reklama

Kraj bude spolupracovať s FN Trnava v oblasti paliatívnej medicíny, pilotným projektom bude mobilný hospic

Trnavský samosprávny kraj, župná spoločnosť Zdravá župa a Fakultná nemocnica Trnava uzatvorili v utorok 12. júla 2022 memorandum o spolupráci. Jeho cieľom je rozvíjať poskytovanie dlhodobej, paliatívnej a ošetrovateľskej zdravotnej starostlivosti prednostne v domácom prostredí.

„Teším sa, že rozbiehame spoluprácu v oblasti poskytovania paliatívnej medicíny, ktorá je veľmi potrebná a zaslúži si našu pozornosť. Prostredníctvom nášho nového poskytovateľa zdravotnej starostlivosti Zdravá župa, realizujeme projekt zdravotníckeho centra na Študentskej v Trnave. Jeho súčasťou bude aj mobilný hospic, o služby ktorého je vysoký záujem. Máme ambíciu vytvoriť sieť mobilných hospicov, aby sme pokryli celé územie kraja, nakoľko aktuálne evidujeme, že fungujú len v Skalici a vo Vrbovom. Využiť na to chceme aj prostriedky z plánu obnovy,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Zámerom memoranda je vzájomná spolupráca partnerov pri realizácii budúcich spoločných projektov v Trnavskom kraji, s cieľom zvýšiť kvalitu a efektivitu poskytovania zdravotnej starostlivosti pre všetky skupiny obyvateľov.

Okrem toho sa predpokladá aj aplikácia poznatkov z výskumu a vývoja pri zavádzaní diagnostických a liečebných postupov či zavádzanie inovatívnych opatrení a SMART riešení.


Riaditeľ FN Trnava na rokovaní so županom

FOTO: TTSK

„Klinika vnútorného lekárstva našej nemocnice v súčasnosti poskytuje pacientom paliatívnu zdravotnú starostlivosť v nemocničnom prostredí. Vítame zámer župy na postupný presun tohto typu zdravotnej starostlivosti do domáceho prostredia pacientov, ktoré im je prirodzené,“ skonštatoval riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava Vladislav Šrojta a Ján Rajec primár a prednosta Kliniky vnútorného lekárstva FN Trnava dodal, „že práve paliatívna starostlivosť v domácom prostredí je to, čo pacient ocení najviac, nakoľko v posledných fázach svojho života môže byť so svojimi blízkymi a dokáže dostať aj odbornú a potrebnú starostlivosť“.

Všetky zúčastnené strany deklarovali záujem spolupracovať aj v oblasti rozširovania siete agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS), posilňovania povedomia a informovanosti verejnosti o možnostiach využívania zdravotnej starostlivosti v domácom prostredí prostredníctvom agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

„Našou ambíciou je, aby sa starostlivosť o doliečovaných, chronicky ťažko chorých a zomierajúcich pacientov stala dostupnejšou. Preto v novom modernom zdravotníckom zariadení budeme popri mobilnom hospici ponúkať aj služby zdravotníckeho stacionára, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti či všeobecných a špecializovaných ambulancií,“ uviedla riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová.

Ulož ako PDF
Napísal 13. júla 2022 7:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.