reklama

Na Gymnáziu Jána Hollého sa opäť uskutoční podujatie Zóna bez peňazí

Zóna bez peňazí Gymnázia Jána Hollého (GJH) je pravidelne sa opakujúci projekt, prinášajúci úžitok obyvateľom mesta Trnava i širokému okoliu Trnavy, je inšpiratívnou záležitosťou pre mnohé podobné aktivity. Hlavnou myšlienkou a cieľom akcie je znižovanie odpadu, charitatívna činnosť, dobrovoľníctvo, šírenie osvety v oblasti recyklácie, informovanie o možnostiach upcyklácie a o stave trvalo udržateľnej módy.

Najbližie sa podujatie uskutoční 21. a 22. októbra 2022 v priestoroch Gymnázia J.Hollého.

Zóna bez peňazí je pôvodne malá komunitná akcia, ktorá sa prvýkrát konala v roku 2011 v rôznych mestách Slovenska v ten istý deň. Podujatie sa v Trnave stretlo s aktívnou podporou mesta a vždy ho organizovali dobrovoľníci z rôznych oblastí záujmu – študenti, učitelia, podnikatelia, sestričky, ženy na materskej dovolenke, opatrovateľky.

Po dvojročnej prestávke v rokoch 2016-2018 a po získaní viacerých nových organizátorov spätých s Gymnáziom Jána Hollého v Trnave sa Zóna konala v októbri 2018 prvýkrát v priestoroch tejto školy. Škola ponúkla bezodplatne svoje priestory počas víkendu trnavskej verejnosti, poskytla akcii zázemie, podporila dobrovoľníkov z radov žiakov, pedagógov, vedenia školy, bývalých žiakov i rodičov.

Zóna bez peňazí je akcia, ktorá sa koná dvakrát do roka, začiatkom leta a začiatkom zimy, a podporuje recyklovanie, výmenu vecí, ktoré ľudia nechcú alebo nepotrebujú, ktoré by inak skončili v odpadkovom koši. Aktivita trvá dva dni.

Ľudia, ktorí majú nadbytok vecí, prípadne majú také, ktoré už nezužitkujú a dokážu ich posunúť do rúk tým, ktorí ich potrebujú, tieto veci prinesú do školy, kde ich dobrovoľníci triedia a pripravia na prebratie. Funguje aj ako výmenný obchod. Ľudia niečo prinesú a keď sa im niečo zapáči, môžu si to zobrať so sebou.

Nemusia ale priniesť vôbec nič a domov odísť s niečím, čo ich poteší. A aj naopak. Môžu priniesť a nič nevziať. Veci tak vďaka Zóne dostávajú druhú šancu na život, podporuje sa ich recyklácia a opätovné využívanie. Znižuje sa tak enormné množstvo odpadu.

Zóna bez peňazí trvá dva dni – v piatok a sobotu. V piatok popoludní sa otvára škola pre tých, ktorí veci nosia. Dobrovoľníci tieto veci preberajú a triedia do neskorých večerných hodín a v sobotu od skorého rána tak, aby o deviatej bola škola otvorená pre širokú verejnosť z Trnavy a okolia.

Tovarom v Zóne nie je len oblečenie, ale aj bytové doplnky, menší nábytok, knihy, hry, hračky dekorácie, keramika, topánky, kočíky, elektronika, šperky, športové potreby, atď.

Veci, ktoré zostanú, dostávajú ďalšiu šancu v rôznych charitatívnych a iných organizáciách, zvyšok odchádza do centrálneho skladu do Rumunska, kde býva zvyčajne spolu s ostatnými vecami rozdelený do second-handov vo východnej Európe, časť putuje do Afriky a z nepoužiteľného šatstva sa vyrobia zatepľovacie stavebné materiály. Knihy vždy putujú do Bookpointu na železničnej stanici v Trnave.

Motiváciou dobrovoľníkov z radov žiakov a učiteľov GJH a dobrých ľudí z Trnavy a hlavným „spúšťačom“ akcie boli správy o tom, aké obrovské množstvo textilného odpadu zahlcuje každoročne našu planétu tak, ako každý iný odpad. Legislatíva pritom textil za odpad nepovažuje.

(GJH)

Ulož ako PDF
Napísal 19. októbra 2022 9:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.