reklama

Noc literatúry 2023: Verejné čítanie súčasných európskych autorov v podaní hercov trnavského divadla na troch miestach

Súčasní európski autori, tri miesta a známe herecké osobnosti – tak vyzerá séria verejných čítaní v rámci podujatia Noc literatúry, ktorá sa uskutočňuje už pätnásť rokov pod taktovkou Českého centra v Bratislave v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi a veľvyslanectvami EUNIC a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. V Trnave sa po siedmykrát stala hlavným organizátorom Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, tento rok, podobne ako v minulosti, aj v spolupráci so Západoslovenským múzeom v Trnave a kultúrnym centrom Malý Berlín.

Účastníci putovania za dobrou literatúrou si budú môcť v interpretácii významných hereckých osobností Divadla Jána Palárika v Trnave vypočuť 17. mája 2023 úryvky z vybraných prekladov súčasných európskych autorov na troch miestach.

O 18,00 hod. v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave začne čítať úryvok z knihy švajčiarskeho spisovateľa Pascala Merciera: Perlmannovo mlčanie nezameniteľný Vladimír Jedľovský, v Múzeu knižnej kultúry Západoslovenského múzea v Trnave sa zhostí čítania jeho herecký kolega Tomáš Mosný, ktorý si vybral úryvok z knihy Stanislava Rakúsa: Ľútostivosť (ide o víťaza minuloročnej Ceny Anasoft Litera) a večerné čítanie zakľúči v kultúrnom centre Malý Berlín herečka Silvia Soldánová s úryvkom z knihy maďarskej autorky Krisztiny Tóth: Pixel.

Trnava sa tak stane opäť jedným zo sedemnástich miest Slovenska, kde májový večer ovládne literatúra a prinesie pre putujúcich nadšencov čítania možnosť spoznať aspoň časť kvalitných európskych textov a aj ich aktuálne slovenské preklady.

Veríme, že spojenie elegantného prostredia kultúrnych priestorov a kultivovaného slova prinesie návštevníkom a návštevníčkam podujatia príjemný a podnetný zážitok.

Vybrané texty európskych autorov:

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave:
ŠVAJČIARSKO
Pascal Mercier: Perlmannovo mlčanie
Premedia, 2022
Preklad: Paulína Šedíková Čuhová
Oceňovaný román z akademického prostredia začína na jazykovednom sympóziu, kde hlavný hrdina Perlmann zistí, že v pracovnom živote už nemá ďalšie méty. Prestane veriť v zmysel akademickej činnosti, prepadne sa do zúfalstva, ktoré sa každým dňom stupňuje, až ho privedie na pokraj toho najhoršieho činu.

Múzeum knižnej kultúry – Západoslovenské múzeum v Trnave:
SLOVENSKO
Stanislav Rakús: Ľútostivosť
KK Bagala, 2021
Zbierka poviedok, ktorá získala cenu Anasoft Litera 2022,obsahuje emotívne a psychologicky precízne vyrozprávané príbehy postáv, ocitajúcich sa vo svojich životoch a činoch na hrane dobra a zla, nevedomosti a krutosti, žičlivosti a chamtivosti, samoty aj osamelosti.

Malý Berlín:
MAĎARSKO
Krisztina Tóth: Pixel
Womanpress, 2023
Preklad: Jitka Rožňová
Kapitoly na seba nadväzujú ako pixelové štvorce, každá predstavuje autonómny celok, no ak si všimneme zložitý systém vzťahov medzi nimi, spoja sa do úplne nového veľkého príbehu. Striedanie princípu približovania a vzďaľovania sa formuje text aktuálne najčítanejšej maďarskej autorky.

Ulož ako PDF
Napísal 13. mája 2023 11:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.