reklama

Štátna spoločnosť JESS chce vybudovať v Modranke stanicu na výrobu vodíka pre autobusy a nákladné autá

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) pripravuje v priemyselnom areáli na okraji Modranky výstavbu zariadenia na výrobu, vývoj a testovanie zeleného vodíka a jeho využitia v systéme nákladnej dopravy a osobnej autobusovej dopravy v Trnave a blízkom okolí.

Okrem samotnej výroby zeleného vodíka má nové zariadenie vyrábať vodík určený pre výskum a vývoj a zabzpečovať trvalo dostupnú elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

Štána spoločnosť JESS predložila zámer v rámci posudzovacieho procesu úradom a inštútúciám.

Predpokladané náklady na vybudovanie zariadenia sú odhadované na 4 milióny eur.


Zariadenie na aplikáciu systému elektrolýzy Voest Alpine v Rakúsku

Zdroj: JESS

Vodíková stanica bude umiestnená v rámci existujúceho skladovo logistického areálu EMPARK. Predmetné parcely pre umiestnenie vodíkovej stanice sa nachádzajú v severo – západnej časti areálu spoločnosti EMPARK.

Parcely sa nachádzajú v susedstve jestvujúcej čerpacej stanice pohonných hmôt a jestvujúcich objektov s prevádzkami opravárenských dielní. Celý areál EMPARK je ohraničený oplotením a zo západnej a východnej strany je obklopený poľnohospodárskou pôdou. Zo severnej strany vo vzdialenosti 100 metrov lemuje areál rýchlostná cesta R1.

JESS predpokladá začiatok výstavby zariadenia v polovici roka 2023, spustenie prevádzky plánuje na koniec roka 2023.

„Zariadenie na výrobu vodíka elektrolýzou určeného na výskum a vývoj je navrhnuté s maximálnou kapacitou 0,45 ton vodíka za deň, čo predstavuje množstvo pre tankovanie približne 20 – 25 autobusov. Reálne sa predpokladá približne polovičná výroba, čo bude predstavovať množstvo pre tankovanie približne desať autobusov každý druhy deň (5 autobusov denne). V rámci pilotnej fázy bude testované aj tankovanie do nákladných áut na vodíkový pohon, ktoré nahradia autá na naftu v počte niekoľkých kusov denne,“ konkretizuje investor v predloženom zámere.


Plánované umiestnenie zariadenia v areáli na okraji Modranky

Mapa: Freemap.sk

Prvá etapa projektu má byť realizovaná ako tzv. „pilotný projekt“ s jedným elektrolyzérom s celkovým príkonom na úrovni do 1,2 MW. Tento projekt má zabezpečiť otestovanie všetkých parametrov spojených s výrobou zeleného vodíka a jeho využitie v doprave a poskytovanie systémových podporných služieb pre prenosovú sústavu SR v minimálnom reprezentatívnom rozsahu.

Pilotný projekt v Modranke má byť pre JESS zároveň zdrojom podkladom pre hodnotenie realizovateľnosti projektu vo väčšom rozsahu.

V snahe o zvýšenie podielu výroby zelenej energie plánuje JESS postaviť aj fotovoltickú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach za 60 miliónov eur.

O projekte sme detailne informovali pred niekoľkými mesiacmi v tomto článku.


Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Zdroj: JESS

Ulož ako PDF
Napísal 22. júna 2022 10:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.