizualizácie:

ZDROJ: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 13. marca 2022 7:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.