reklama

Výsledky žiakov dvoch trnavských škôl patria medzi najlepšiu desiatku na Slovensku

Dve trnavské stredné školy sa v rebríčku Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO prepracovali v hodnotení výsledkov žiakov slovenských škôl za rok 2022 do najlepšej desiatky.

Obchodná akadémia na Kukučínovej ulici v Trnave získala v kategórii stredných odborných škôl druhé miesto.

Gymnázium Jána Hollého sa umiestnilo medzi slovenskými gymnáziami na ôsmej priečke.

V kategórii základných škôl získala 29. miesto v rámci Slovenska ZŠ s MŠ na ulici Jána Bottu.

Rebríčky škôl INEKO komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov, pripomenul Matej Tunega, analytik INEKO.


Gymnázium Jána Hollého

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Hodnotenie škôl odráža dosiahnuté výsledky v dlhšom časovom horizonte. Pri všetkých školách berú do úvahy údaje za posledné dostupné štyri školské roky (novšie údaje majú vyššiu váhu).

V prípade ZŠ do hodnotenia vstupujú výsledky Testovania 9 (váha 60 %), Testovania 5 (20 %) a mimoriadne výsledky žiakov v súťažiach oceňovaných ministerstvom školstva (20 %).

Pri SOŠ nahradzujú Testovania písomné maturity (40 %). Najvyššiu váhu pri SOŠ (50 %) má regionálna uplatniteľnosť študentov, teda pomer miery nezamestnanosti absolventov školy k priemernej miere nezamestnanosti v okrese, kde škola sídli. Napokon, mimoriadne výsledky študentov majú pri SOŠ váhu 10 %.

Pri gymnáziách hodnotí INEKO tie isté ukazovatele ako pri SOŠ, avšak vzhľadom na iné zameranie gymnázií majú tieto ukazovatele iné váhy, a to postupne 60, 25 a 15 %.

„Rebríčky nemusia plne vypovedať o kvalite školy, môžu však byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy a najmä by mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl. Pre získanie presnejšieho obrazu by sa rodičia mali učiteľov pýtať na ďalšie uplatnenie absolventov, či už v prijímaní na vyšší stupeň vzdelávania alebo pri vstupe na trh práce. Dôležité sú aj informácie o účasti študentov na rôznych súťažiach, o technickom vybavení alebo o štruktúre predmetov a pod.,“ upozornil Tunega.

Ulož ako PDF
Napísal 19. januára 2023 10:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.