reklama

Štatistiky nehodovosti za rok 2021: Vlani vyhaslo na cestách v okrese Trnava šesť životov

V minulom roku zahynulo pri dopravných nehodách na cestách v okrese Trnava šesť ľudí.

Policajný zbor Slovenskej republiky zverejnil štatistiky dopravnej nehodovosti v období od 1. januára do 31. decembra 2021.

Na cestách v okrese Trnava zaevidovala dopravná polícia 371 nehôd, o 45 viac ako v roku 2020.

O život prišlo šesť osôb, rovnako ako rok predtým. Pri nehodách v okrese Trnava sa vlani ťažko zranilo 13 ľudí (+3), s ľahkými zraneniami vyviazlo 165 osôb (+22).

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Materiálne škody boli vyčíslené na 165-tisíc eur, čo je o 42-tisíc eur viac ako v roku 2020.

Z celkového počtu 371 zaevidovaných dopravných nehôd v okrese Trnava sa 280 stalo v obci, zahynuli dvaja ľudia, mimo obce sa stalo 91 nehôd, pri ktorých prišli o život štyria ľudia.

Z pohľadu zavinenia 322 nehôd spôsobili vodiči motorových vozidiel (zahynulo päť osôb), 17 vodiči nemotorového vozidla, 6 chodci, osem nehôd bolo zavinených „iným účastníkom cestnej premávky“ (zomrela jedna osoba), v rovnakom počte pripísali dopravní policajti vinu odrazenému kameňu, v jednom prípade bola vinníkom lesná zver alebo domáce zviera, ako tak technická porucha na vozidla.

Hlavnými príčinami nehôd v roku 2021 na cestách okresu Trnava boli stanovené najčastejšie porušenie povinnosti vodiča, neprimeraná rýchlosť jazdy, nesprávne otáčanie a cúvanie, nesprávna jazda cez križovatku či nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami.

Útek z miesta nehody
sa rozhodne nevyplatí

Z celkového počtu 371 nahlásených nehôd až v 87 prípadoch polícia zaznamenala útek vodiča z miesta nehody.

„Vo väčšine prípadov nešlo o vážne nehody, ale skôr o škodové udalosti na odstavných plochách a parkoviskách pred nákupnými centrami, ktoré vedia účastníci medzi sebou vyriešiť do pár minút cez poisťovací formulár. V prípade, že sa vodiči nevedia na mieste dohodnúť, kto udalosť zavinil, na pomoc si môžu zavolať, cez číslo 158, policajnú hliadku,“ pripomenula hovorkyňa KR PZ v Trnave Mária Linkešová.

Polícia zdôrazňuje, že zo zákona je vodič povinný zotrvať na mieste nehody aj na mieste škodovej udalosti.

Ak sa stane nehoda alebo škodová udalosť bez účasti druhého vodiča, je vodič povinný to riešiť na mieste udalosti.

„Naozaj nestačí, aby vodič nechal za stieračom na seba kontakt a odišiel. V prípade, že vodič nevie dohľadať vodiča druhého vozidla, napr. pred obytným domom, na parkovisku, môže požiadať o pomoc opäť policajtov, ktorí osobu podľa evidenčného čísla na aute vylustrujú a skontaktujú,“ vysvetlila.

Polícia sa podľa Márie Linkešovej vždy snaží vypátrať vodiča, ktorý bol účastníkom nehody. Za účelom jeho totožnenia preverujú aj kamerové záznamy.

Vodičovi, ktorý takúto nehodu zavinil, a navyše z miesta nehody ušiel, hrozí okrem pokuty za priestupok navyše aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlá. Policajt vždy zadrží vodičovi vodičský preukaz a v zmysle zákona mu môže hroziť, že si za volant nesadne minimálne 12 a maximálne až 60 mesiacov.

„Vodičský preukaz navyše polícia vráti vodičovi až potom, čo znovu absolvuje odborné preskúšanie a pri dlhšom zákaze, nad 24 mesiacov musí vodič preukázať opäť okrem odbornej spôsobilosti, aj zdravotnú a psychickú spôsobilosť na vedenie vozidla,“ dodala.

Ulož ako PDF
Napísal 21. januára 2022 11:43. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.