reklama

Výstavbu novej komunikácie, ktorá má odkloniť dopravu z Modranky, komplikuje výkup pozemkov

Už viac ako štyri roky pripravuje trnavská radnica výstavbu obslužnej komunikácie, ktorá má presmerovať najmä nákladnú dopravu mimo zastavaného územia Modranky.

Miestna obslužná komunikácia (MOK) pri Modranke má hotovú projektovú dokumentáciu od roku 2019, v máji 2022 získal zámer územné rozhodnutie.

Nová cesta s dĺžkou približne 1,2 km sa má napojiť na jestvujúcu cestnú sieť z diaľničného privádzača novovybudovanou okružnou križovatkou na Diaľničnej ulici pri moste. Následne má pokračovať k štvoprúdovému diaľničnému privádzaču, ktorý by vo vzdialenosti niekoľkých mestrov prakticky kopírovala.

Za areálom emparku pokračujú dve navrhované komunikácie – jedna smerom k Merkury Marketu, druhá cesta popri emparku spojí novú obslužnú komunikáciu so Sereďskou ulicou.

Zásadným problémom, ktorý spomaľuje prípravy projektu a oddaľuje výstavbu, je výkup pozemkov. Mesto Trnava v riešenom území vlastnilo v roku 2019 len osem pozemkov, 90 pozemkov bolo vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve 120 osôb.


Prepojovacia cesta má viesť popri diaľničnom privádzači mimo zastavaného územia Modranky

Reprofoto: Google Street View

Z celkovej plochy vyše 39-tisíc metrov štvorcových, potrebnej pre výstavbu obslužnej komunikácie, sa mestu podarilo usporiadať zatiaľ iba necelých 5000 metrov štvorcových formou zmlúv o budúcej kúpnej zmluve.

Vlastníkom a spoluvlastníkom pozemkov ponúka mesto za odkúpenie cenu stanovenú znaleckým posudkom vo výške 36,92 eura/m2.

„Bolo expedovaných 116 listov. Postupne prichádzali súhlasné ale aj nesúhlasné stanoviská. Ostatní vlastníci nezaslali vyjadrenie alebo iba telefonicky vyslovili nesúhlas s uzavretím zmlúv o budúcich zmluvách. Pokiaľ niektorí vlastníci pozemkov nebudú súhlasiť, je možné majetkovoprávne usporiadanie riešiť vyvlastnením, ale až na základe právoplatného územného rozhodnutia, projektu pre stavebné konanie, geometrického plánu a znaleckého posudku,“ konštatuje majetkový odbor na Mestskom úrade v Trnave.

Na ostatnom mestskom zastupiteľstve 22. septembra 2022 poslanci schválili uznesenia, na základe ktorých vypracuje mesto zmluvy o budúcich kúpnych zmluvách s vlastníkmi pozemkov a častí pozemkov. Súhlas s predajom získali od ďalších siedmich vlastníkov a spoluvlastníkov.

„Cieľom realizácie miestnej obslužnej komunikácie je zabezpečenie prístupu nákladných vozidiel k prevádzkam v južnej časti Modranky, ktoré v súčasnosti využívajú na príjazd Diaľničnú a Seredskú ulicu. Tieto komunikácie však prechádzajú cez oblasti so zástavbou rodinných domov, čo generuje množstvo sťažností, petícií a žiadostí o riešenie hluku, vibrácií a zníženie množstva nákladných vozidiel. Mesto vykonalo v minulosti viaceré opatrenia pre zníženie negatívnych vplyvov dopravy na bývanie avšak účinným riešením pre zamedzenie vjazdu nákladnej dopravy je realizácia navrhovanej komunikácie, ktorá dopravu presmeruje k zadným bránam všetkých priemyselných areálov,“ zdôvodňuje potrebu nového riešenia dopravy trnavská radnica.


Vyznačenie budúcich komunikácií červenou farbou (označené ako C3 MO 8/50) medzi emparkom a diaľničným privádzačom z roku 2019

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 23. septembra 2022 10:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.