reklama

Nová mestská štvrť Cukrovar sa rozbieha. Investor získal povolenie na výstavbu kruhovky na Cukrovej, prvé bytovky začnú stavať na jar 2022

Projekt Cukrovar zásadným spôsobom zmení rozsiahle až 25 – hektárové v súčasnosti zanedbané a nevyužívané územie v dotyku historického centra Trnavy. Vlastník areálu, spoločnosť United Industries a.s., v súčasnosti pripravuje úvodnú fázu premeny územia v podobe výstavby prvého z viacerých plánovaných rezidenčných blokov.

Pred niekoľkými dňami, v prvej polovici decembra 2021, získal developer prvé stavebné povolenie.

Týka sa výstavby okružnej križovatky na Cukrovej ulici, prístupovej komunikácie do rezidenčného bloku z Cukrovej ulice a vnútroareálových komunikácií, ktoré obslúžia štyri bytové domy v rámci prvého rezidenčného bloku.

Blok so 119 bytmi sa bude nachádzať v susedstve parku Kalvária, v severozápadnom rohu celého územia bývalého cukrovaru.

Vizualizácia: Cukrovar.sk

Okružná križovatka a komunikácie

Nová kruhová križovatka vznikne na Cukrovej ulici. Jedno odbočenie bude do novej rezidenčnej zóny, druhé do susedného areálu, dve ramená povedú dopravu po Cukrovej ulici. Vnútorný ostrovček s plochou zelene bude mať priemer 12 metrov, naň nadviaže dlažobný prstenec široký dva metre a samotné teleso cesty so šírkou sedem metrov.

Súčasťou výstavby kruhovky bude aj rekonštrukcia časti Cukrovej ulice v rozsahu niekoľkých desiatok metrov v oboch smeroch pred okružnou križovatkou.

Projekt počíta aj s úpravami trás chodníka pre peších a cyklochodníka, ktoré budú kruhovú križovatku lemovať po pravej strane v smere od Kalvárie. Chodník a cyklochodník budú od seba vzájomne oddelené kombináciou varovného a vodiaceho pásu dlažby pre nevidiacich a slabozrakých. Celková šírka chodníka s cyklochodníkom bude 4,4 m, samotný cyklochodník bude mať šírku 2,5 metra.

Do obytnej zóny povedie z okružnej križovatky prístupová cesta s dĺžkou 140 metrov, ako aj chodníky pre peších. Bytový dom umiestnený najlbližie k Cukrovej ulici bude mať napojenie z podzemných garáží na slepú ulicu Pri Kalvárii, oproti kynologického klubu.


Okružná križovatka vznikne v týchto miestach

Reprofoto: Google Street View


Výkres riešenia kruhovej križovatky a umiestenia štyroch bytových domov

Prvé štyri bytové domy

Stavebník podal žiadosť o vydanie stavebného povolenia na výstavbu prvého rezidenčného bloku so štyrmi bytovými domami a 119 bytmi v septembri 2021, vydanie stavebného povolenia očakáva v priebehu najbližších týždňov.

Ako nás informoval Michal Žitník z trnavskej spoločnosti Neoreal, ktorá zabezpečuje predaj bytov v projekte Cukrovar, spustenie výstavby bytov je naplánované už na jar 2022. S dokončením prvých štyroch bytoviek sa počíta na prelome rokov 2023 – 2024.

Úprava Cukrovej ulice, vrátane výstavby okružnej križovatky, zrejme započne v roku 2023. Jej dokončenie a odovzdanie do užívania je podmienkou kolaudácie bytových domov.

Zóna Cukrovar v budúcnosti

V okolí cukrovaru vznikne v priebehu nasledujúcich rokov ďalší verejný priestor, ktorý do tejto lokality prinesie život, ako aj obnovu historických budov.

Kedysi najväčší cukrovar v strednej Európe fungoval do roku 2005. Cukor sa v ňom vyrábal celých 137 rokov.

Developer lokalitu postupne napojí na historické centrum mesta, pričom nová mestská štvrť bude okrem rezidenčnej časti zahŕňať tiež polyfunkčný priestor s rôznym poslaním.

Projekt Cukrovar bude tvoriť nízkopodlažná zástavba s dôrazom na to, aby nebola narušená panoráma mesta, ako ani samotného cukrovaru.

Stavby sú projektované v duchu čistej modernej architektúry s cieľom zachovať jedinečný ráz lokality. Investor projektu taktiež sľubuje zachovanie jedinečnej pamiatky, akou cukrovar nepochybne je, takže obnovy sa v budúcnosti dočkajú aj historické budovy niekdajšieho slávneho cukrovaru.

Vizualizácia: Cukrovar.sk

Ulož ako PDF
Napísal 14. decembra 2021 9:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.