reklama

Stanica na výrobu a plnenie vodíka do autobusov a nákladných áut v Modranke získala územné rozhodnutie

Štátna firma Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) pripravuje v priemyselnom areáli na okraji Modranky výstavbu zariadenia na výrobu, vývoj a testovanie zeleného vodíka a jeho využitia v systéme nákladnej dopravy a osobnej autobusovej dopravy v Trnave a blízkom okolí. Svoj zámer zverejnili v júni 2022, od októbra 2023 disponuje navrhovateľ rozhodnutím o umiestnení stavby. Vodíková plniaca stanica by mohla začať prevádzku v priebehu roka 2024.

Stanica bude umiestnená v rámci existujúceho skladovo logistického areálu EMPARK. Predmetné parcely pre umiestnenie vodíkovej stanice sa nachádzajú v severo – západnej časti areálu spoločnosti EMPARK.

Pozemky sa nachádzajú v susedstve jestvujúcej čerpacej stanice pohonných hmôt a objektov s prevádzkami opravárenských dielní. Celý areál EMPARK je ohraničený oplotením a zo západnej a východnej strany je obklopený poľnohospodárskou pôdou. Zo severnej strany vo vzdialenosti 100 metrov lemuje areál rýchlostná cesta R1.

Stavba je rozdelená na dve časti – výrobnú a výdajnú. Súčasťou výrobnej časti s pôdorysom objektu 33 x 20 metrov sú elektrolyzér, plniaca stanica vodíka, vysokotlakové úložisko a doplnková technológia.

Výdajná časť určená na tankovanie vozidiel bude umiestnená pod prístreškom s rozmermi 15 x 7 metrov.


Zariadenie na aplikáciu systému elektrolýzy Voest Alpine v Rakúsku

Zdroj: JESS

Predpokladané náklady na vybudovanie zariadenia sú odhadované na 4 milióny eur.

„Zariadenie na výrobu vodíka elektrolýzou určeného na výskum a vývoj je navrhnuté s maximálnou kapacitou 0,45 ton vodíka za deň, čo predstavuje množstvo pre tankovanie približne 20 – 25 autobusov. Reálne sa predpokladá približne polovičná výroba, čo bude predstavovať množstvo pre tankovanie približne desať autobusov každý druhy deň (5 autobusov denne). V rámci pilotnej fázy bude testované aj tankovanie do nákladných áut na vodíkový pohon, ktoré nahradia autá na naftu v počte niekoľkých kusov denne,“ konkretizoval investor v predloženom zámere.

Prvá etapa projektu má byť realizovaná ako tzv. „pilotný projekt“ s jedným elektrolyzérom s celkovým príkonom na úrovni do 1,2 MW. Tento projekt má zabezpečiť otestovanie všetkých parametrov spojených s výrobou zeleného vodíka a jeho využitie v doprave a poskytovanie systémových podporných služieb pre prenosovú sústavu SR v minimálnom reprezentatívnom rozsahu.

Pilotný projekt v Modranke má byť pre JESS zároveň zdrojom podkladom pre hodnotenie realizovateľnosti projektu vo väčšom rozsahu.

V snahe o zvýšenie podielu výroby zelenej energie plánuje JESS postaviť aj fotovoltickú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.

O projekte sme detailne informovali pred niekoľkými mesiacmi v tomto článku.


Plánované umiestnenie zariadenia v areáli na okraji Modranky

Mapa: Freemap.sk

Ulož ako PDF
Napísal 17. októbra 2023 10:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.