reklama

Koncert akordeonistu Tibora Ivána v Malom Berlíne bude jemný, zasnený aj brutálny

Z Veľkého Krtíša ho jeho láska k hudbe dostala až na prestížnu univerzitu v Helsinkách. Špičkový akordeonista Tibor Iván zavíta už túto sobotu, 14. januára o 19:00, do Malého Berlína na Štefánikovej 4 v Trnave. Pestré možnosti akordeónu predvedie divákom v rámci série koncertov klasickej hudby 20. a 21. storočia s názvom b minor.

Popredný slovenský akordeonista vybral program, ktorý by mal ulahodiť širokému publiku. „Snažil som sa ho vyberať tak, aby v ľuďoch rezonoval. Nebude tam nič úplne extrémne, celkový dojem zo skladieb bude prijateľný a ľahko počúvateľný,“ objasňuje Iván. 

Pre všetkých prítomných je tak pripravená zaujímavá zmes, od ľahších, až po tie najnepokojnejšie tóny. „Tá najbrutálnejšia skladba je od Anatolya Kusykova, Sonáta číslo 6. Má okolo 12 minút, je v dvoch častiach. Autor skladby bol schopný podchytiť akordeón v tom najlepšom slova  zmysle,“ pozýva Iván. 


Tibor Iván

V programe zaznie aj skladba od Ilju Zeljenku. Slovenského skladateľa predstaví Iván v skladbe Lesné jahody. „Zeljenka sa v nej pohráva s chromatikou, melódie sú veľmi zaujímavo vystavané. Je to zároveň oddychová skladba, medzi tými ,marhami‘, aby si hudobník, ale aj poslucháč aspoň trochu odpočinul,“ prezrádza s úsmevom Iván.

Tibor Iván pochádza z Veľkého Krtíša. Už ako 8-ročný sa rozhodol profesionálne venovať akordeónu. Od roku 2009 žije a umelecky pôsobí vo Fínsku, kde na Sibeliovej Akadémii v Helsinkách ukončil kompletné vysokoškolské štúdium pod vedením jedného z najuznávanejších koncertných akordeonistov a pedagógov, Mika Väyrynen. 

Momentálne vyučuje akordeón privátne a na majstrovských kurzoch vo Fínsku, Švédsku a Chorvátsku. Venuje sa interpretácii nielen súčasnej akordeónovej hudby, ale aj hudby rôznych štýlových období.

Cena lístkov v predpredaji je 5 €, v deň podujatia budú dostupné za 8 €, a to aj pred koncertom. Kúpiť sa dajú na webe www.malyberlin.sk.

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 12. januára 2023 19:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.