reklama

Hvezdáreň v Hlohovci má 50 rokov, župa sľubuje desaťmiliónovú investíciu do komplexnej modernizácie

Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, bola založená pred 50 rokmi. V rámci programu osláv 29. apríla 2022 župa predstavila projekt komplexnej modernizácie a rozšírenia priestorov jedinečnej vedecko-výskumnej a kultúrnej inštitúcie v hodnote 10 miliónov eur. Bude patriť medzi najmodernejšie v strednej Európe.

„V tomto roku oslavujú viaceré naše kultúrne inštitúcie významné jubileá. Okrem knižníc v Trnave a Galante je to aj naša jediná hvezdáreň a planetárium, ktorá sa nachádza v Hlohovci. Pri príležitosti jej 50. narodenín sme predstavili ambiciózny projekt. Vďaka plánovanej investícii v hodnote 10 miliónov eur sa naša inštitúcia stane jedným z najmodernejších astronomických pracovísk v strednej Európe. Verím, že práve rozvoj jedinečnej vedecko-výskumnej a vzdelávacej infraštruktúry môže nasmerovať náš kraj ku hviezdam, ktoré tak rád obdivoval aj Milan Rastislav Štefánik. Dnes totiž opäť vidíme, aké dôležité je podporovať a popularizovať vedu a výskum. Hlohovec sa tak stane vzdelávacím centrom nielen pre širší región a Slovensko, ale dovolím si tvrdiť, že aj Európu,“ prisľúbil trnavský župan Jozef Viskupič s dovetkom, že projekt bude pre župu jedným z kľúčových v novom programovom období eurofondov.

V júni 2021 bola vypracovaná architektonická štúdia na komplexnú rekonštrukciu budov a areálu hvezdárne vrátane novostavieb viacerých pavilónov. Komplex je rozdelený na tri celky – Vedy o vesmíre, Prírodné zákony a Exteriér – ktoré integruje návštevnícke centrum.

V súčasnosti sa už vypracováva projektová dokumentácia na prvú etapu, v rámci ktorej sa počíta s novostavbou centrálnej vstupnej haly a rekonštrukciu administratívnej budovy v predpokladanej hodnote 800-tisíc eur.

Vizualizácie: TTSK

Ďalšou fázou modernizácie areálu hvezdárne bude novostavba pavilónu vesmíru, rekonštrukcia a prístavba rotundy s kupolou, novostavba pavilónu vedy, rekonštrukcia stavebnej a technologickej časti planetária a novostavba teseraktu. Komplex sa stane multifunkčným, vhodným aj na konferencie.

Súčasťou zámeru je aj úprava areálu hvezdárne vytvorením parčíka M. R. Štefánika so zážitkovým chodníkom a malým prírodným amfiteátrom, či vybudovanie parkovísk a infraštruktúry.

„Hvezdáreň je aj vedecko-výskumným pracoviskom so zameraním na oblasť premenných hviezd a výskum Slnka. Pôvodný mechanický projekčný systém bol vďaka realizácii projektu spolufinancovaného z programu cezhraničnej spolupráce Interreg vymenený za digitálny v roku 2019. V rokoch 2021 a 2022 boli vďaka podpore trnavskej župy uvedené do prevádzky najnovšie multimediálne a vzdelávacie technológie. Realizácia ohláseného zámeru bude ďalším krokom na ceste technologického, ale aj kultúrneho a spoločenského pokroku,“ avizoval riaditeľ Hvezdárne a planetária M. R. Štefánika v Hlohovci Karol Petrík.

Pre širokú verejnosť pripravila hvezdáreň na sobotu 30. apríla 2022 celodenný program. Popoludní od 15:00 si môžu prísť návštevníci pozrieť obhliadku hvezdárne a astronomických prístrojov a zúčastniť sa na aj teleskopickom pozorovaní aktivity najbližšej hviezdy Slnka.

Následne o 17:00 pre mládež a dospelých sa budú premietať filmy s astronomickou tematikou a o 19:00 je na programe prednáška na astronomické témy. Záver sobotného dňa bude v prípade priaznivého počasia o 21:00 hodine patriť teleskopickému pozorovaniu astronomických objektov na oblohe.

INFO

Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika bola založená 1. januára 1972 ako Krajská hvezdáreň v Hlohovci pre vtedajší rozsiahly Západoslovenský kraj, ktorý zahŕňal dnešný Bratislavský, Trnavský, Nitriansky a časť Trenčianskeho kraja. Jej vzniku predchádzalo 18-ročné úsilie členov astronomického krúžku a vznik ľudovej hvezdárne s veľkou, takmer šesťmetrovou, kupolou na Závodnom klube Slovakofarmy.

Raritou bola svetielkujúca obloha na vnútornom plášti kupoly hvezdárne. Každoročne sa usporadúvali minimálne štyri veľké semináre a konferencie pre učiteľov prírodovedných predmetov.

Aktuálne inštitúcia zabezpečuje popularizáciu vedy a techniky prostredníctvom kultúrno-vzdelávacích podujatí.

Zdroj: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 29. apríla 2022 14:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.