reklama

Tento týždeň je v Trnave venovaný dizajnu

Od utorka 14. júna do soboty 18. júna 2022 môžete vďaka spoločnému projektu kultúrneho centra Malý Berlín a Zdravého mesta Trnava spoznávať slovenský dizajn. V programe Trnavských dní dizajnu 2022 nájdete počas týždňa večerné prednášky a počas celej soboty zas tvorivé dielne, zaujímavé rozhovory aj obľúbený dizajnový trh.

Inovatívni dizajnéri aj interiérový dizajn,
ktorý vás dobre naladí

Program odštartuje v utorok 14. júna prednáška dizajnéra Pavla Bálika o typografických experimentoch, ktoré narúšajú zabehané stereotypy a na ktoré ako pedagóg dohliada v ateliéri Typolab na Vysokej škole výtvarných umení. Od založenia ateliéru v ňom vzniklo množstvo originálnych, ale aj úplne bizarných projektov, o ktoré by bola škoda sa nepodeliť.

Prednáška sa koná o 19.00 h v Malom Berlíne so vstupným 2 €.

O tom, ako si zariadiť (aj malú) domácnosť tak, aby ste sa v nej vždy cítili dobre, príde vo štvrtok 18. júna porozprávať dizajnérka Veronika Kotradyová.

Dlhodobo sa venuje navrhovaniu nábytku a interiérov s ohľadom na človeka a životné prostredie. Interiér okolo nás totiž ovplyvňuje našu náladu a pocity, a tým aj naše medziľudské vzťahy a zdravie.

Na prednáške sa dozviete, prečo je potrebné oddeľovať nočnú a dennú zónu, ako nábytok a doplnky vplývajú na vašu psychickú a fyzickú pohodu alebo aj to, ako zariadiť detskú izbu tak, aby ponúkala dostatok úkrytu aj stimulácie. Aj táto prednáška sa koná o 19.00 h v Malom Berlíne so vstupným 2 €.

Piatkový večer bude venovaný krátkym inšpiratívnym prezentáciám na PechaKucha Night Trnava vol. 36. Pod hlavičkou Trnavských dní dizajnu sa v Malom Berlíne predstaví hneď niekoľko celosvetovo známych módnych, produktových aj grafických dizajnérov. Podujatie sa koná 17. júna o 19.00 h so vstupným 3 €.

Tvorivé dielne, besedy a trh pod platanmi

S krásnym dizajnom, ktorý je navyše aj šetrný k prírode, môžete stráviť celý sobotný deň 18. júna. Na Nádvorí pod tieňom košatých platanov sa bude konať po štvrtýkrát dizajnový trh, na ktorom nájdete oblečenie z prírodných materiálov, štýlovú keramiku do kuchyne, dizajnové doplnky do domácnosti, ale aj pre domácich miláčikov, vzdelávacie drevené hry pre deti a ručne robené šperky.

Jeden z najchutnejších produktov, ktoré nadizajnovala sama príroda, najmladším divákom predstaví ježko Jožko v divadielku Medová rozprávka. Tú si môžete prísť s celou rodinou pozrieť na Nádvorie o 10.00 h.

Program pokračuje o 14.00 h tvorivou dielňou pod záštitou sochárky Niny A. Šoškovej. S účastníkmi si bavlnkami vyšije pestré vzory do funkčných drevených hodín inšpirovaných Spišom. Hodiny si, samozrejme, vezmete domov a budú vám nielen ukazovať čas, ale aj robiť radosť. Vstupné na túto dielňu je preto 5 €.

O 15.00 h si predstavíme novú kartovú hru pre deti, ktorú vydalo Zdravé mesto Trnava. Na pódiu sa stretnú Petra Vráblová a Anna T. Marinkovičová z mesta, autorky projektu, a ilustrátor Filip Horník. Spolu nám porozprávajú o tom, ako karty vznikali a aké výzvy pre zdravší a ekologickejší život na nich deti nájdu. Spolu s Filipom si potom budú môcť deti vytvoriť o 16.00 h na workshope kartu s vlastnou ilustráciou.

Sobotný program o 16.30 h uzavrie beseda s Danielou Laluhovou z iniciatívy Repairably. Kedysi sa výrobky a spotrebiče bežne opravovali, dnes je jednoduchšie kúpiť si celkom novú vec. To však nie je šetrné ani k našej peňaženke a už vôbec nie k prírode, ktorej zdroje sa takto vyčerpávajú. Príďte zistiť, kde sú skryté kamene úrazu a prečo napríklad ani predĺžená záruka nemusí viesť k šetreniu zdrojov.

Trnavské dni dizajnu spolu organizujú kultúrne centrum Malý Berlín a Zdravé mesto Trnava. Program z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.


Plagát sa kliknutím zväčší

Ulož ako PDF
Napísal 14. júna 2022 8:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.