reklama

Mimoriadne štipendiá, ubytovanie aj strava zadarmo. Trnavské vysoké školy pomôžu svojim ukrajinským študentom

Všetky tri trnavské vysoké školy vyjadrili solidaritu s Ukrajinou a odmietajú vojenskú agresiu na území suverénneho štátu.

Vysoké školy reagujú na vojnový konflikt a pripravujú konkrétne kroky v snahe pomôcť svojim študentom z Ukrajiny.

Pomoc bude spočívať napríklad v podobe mimoriadnych štipendií, bezplatnej stravy či ubytovania.

FOTO: Trnavská univerzita

Slovenská technická univerzita, vrátane Materiálovotechnologickej fakulty v Trnave, preveruje všetky voľné ubytovacie kapacity, ktoré by sme v súčinnosti so štátnymi orgánmi mohli ponúknuť na ubytovanie rodinám svojich študentov a zamestnancov z Ukrajiny.

„Takisto preverujeme možnosti poskytnutia štipendia, resp. študentskej pôžičky postihnutým študentom. Komunikujeme so štátnymi orgánmi v záujme čo najrýchlejšej a najefektívnejšej pomoci. Veríme, že spoločne túto bezprecedentnú náročnú situáciu zvládneme,“ zverejnila vo vyhlásení STU.

Materiálovotechnologická fakulta následne zverejnila, že v súlade so štipendijným poriadkom schválila svojim ukrajinským študentom zatiaľ prvú pomoc vo forme mimoriadneho štipendia vo výške 480 eur.

„UCM vyhodnocuje situáciu na Ukrajine s obavami aj vzhľadom na to, že na univerzite študuje 100 študentov a študentiek z Ukrajiny. Svoju solidaritu a odhodlanie pomôcť univerzita prejavila okamžitými opatreniami,“ uviedla Jana Štefánková z Oddelenia práce s verejnosťou UCM v Trnave.

UCM zverejnila aj prvé konkrétne kroky pomoci: udelí mimoriadne štipeniá vo výške 300 eur pre každú ukrajinskú študentku a študenta prítomného na univerzite, odpustí im poplatky za ubytovanie v študentskom domove, poskytne im bezplatný stravný lístok na jedno jedlo denne či psychologickú pomoc v univerzitnej poradni.

Univerzita tiež zohľadní zhoršené možnosti účasti študentov na výučbe, pripravuje tiež usporiadanie materiálnej zbierky aj finančného konta.

Pomôcť ukrajinským študentom je pripravená aj Trnavská univerzita (TU).

„Vedenie Trnavskej univerzity, vedenie jej fakúlt, orgány akademickej samosprávy a členovia akademickej obce univerzity ubezpečujú našich ukrajinských študentov a kolegov, že sme pripravení pomôcť im v tejto ťažkej chvíli a že s nimi úprimne súcitíme. Milé študentky, milí študenti, kolegyne a kolegovia, ubezpečujeme Vás, že urobíme všetko pre to, aby ste na pôde našej alma mater našli bezpečné prostredie, priateľskú a slobodnú atmosféru, ktorú my všetci pokladáme za nevyhnutnú podmienku pokojného života, štúdia i vedeckovýskumnej práce,“ znie stanovisko TU.

Ulož ako PDF
Napísal 28. februára 2022 8:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.