reklama

Medzinárodná urbanistickú súťaž má určiť, ako bude vyzerať zóna medzi sídliskom Družba a obchvatom

Lokalita Prúdy medzi sídliskom Družba a východným obchvatom je v územnom pláne mesta Trnava určená v prípade potreby ďalšieho rozširovania na výstavbu bytových domov už viac ako dve desiatky rokov. Rozdelená je na dve etapy – Prúdy I., kde v súčasnosti rastie nová bytová zóna, lokalita Prúdy II. je v územnom pláne vedená ako územná rezerva s predpokladom výstavby po roku 2025.

Mesto Trnava v prvej polovici februára 2023 informovalo, že pripravuje medzinárodnú urbanistickú súťaž, ktorá má definovať ďalší vývoj rozsiahleho územia od zeleného pásu na sídlisku Družba až po východný obchvat.

„Dá sa očakávať, že najbližšie roky prinesú rozvoj tejto lokality, ktorá zatiaľ na mape mesta pôsobí ako chýbajúci dielik skladačky. Samospráva chce podmienky jej budovania definovať v novom územnom pláne, ktorý vznikne na základe víťazného návrhu v súťaži,“ priblížila trnavská radnica.


Pohľad na územie Prúdy od obchvatu v smere na sídlisko Družba
Ilustračné foto: trnava-live.sk

Riešené územie s rozlohou 160 hektárov – zhruba dvaapolkrát väčšie než historické centrum Trnavy – upravujú aktuálne regulatívy územného plánu, nie sú však natoľko podrobné, aby bolo možné reagovať na každú situáciu.

„Realita je taká, že mestá dobiehajú developerov a snažia sa na nich reagovať. Chceme to otočiť a byť krok pred nimi – mesto bude dávať noty, ako budú môcť v danom území postupovať, aby výsledok zodpovedal celkovej vízii až do nevyhnutných podrobností,“ vysvetľuje Ondrej Horváth, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií (OÚRaK) Mestského úradu v Trnave. „Rozhodli sme sa pripraviť komplexný urbanistický návrh, aby sme mali stanovenú víziu a smerovanie. Spolu s konkrétnymi princípmi a regulatívmi budeme môcť vytvoriť účinnú protiváhu voči nežiaducim javom, akým je napríklad neriadený či divoký development,“ dopĺňa.

Začať chcú výsadbou parku

Podľa mestskej architektky Márie Dida z OÚRaK by v praxi jednotliví investori na svojich plochách realizovali výstavbu síce v rámci platných všeobecných regulatívov, no bez ohľadu na to, čo a ako sa stavia na susedných pozemkoch. V záujme kvalitného urbanistického rozvoja mesta preto trnavská samospráva preberá iniciatívu.

Nová lokalita sa bude rozvíjať pozvoľna v najbližších desaťročiach. Hneď v úvodnej fáze má však v tomto území vzniknúť jeden z rozsiahlych parkov, ktoré mesto plánuje v každej mestskej časti.

„Naším cieľom je vytvoriť tu lesopark celomestského významu so silnou ekostabilitou a udržateľnou biodiverzitou. Rozlohou sa bude blížiť historickému centru Trnavy,“ upresňuje M. Dida.

Zdroj: Mesto Trnava

Základom budúcej regulácie lokality bude víťazný návrh, ktorý v súťaži vyberie odborná porota s medzinárodným zastúpením. Zároveň pôjde o prvú medzinárodnú urbanistickú súťaž v histórii Trnavy.

„Neznamená to, že by sa ateliér zo Slovenska nemohol zúčastniť alebo vyhrať. Rozšírením súťaže o zahraničie však získame vyššiu kvalitu a pestrosť návrhov obohatenú o skúsenosti etablovaných tímov,“ hovorí vedúci OÚRaK.

Súťaž bude dvojkolová, prvé kolo mesto vyhlási koncom apríla 2023. Účastníci budú mať tri mesiace na spracovanie návrhov podľa voľnejšieho zadania, v polovici augusta porota vyberie niekoľko najlepších, ktoré spripomienkuje. Na základe spätnej väzby a prehĺbeného zadania vypracujú súťažiaci svoje finálne návrhy.

Zadanie súťaže vznikne na základe intenzívneho trojmesačného dialógu mesta s odbornou verejnosťou. Začal sa už tento týždeň odbornou diskusiou s názvom Veľký obraz – Big Picture. V stredu 8. februára 2023 zástupcovia mesta a zainteresovaných strán v Malom Berlíne hovorili o charaktere Trnavy v jej dnešnej podobe a definovali východiská a vízie jej rozvoja v riešenom území. Nasledovať budú ďalšie odborné workshopy zamerané na rôznorodé témy mestotvorby.

Odborné diskusie prispejú k tvorbe kvalitného zadania medzinárodnej urbanistickej súťaže. Jeho súčasťou budú napríklad požiadavky na typy a množstvo občianskeho vybavenia (školské zariadenia, športoviská, detské ihriská a podobne), vodné prvky, plochy zelene, typy komunikácií či definovanie vhodného počtu budúcich obyvateľov lokality.

Vyhlásenie urbanistickej súťaže pripravuje samospráva v spolupráci s ateliérom 2021, ktorý má na Slovensku s organizovaním architektonických súťaží najviac skúseností.

„Chceme priniesť kvalitne pripravenú súťaž, ktorá pritiahne tých najlepších. Je v záujme mesta a jeho obyvateľov, aby tento veľký a dlhodobý projekt, ktorý má mať prvotriedny výsledok, prešiel špičkovým procesom. V dialógu, transparentne a profesionálne,“ uzatvára Ondrej Horváth.

Bližšiu podobu novej mestskej štvrte spoznáme už koncom roka 2023.


V tejto lokalite sa už desaťročia ráta s rozšírením mesta. Samospráva chce včas reagovať definovaním podmienok jej rozvoja

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 10. februára 2023 15:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.