reklama

V Trnave bude medzinárodná konferencia o dopadoch zmeny klímy na mestá

V Trnave sa uskutoční historicky prvá konferencia na Slovensku na tému budúceho plánovania rozvoja miest s ohľadom na prebiehajúce zmeny klímy.

Na témy spojené s existujúcicmi zmenami klímy a nutnosťou adaptácie sídiel budú 29. a 30. januára januára hovoriť klimatológovia, architekti, environmentalisti, zástupcovia miest a ďalší odborníci z Veľkej Británie, Dánska, Portugalska, Česka, Nemecka a Slovenska.

Konferenciu “Plánovanie rozvoja miest vo svetle adaptácie sa na zmenu klímy” organizuje Karpatský rozvojový inštitút Košice. Cieľom podujatia s medzinárodnou účasťou je prezentovať procesy mestskej adaptácie na zmenu klímy z rôznych uhlov, predovšetkým na príklade niektorých európskych a slovenských miest (Kodaň, Almada, Manchester, Trnava, Bratislava, Košice, Kežmarok) a zamerať diskusiu na prekonávanie bariér ich integrácie do plánovania rozvoja miest.

park
Výkyvy počasia budú podľa klimatológov stále výraznejšie, mestá sa musia prispôsobiť

Ilustračné foto

Očakáva sa, že zmena klímy bude mať významné dôsledky na rozvoj miest. Nárast priemernej teploty a s tým spojený nárast intenzity či väčšej početnosti extrémov počasia ako sú napríklad intenzívne dažde, vlny horúčav, búrky alebo dlhšie obdobia sucha majú a budú mať negatívny dopad na zdravie a zdravotný komfort obyvateľstva, na technickú infraštruktúru, obytné, verejné a historické budovy, na kvalitu životného prostredia a na poskytovanie obecných a ekosystémových služieb.

“Aj keď je adaptácia na zmenu klímy nová tematická oblasť, kde poznatky rýchlo narastajú, všetky mestá musia v tejto oblasti začať konať, aj keď s limitovanými vedomosťami, nedostatkom úspešných príkladov a s obmedzenými zdrojmi. Jedným z prvých pionierskych miest na Slovensku, kde si uvedomili, že je nevyhnutné začleniť dopady zmeny klímy do plánovacích a rozhodovacích procesov, aby sa redukovali škody, ktoré by nastali bez adaptácie, je Mesto Trnava,” pripomína riaditeľ Karpatského rozvojového inštitútu Andrej Šteiner.

V rámci projektu „Mestá odolné na dopady zmeny klímy – trnavská inšpirácia“, pod odborným vedením Karpatského rozvojového inštitútu, bola pripravená adaptačná stratégia s dôrazom na vlny horúčav, realizované prvé praktické opatrenia, zavedený grantový program pre podporu aktivít verejnosti v tejto oblasti a vytvorené partnerstvo na implementáciu Adaptačnej stratégie.

Ulož ako PDF
Napísal 22. januára 2015 9:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

1 komentár pre “V Trnave bude medzinárodná konferencia o dopadoch zmeny klímy na mestá”

  1. 1
    kamos says:

    Bola to výborne na vysokej úrovni zorganizovaná konferencia. Poďakovanie patrí organizátorom, ale aj zástupcom nášho mesta na čele s pánom primátorom Petrom Bročkom, ktorí veľmi dôstojne reprezentovali naše mesto na konferencii s účasťou odborníkov z celého Slovenska a zo zahraničia. Len ma mrzí, že až na zopár výnimiek sa na konferencie nezúčastnili odborníci na enviroment z ostatných trnavských inštitúcií. Aj keď účasť na koferencii bola limitovaná, keby sa prihlásili včas, tak by sa tam dostali. Asi to nepotrebujú, aj napriek tomu, že účasť na konferencii bola zdarma.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.