reklama

Do zoznamu prírodných rezervácií Pralesy Slovenska s 5. stupňom ochrany sa dostala aj lokalita Veterlín nad Smolenicami

Nariadením Vlády SR vzniknú 1. decembra 2021 Pralesy Slovenska. Ide o prírodné rezervácie, kde bude platiť najvyšší piaty stupeň ochrany. Odborníci, ochranári a ministerstvo životného prostredia určili 76 lokalít na území Slovenska s celkovou rozhlohou 6 462 hektárov. Jedna z nich sa nachádza aj na území okresu Trnava, v Malých Karpatoch nad obcou Smolenice.

Do zoznamu prírodných rezervácií pod zjednocujúcim označením Pralesy Slovenska bude patriť aj lokalita Veterlín v katastri Smoleníc.

Biotop európskeho významu pokrytý lipovo-javorovými lesmi má rozlohu 32,2 hektára. Lokalita sa nachádza v centrálnej časti Malých Karpát na výraznom strmom hrebeni v časti Biele hory, približne 4 km severovýchodne od Smoleníc.

Podľa OZ Prales prevažná časť mapovanej lokality je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Záruby, územne chránenej od roku 1984 na výmere takmer 300 hektárov. Lesné porasty s priemerným vekom 160 až 170 rokov sú zachovalou ukážkou predovšetkým lipovo-javorových sutinových lesov.


Malé Karpaty

Ilustračné foto: trnava-live.sk / Patrik Pokorný

„Na viacerých miestach striedajú lesy výrazné skalné útvary, riedkoles či malé bezlesia so špecifickou vegetáciou. V lokalite sa vyskytuje dostatok odumretého dreva v rôznom stupni rozkladu a niektoré stromy dosahujú pozoruhodné dimenzie, napr. buk s obvodom kmeňa 350 cm, javor horský s obvodom až 450 cm. Najzachovalejšie lesné spoločenstvá sa nachádzajú v juhovýchodnej časti masívu Veterlína, kde nie sú badateľné stopy po ľudskej činnosti a porasty majú pralesový charakter. Rôzne typy biotopov a zachovalosť územia vytvárajú predpoklady pre výskyt celého radu vzácnych a ohrozených druhov fauny a flóry,“ približuje charakteristiku územia OZ Prales, ktoré sa niekoľko rokov venovalo mapovaniu a identifikácii pralesov a pralesových zvyškov, ktoré sa na Slovensku ešte zachovali.

OZ Prales v spolupráci s WWF Slovensko úspešne zrealizovala aj kampaň „Dajme pralesom 5-ku!“, ktorej súčasťou bolo aj zbieranie podpisov pod petíciu za vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska. Petíciu nakoniec podporilo 30 759 ľudí.

V Malých Karpatoch sú zaradené do Pralesov Slovenska aj lokality Vysoká v katastri Rohožníka s výmerou 20 hektárov a lokalita Zámok v katastri Kuchyne a Rohožníka s výmerou 141 hektárov.

Vyhlásenie navrhovaných prírodných rezervácií je v súlade s cieľmi definovanými v „Stratégii EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 – priniesť prírodu späť do našich životov“, ktorá reaguje na skutočnosť, že strata biodiverzity a kolaps ekosystémov je spolu so zmenou klímy jedným z najväčších hrozieb, ktorým ľudstvo čelí.

„Uvedená stratégia bude tiež predstavovať ústredný prvok plánu obnovy EÚ a tvorí neoddeliteľnú súčasť Európskej zelenej dohody. EÚ si týmto stanovuje cieľ pre prísnu ochranu 10 % území v oblastiach s výskytom zostávajúcich primárnych a starých lesov,“ uvádza sa v dôvodovej správe vládou schváleného materiálu.


Lokalita Veterlín vyznačená na mape

Zdroj: MŽP SR

Ulož ako PDF
Napísal 5. novembra 2021 9:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.