reklama

Reakcia radnice: Trhovisko v Trnave nekončí, v budúcnosti sa presunie do centra

Mesto Trnava reaguje na informácie z tlačovej besedy z 9. februára 2022, ktorá sa venovala téme plánovaného presunu trhoviska zo zimného štadióna do centra Trnavy (písali sme tu). Reakciu trnavskej radnice – zverejnenú 10. februára – na vyjadrenia z tlačovej besedy prinášame v plnom znení.

V Trnave v týchto dňoch zarezonovala téma presunu trhoviska spred Mestského zimného štadióna do historického centra mesta. Samospráva v budúcnosti zvažuje tento krok, bude mu však predchádzať intenzívna príprava a komunikácia s predajcami. Napriek dezinformáciám, ktoré odzneli v médiách a na sociálnych sieťach, mesto zatiaľ neavizovalo žiaden termín, kedy by k zmene malo prísť, ani konkrétne miesto.

„O podrobnostiach či termíne presunu je teraz ešte predčasné hovoriť. Predajcovia sa nemusia obávať žiadneho výpadku, o zmene budeme jednak informovať včas vopred a do tohto procesu budú zapojení, a zároveň bude prechod na nové miesto plynulý, takže nehrozí, že by nemali kde predávať,“ hovorí viceprimátor Trnavy Tibor Pekarčík.


Trhovisko na Spartakovskej ulici

FOTO: trnava-live.sk

Nesprávne boli interpretované aj informácie o tom, že predajcovia na tento rok nedostali nájomné zmluvy, čo má vraj signalizovať ukončenie predaja. Skutočnosť je však iná. Záujemcovia o predaj na trhu riešia s jeho správcom, mestskou organizáciou Správa majetku mesta Trnava, dva druhy tlačív: povolenie na predaj na trhovisku – toto povolenie musia mať kvôli legislatíve. Druhé – zmluva o prednostnom používaní trhového miesta – je dobrovoľné. Predajca sa sám rozhodne, či zmluvu chce. Za 120 eur ročne mu zaručuje, že bude mať vyhradený svoj stôl vždy na tom istom mieste.

„V tomto roku sme sa rozhodli, že nebudeme od predajcov žiadať platbu za predajné miesto, keď tu pravdepodobne trhovisko nebude počas celého roka, ale presťahuje sa inam. Predajcov sme o tom informovali vopred. Stačí im povolenie na predaj na trhovisku, ktoré vyžaduje legislatíva. Každý, kto si príde vybaviť toto povolenie, vie, že dostane „svoje“ miesto a ušetrí tým 120 eur za jeden stôl. Prezentovať tento ústretový krok ako ohrozenie ich možnosti predaja je zavádzajúce a zbytočne to prispieva k nedorozumeniam,“ vysvetľuje riaditeľka SMMT Lenka Klimentová.

V prevádzke trhoviska sa teraz nič nemení. Aktuálne funguje stále na Spartakovskej, kde môžu predajcovia aj bez poplatku a zmluvy využívať miesta, na ktoré sú zvyknutí oni aj ich zákazníci. Mesto pracuje na zámere presunu do vhodnejšej lokality, do jeho tvorby zapojí aj predajcov, a o ďalších krokoch bude včas informovať. Už teraz je známe, že predajcovia budú mať nájomné odpustené aj počas prvého roka v nových priestoroch.

Tzv. rozkladací (pop-up) trh má do Trnavy vrátiť tradíciu mestského trhu, kam prídu ľudia nielen za nákupmi, ale jeho návštevu môžu spojiť aj s prechádzkou v meste, posedením na káve či stretnutím s priateľmi. Podobne to v Trnave fungovalo už oddávna, preto aj mesto kedysi nieslo názov Nagyszombat, teda Veľká Sobota – podľa trhového dňa, ktorý priťahoval množstvo návštevníkov.

Inšpiráciou, ako dnes môže vyzerať moderný trh v centre mesta, sú pre Trnavu napríklad Trhy na zelňáku, ktoré dlhodobo fungujú ako potravinové trhovisko so sprievodným programom v samotnom srdci Brna.

(Mesto Trnava)


K reakcii na vyjadrenia z tlačovky mesto pripojilo aj ilustračné fotografie zo zdroja Trhy na zelňáku z centra Brna

Ulož ako PDF
Napísal 10. februára 2022 19:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.