reklama

Noc literatúry bude mať v Trnave tri zastávky, herci prečítajú úryvky z románov v knižnici, múzeu a Malom Berlíne

V stredu 21. septembra sa uskutoční v Trnave podujatie Noc literatúry.

Noc literatúry odštartuje o 17. hodine v Knižnici Juraja Fándlyho čítaním románu írskeho spisovateľa Claire Keegana v podaní herca Tomáša Mosného, návštevníci sa potom presunú do Západoslovenského múzea, kde bude z románu francúzskej prozaičky Karine Tuilovej čítať herečka Nina Kočanová.

Treťou zastávkou je Kultúrne centrum Malý Berlín. Herečka Petra Sabová bude čítať úryvok z detektívky poľskej autorky Olgy Tokarczukovej.

Kompletný program Noci literatúry nájdete pod plagátom.

Noc literatúry 2022 – PROGRAM

17.00 hod.
Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, Rázusova ul. č. 1

Írsko číta Tomáš Mosný
Claire Keegan: Všetky tie maličkosti
Artforum, 2021
Preklad: Ema Mojžišová

Bill Furlong je obchodník, manžel a otec piatich dcér. Píše sa rok 1985, v Írsku, krajine neslávne známych Magdalénskych práčovní. Okolie Billa nabáda, k usporiadanému, skromnému a nenápadnému životu. Čosi hlboko zakódované v jeho minulosti a v jeho vnútri ho však ťaží a vyzýva, aby prekročil vlastný rubikon. Blížiace sa Vianoce poskytujú pocit nádeje, že zajtra bude lepšie, že zajtra bude človek lepší.

18.00 hod.
Západoslovenské múzeum v Trnave, Múzejné nám. 3

Francúzsko číta Nina Kočanová
Karine Tuil: Celkom ľudské
Slovart, 2022
Preklad Beata Panáková

Farelovci – rodina ako obrázok. Sedemdesiatročný Jean Farel je popredný novinár s úspešnou kariérou v televízii, jeho mladšia manželka Claire je uznávaná feministická autorka a esejistka. Ich syn Alexandre, krásny a nadaný športovec, študuje na elitnej vysokej škole. Nádherný domček z kariet sa zrúti, keď mladá žena obviní prominentného syna zo znásilnenia.

19.00 hod.
Kultúrne centrum Malý Berlín v Trnave, Štefánikova ul. č. 4

Poľsko číta Petra Sabová
Olga Tokarczuk: Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď
Premedia, 2021
Preklad: Karol Chmel

Detektívka, rozprava o právach zvierat alebo ekologický thriller? Hlavná hrdinka si zarába na živobytie ako učiteľka a nadovšetko miluje zvieratá. Bojuje proti ľuďom, ktorí im ubližujú. Jedného dňa nájdu jej suseda mŕtveho. A po ňom ďalšieho. Pytliaci a významní členovia spoločnosti záhadne umierajú. Nemými svedkami sú zvieratá. Janina o tom vie svoje, ale polícia ju ignoruje…

Ulož ako PDF
Napísal 20. septembra 2022 8:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.