reklama

Pestovatelia a predajcovia sa sťažujú na nedostatok informácií o sťahovaní trhoviska do centra mesta

V decembri minulého roka sme priniesli informáciu o plánovanej snahe radnice premiestniť trhovisko z priestorov Mestského zimného štadióna na Spartakovskej ulici od jarných mesiacov 2022 do centra na Trojičné námestie. S týmto krokom vedenia mesta sa však nestotožňujú všetci. Proti plánom je viacero predajcov, problém so zmenou vidí aj poslanec a kandidát na primátora Marián Galbavý, ktorý k tejto téme zvolal 9. februára tlačovú besedu.

Informáciu o ukončení fungovania trhoviska na súčasnom mieste zaslalo mesto aj predajcom ešte v decembri 2021 s dovetkom, že priestor trhoviska chce mesta využiť na parkovisko. Zmena by podľa informácií, ktoré získali, mala nastať od apríla 2022.

„V tomto vidím niekoľko problémov. Miesto trhoviska na Spartakovskej ulici je ustanovené Všeobecne záväzným nariadením. Takže na presťahovanie trhoviska by bolo nevyhnutné zmeniť znenie VZN. Ale do apríla sa má konať len jediné zasadnutie zastupiteľstva, v utorok 15. februára. V programe schôdze takýto bod nie je. Ďalšie rokovanie mestského zastupiteľstva sa má uskutočniť až 26. apríla 2022, čiže až po plánovanom presune trhoviska,“ upozornil Galbavý.

Ako pripomenul, ak by sa trhovníci neozvali sami, poslanci by o tomto probléme ani nevedeli. „Z toho vyplýva nedostatočná komunkácia, nehľadali sa spoločné riešenia spolu s predajcami,“ podotkol.


Marián Galbavý a Dáša Tóthová počas tlačovej besedy, 9. februára 2022

Podľa Galbavého tlak na nové parkovacie miesta v lokalite vytvorilo mesto tým, že od 1. marca zavedie na Spartakovskej režim rezidenčného parkovania. „Týmto krokom však prichádza ďalší problém: návštevníci trhoviska by za parkovanie museli platiť. Ďalšou otázkou je, či by výstavba parkoviska bola nevyhnutná. Pretože na Podjavorinskej ulici, kde rezidenčné parkovanie už funguje, som počas mojich návštev vo viacerých častiach dňa nanašiel viac ako trojštvrtinovú obsadenosť parkovacích miest. Počas víkendov to bolo možno len 50 percent. Je preto otázne, že či po regulácii parkovania na Spartakovskej ulici vôbec vyvstane potreba robiť parkovacie miesta aj v areáli zimného štadióna,“ skonštatoval.

Galbavý tvrdí, že sa na jeho tím obrátili predajcovia, ale aj zákazníci, ktorí trhovisko navštevujú. Jeho fungovanie považujú za súčasť mestských tradícií, ktoré v Trnave pretrvávajú už stáročia a mali by zostať zachované. „Aj preto hľadajme riešenia. Niektoré sme už vopred prediskutovali s majiteľmi pozemkov, chceme návrhy prediskutovať aj s trhovníkmi. Sme však presvedčení o tom, že počas tohtoročnej sezóny 2022 by malo byť zachované status quo, teda súčasný stav. Meniť pred sezónou pravdlá hry nie je vhodné,“ poukázal a vyhlásil, že terajší stav, teda pokračovanie trhoviska na zimnom štadióne navrhne na mestskom zastupiteľstve zachovať aspoň v období hlavnej sezóny teda počas tohtoročnej jari a leta.

Pestovatelia a trhovníci:
Vôbec nevieme, čo nás čaká

Ako uviedla trhovníčka Dáša Tóhtová, pestovatelia a predajcovia z trnavského trhoviska dostali doteraz jedinú oficiálnu informáciu o plánoch mesta v decembri minulého roka.

Pripomenula, že pre pestovateľov je nutné vedieť vopred, na čom sú, aby vedeli pripraviť výsadbu plodín a nastaviť si sezónu. Tá pre nich začína už v najbližších dňoch a týždňoch.

„Oslovila som pána primátora aj poslancov, pretože nevieme, na čom vlastne sme. Či budeme mať kde predávať, aké budeme mať podmienky. Odpovedali mi, že ešte nič nie je jasné a celá táto zmena je v procese prípravy. Vyjadrili sa v tom zmysle, že na Spartakovskej budeme predávať do apríla, ale čo bude potom, do dnešného dňa nevieme,“ uviedla.

Ohľadom náhradnej lokality Trojičného námestia má Tóthová, ako aj ďalší predajcovia, ktorých zastupuje, veľa otázok, no takmer žiadne odpovede. „Netušíme, aké budú na námestí technické podmienky, aké budú stoly, ako to bude s parkovaním a prístupom, kde budú sociálne zariadenia, či bude prístup vody pre planty, bylinky a podobne, či budú niektorí predajcovia, ktorí používajú na chladenie svoju dodávku, mať možnosť stáť na námestí, a tak ďalej. Trojičné námestie sa nám nezdá ako schodná cesta,“ upozornila.

Viacerí trhovníci sa podľa Dáši Tóthovej pozastovujú aj nad prezentovaným návrhom predajných stolov, ktoré považujú za nepraktické a môžu spôsobovať problémy aj napríklad pri kalibrácii váh, za čo môžu predajcom hroziť pokuty. „Je tu veľa nedomyslených vecí,“ poznamenala.

Ako doplnila, negatívne názory na premiestnenie trhu na námestie majú aj dlhoroční zákazníci a návštevníci.

Galbavý: Súčasný priestor trhoviska je už prežitý, je potrebné komunikovať a hľadať riešenia

V pozícii primátora by Marián Galbavý hľadal riešenie premiestnenia trhoviska, pretože súhlasí s názorom, že súčasný priestor je už prežitkom.

„Chceme aj renovovať štadión, chceme lepšie parkovanie, ale musíme nájsť spoločné riešenie s predajcami aj obyvateľmi mesta v snahe nájsť cestu.“

Ako doplnil, v uplynulom období rokoval a komunikoval o využití dvoch priestorov v Trnave, ktoré by mohli slúžiť ako trhovisko. „Máme predbežný súhlas vlastníka pozemku, no je potrebné o tom hovoriť s predajcami, aj Trnavčanmi.“

Primátor Bročka: Denné trhy by mohli pomôcť aj iným prevádzkam v centre

V decembri 2021 primátor Peter Bročka uviedol, že novou lokalitou denného trhu, konajúceho sa prevažne ráno a predpoludním, by malo byť Trojičné námestie.

Prezentoval aj predstavu radnice, že napríklad raz do mesiaca by sa sortiment trhu rozšíril okrem pestovateľov zeleniny, ovocia a iných potravinárskych výrobkov aj na ďalší sortiment a trhovisko by sa vtedy posunulo aj na pešiu zónu, Divadelnú či Štefánikovu ulicu.

Na konci minulého roka Bročka vyslovil predpoklad, že ak by všetko išlo podľa predstáv, denné trhy by sa mohli v centre mesta konať už od jari 2022. Mesto tiež má vytvoriť prototyp predajného miesta a vyhlásiť verejné obstarávanie na ich zhotoviteľa alebo dodávateľa.

“Naša predstava je taká, že trhovníci, ktorí predávali na zimnom štadióne doteraz, nebudú platiť v prvom testovacom roku ročný poplatok. Cenu pre ďalšie roky nastavíme tak, aby sa nezvyšovala a predajcovia mali jasnú predstavu o svojich nákladoch. V súčasnosti pripravujeme definitívny vizuál stánkov. Hľadáme jednoduché, skladné a funkčné riešenie, aby predajcovia ráno stánky ľahko rozložili a krátko popoludní po ukončení predaja nebolo poznať, že sa tam predtým niečo dialo,” priblížil predstavu radnice Peter Bročka.

Zvýšená návštevnosť centra mesta by vďaka trhom mohla podľa jeho slov pomôcť aj ďalším prevádzkam, ktoré v meste pôsobia.


Trhovisko na zimnom štadióne

Ulož ako PDF
Napísal 9. februára 2022 15:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.