reklama

Denné trhovisko chce mesto zo zimného štadióna premiestniť na Trojičné námestie

Primátor Peter Bročka sa netají myšlienkou premiestnenia trhoviska z Mestského zimného štadióna do centra mesta.

Trnavská radnica už niekoľko mesiacov pripravuje kúpu jednoduchých, praktických a variabilných stánkov pre drobných predajcov rozmiestnených na území mesta. Stánky, ktoré mesto malým predajcom dlhodobo prenajíma, majú mať jednotný dizajn, jednoduchú obsluhu a ich cieľom je aj zlepšenie kultúry verejného priestoru.

Rovnako tak mesto Trnava plánuje zrušiť trhovisko na Mestskom zimnom štadióne a stánky pestovateľov či drobných predajcov chce premiestniť do historického centra. Namiesto trhoviska by mohli pri zimnom štadióne vzniknúť nové parkovacie miesta.

Lokalitou denného trhu, konajúceho sa prevažne ráno a predpoludním, by malo byť podľa Petra Bročku Trojičné námestie.

Predstavou mesta zároveň je, že napríklad raz do mesiaca by sa sortiment trhu rozšíril okrem pestovateľov zeleniny, ovocia a iných potravinárskych výrobkov aj na ďalší sortiment a trhovisko by sa vtedy posunulo aj na pešiu zónu, Divadelnú či Štefánikovu ulicu.

Ilustračné foto

Zvýšená návštevnosť centra mesta by vďaka trhom mohla podľa Bročku pomôcť aj ďalším prevádzkam, ktoré v meste pôsobia.

„V súčasnosti pripravujeme definitívny vizuál stánkov. Hľadáme jednoduché, skladné a funkčné riešenie, aby predajcovia ráno stánky ľahko rozložili a krátko popoludní po ukončení predaja nebolo poznať, že sa tam predtým niečo dialo,“ priblížil predstavu radnice Peter Bročka.

Ak by všetko išlo podľa predstáv, denné trhy by sa mohli v centre mesta konať už od jari 2022. Mesto vytvorí prototyp predajného miesta a vyhlási verejné obstarávanie na dodávateľa.

„Naša predstava je taká, že trhovníci, ktorí predávali na zimnom štadióne doteraz, nebudú platiť v prvom testovacom roku ročný poplatok. Cenu pre ďalšie roky nastavíme tak, aby sa nezvyšovala a predajcovia mali jasnú predstavu o svojich nákladoch,“ doplnil.

Trhovnícka história Trnavy

Trhovnícka tradícia je ukotvená v génoch Trnavy celé stáročia. Mesto vzniklo na križovatke starých obchodných ciest ako kupecká osada.

Maďarský názov Trnavy – Nagyszombat – je odvodený od soboty, čo bol deň konania trhov v meste.

Po udelení privilégií slobodného kráľovského mesta kráľom Belo IV. v roku 1238 pretínali Trnavu dôležité cesty a zároveň malo významnú úlohu v medzinárodnom obchode. Do jeho pokladnice plynuli príjmy z cla, mýta, daní a trhových poplatkov.

Ulož ako PDF
Napísal 20. decembra 2021 9:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.