reklama

Wetzlerov Inštitút si poriadne posvieti na hoaxy a dezinformácie

V trnavskom kultúrnom centre Malý Berlín na Štefánikovej 4 sa počas dvoch sobôt – 5 . a 12. novembra 2022 – podrobne pozrú na šírenie nepravdivých informácií, propagandy a na uplatnenie digitálnej gramotnosti v praxi.

Podujatia sú určené najmä študentom vysokým škôl, no vítaní budú aj profesionáli, ktorí sa vo svojej praxi stretávajú s problémami šírenia dezinformácií, ale aj návštevníci, ktorí sa o týchto dôležitých témach chcú dozvedieť viac.

Ako čeliť hoaxom, propagande a dezinformáciám?

Prvé podujatie 5. novembra sa podrobnejšie pozrie na to, ako sa sociálne siete stali predsunutým „bojiskom“ populistov, demagógov a propagandistov.

Ich zhubný vplyv a zjavný apel na emócie vytvárajú urgentnú potrebu prevencie. Spoločnosť ako takú to dnes stavia pred naliehavé otázky: Ako bojovať s kognitívnym klamom? Ako odhaliť a čeliť hoaxom, dezinformáciám a propagande a ako zabrániť preliatiu online nenávisti do reálneho života?

Počas dvoch prednášok a nadväzujúcich debát budú návštevníci hľadať odpovede v spoločnosti Tomáša Kriššáka a Vladimíra Šnídla.

Ilustračné foto: Wetzlerov Inštitút

Doobedný hosť, Tomáš Kriššák, pracuje ako odborník na informačnú bezpečnosť v slovenskej technologickej firmy Gerulata technologies, ako aktivista vedie komunitu Sebavedomé Slovensko a je spoluautorom Checkbota, prvého chatbota schopného odhaľovať dezinformácie na Facebooku.

Vyštudovaný politológ a novinár Denníka N, Vladmír Šnídl, povedie poobedný program. Špecializuje sa práve na problematiku šírenia hoaxov a dezinformácií.

Budujte svoju digitálnu gramotnosť

Druhé podujatie prinesie počas soboty 12. novembra opäť celodenný program. Venovaný bude schopnosť správne vyhodnocovať informácie a orientovať sa v zložitej spleti online sveta. V dobe post-faktuálnej sme totiž bombardovaní čoraz väčším množstvom informácií, pričom na ich spracovanie máme značne menej času.

Ako však môžeme verifikovať a fakticky kontrolovať informácie? Majú štátne inštitúcie dnes vytvorené komunikačné stratégie na vysvetľovanie komplikovaných tém a páky na vyvracanie dezinformácií a fake news, ktoré drasticky rozdeľujú spoločnosť?

Veronika Hincová Frankovská príde ako prvá porozprávať o svojich skúsenostiach z vedenia projektu Demagog.sk, ktorý funguje pod Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť.

V poobedňajšom programe si účastníkov prevezme Miroslav Mizera, ktorý vyše 15 rokov pôsobí v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Pracoval ako poradca štyroch štátnych tajomníkov na rezortoch obrany a hospodárstva a krátko ako poradca predsedu vlády SR pre zahraničnú politiku.

V rokoch 2007 – 2010 pomáhal budovať organizáciu GLOBSEC ako šéf jej pobočky v Banskej Bystrici.

Obe podujatia sa začínajú o 10.00 h a pre svoj diskusný a praktický rozmer majú kapacitu obmedzenú na 20 účastníkov. Registračný poplatok na obe podujatia bude 2 €, môžete uhradiť vopred kúpou vstupenky na webovej stráne www.MalyBerlin.sk.

Podujatie je súčasťou šesťdielneho vzdelávacieho programu, ktorý v rámci projektu Wetzlerová správa podporila Férová Nadácia O2. Účastníkom ponúkne ucelený pohľad na dnešný turbulentný svet. Cyklus bude tematicky pokrývať diplomaciu a mediáciu konfliktov v 21. storočia, dianie na Ukrajine a v našom regióne, mediálnu gramotnosť a kritické myslenie, ako aj ich aplikáciu v praxi.

Absolvovanie všetkých šiestich podujatí bude odmenené certifikátom Wetzlerovho Inštitútu. Ten vznikol ako odborná platforma, ktorá prostredníctvom diskusií, seminárov a konferencií otvára odborný dialóg v témach demokracie, správy veci verejných a well-beingu. Vytvára priestor pre výmenu know-how a pochopenie širšieho kontextu Slovenska.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 2. novembra 2022 16:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.