reklama

Divadlo Jána Palárika pripravuje premiéru rozprávky pre deti predškolského veku

V Štúdiu Divadla Jána Palárika sa 18.marca 2022 o 18.00 hod uskutoční premiéra novej rozprávky Ako sa hus vyparádila.

Táto veselá rozprávka s pesničkami je inšpirovaná krátkou bájkou V. G. Sutejeva.

Inscenácia v sebe kombinuje prvky činoherného a bábkového divadla. Preto sa v hlavných úlohách predstaví obľúbená trnavská herečka Petra Blesáková a hosťujúce bábkoherečky Vanesa Hagyungová a Sidónia Féderová.

Autorkou textu a zároveň režisérkou inscenácie je Zuzana Hurová, mladá absolventka Vysokej školy dramatických umení ESAD v španielskej Malage. Kostýmy, scénu a nádherné bábky vytvorila výtvarníčka Anna Mihoková a hudbu skomponoval umelecký šéf divadla Juraj Bielik.

FOTO: DJP / Robert Tappert

Táto veselá rozprávka s pesničkami je inšpirovaná krátkou bájkou V. G. Sutejeva. Hlavnou hrdinkou príbehu je hus, ktorá sa rozhodne, že už viac nechce byť husou. Husi sú vraj oproti ostatným vtákom príliš obyčajné a nezaujímavé. Napríklad taký kohút má nádherný hrebienok, vrana lesklé čierne krídla, páv ohromný pestrofarebný chvost, bocian dlhočizné nohy…

Hus sa rozhodne, že aj ona bude niečím výnimočná. A nie len tak hocičím. Chce sa stať najkrajším, najvýnimočnejším, najoriginálnejším vtákom na celom svete. Podarí sa husi získať vytúženú chválu a obdiv?

Rozprávka o husi, ktorá sa až príliš zamerala na svoj vzhľad, nás učí nachádzať krásu v každom človeku a poukazuje na to, že porovnávať sa s ostatnými sa nikdy nevypláca.

„Robiť rozprávku vo veľkom repertoárovom divadle ako je to naše, znamená ohúriť deti veľkým príbehom, javiskovou technikou, výpravou, kostýmami, skrátka ukázať im niečo, čo v nich zanechá veľký umelecký zážitok a túžbu zavítať do divadla znova. Častokrát sa však stáva, že rozprávky sú kvôli zložitosti deja či kvôli dĺžke predstavenia vhodné až pre deti školského veku. V Divadle Jána Palárika sme si zaumienili vytvoriť rozprávku, ktorá bude vhodná aj pre predškolákov a dokonca aj pre tých, ktorí ešte len zisťujú, čo to znamená mať zážitok z rozprávky. Naša najnovšia rozprávka je vhodná pre deti od troch rokov. Keďže Trnavský kraj nemá bábkové divadlo, pre túto vekovú kategóriu momentálne chýba stabilná divadelná scéna. Rodičia s malými deťmi preto vyhľadávajú produkcie súkromných agentúr -či už v exteriéri, v kultúrnom dome, kine, nákupnom centre a pod. Sme radi, že sa do tejto ponuky môžeme zaradiť aj my a rodinám s deťmi i materským škôlkam ponúknuť neobyčajný zážitok v najkrajšej historickej budove mesta Trnava,“ vyjadrila sa dramaturgička divadla Lucia Mihálová.

Inscenácia Ako sa hus vyparádila bude uvádzaná v Štúdiu DJP a počas priaznivého počasia aj v exteriéri na Divadelnom dvorčeku.

FOTO: DJP / Robert Tappert

Ulož ako PDF
Napísal 15. marca 2022 17:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.