reklama

Mesto vypísalo medzinárodnú architektonickú súťaž rozvoja 135-hektárového územia medzi sídliskom Družba a obchvatom

Trnavská radnica vyhlásila na konci mája 2023 medzinárodnú architektonickú súťaž budúceho rozvoja územia s rozlohou 135 hektárov v intraviláne mesta.

Priestor, v súčasnosti využívaný na poľnohospodárske účely, je situovaný medzi Piešťanskou cestou, juhovýchodnou časťou cestného obchvatu, sídliskom Družba a vznikajúcou obytnou zónou Prúdy.

Účastníci súťaže budú mať štyri mesiace (do 22. septembra 2023) na vypracovanie návrhov podľa voľnejšieho zadania.

V polovici septembra vyberie medzinárodná odborná porota najlepšie návrhy a spripomienkuje ich. Na základe spätnej väzby a prehĺbeného zadania dodajú vybraní súťažiaci svoje finálne práce do februára 2024.


Vyznačená lokalita, o ktorej budúcnosti má rozhodovať architektonická súťaž

Zdroj: Mesto Trnava

Zárukou vysokej kvality súťaže je podľa mesta Trnava zloženie odbornej poroty. Posudzovať a pripomienkovať súťažné návrhy budú – ako porotcovia nezávislí na vyhlasovateľovi – medzinárodne uznávané kapacity v odbore urbanizmu a architektúry z Rakúska, Česka, Holandska, Poľska a Slovenska.

Vyhlasovateľom súťaže je Mesto Trnava, ktoré spoluorganizuje súťaž v spolupráci s ateliérom 2021 architekti, ktorý má na Slovensku s organizovaním architektonických súťaží najviac skúseností. Ateliér sa dlhodobo venuje téme súťaženia pri plánovaní verejných investícií. Okrem iného stojí aj za Manuálom súťaží Slovenskej komory architektov.

„Výsledky súťaže, ktorá má pre Trnavu historický význam, pretože nastaví nový štandard prípravy územného plánu, budú známe koncom marca budúceho roka,“ uviedla trnavská radnica.

Súťaž návrhov je dvojkolová. Cieľom prvého kola je nájsť najvhodnejšie riešenia predmetu súťaže pre postup do druhého kola, ktoré splnia požiadavky mesta Trnava, obsiahnuté v súťažných podmienkach.

V druhom kole budú postupujúce návrhy z prvého kola revidované odporúčaniami poroty a podrobnejšie dopracované.

Najlepší návrh v prvej časti súťaže ocení mesto sumou 60-tisíc eur, druhý získa 48-tisíc a tretí v poradí 36-tisíc eur.

Tým účastníkom 2. kola súťaže, ktorým nebola pridelená jedna z cien, bude vyplatená odmena vo výške 28-tisíc eur na účastníka.

Odborná porota

Dipl. Ing. Dr. in Techn. Nina Svanda (Rakúsko) – vedkyňa a urbanistka dlhodobo pôsobiaca na Technische Universtät Wien ako pedagogička a výskumníčka Inštitútu pre priestorové plánovanie vo výskumnej skupine pre regionálne plánovanie a rozvoj.

MSc. Land Arch./Arch. Darius Reznek (Holandsko) – architekt/krajinný architekt pôsobiaci v ateliéri Karres en Brands, v ktorom je aj partnerom. Jeho tím stojí za víťazným súťažným návrhom pre hamburskú štvrť Oberbillwerder. Územný plán pre túto štvrť je v súčasnosti najväčším a najambicióznejším urbanistickým projektom v Nemecku.

MSc. Eng. Arch. Monika Konrad (Poľsko), predsedníčka poroty – zástupkyňa riaditeľa sekcie pre územné plánovanie a rozvojovú stratégiu mesta Varšava. Profesionálne zázemie získala v štúdiách ako OMA a Claus en Kaan Architecten v Holandsku a v Moskve ako projektová riaditeľka v poradenskej spoločnosti Strelka KB.

Ing. Štepánka Endrle (Česko) – krajinná architektka, zakladateľka českého ateliéru L&SCAPE, ktorý sa zaoberá riešením mestských priestorov, historických krajinárskych objektov, ako aj krajinárskych projektov s akcentom na ekológiu.

Ing. arch. Filip Tittl, PhD. (Česko), náhradník poroty – architekt a urbanista, spoluzakladateľ UNIT architekti, ktorých nosnou témou je urbanizmus v rôznych mierkach. Pôsobí aj ako výskumník a pedagóg na Fakulte architektúry ČVUT.

MA Arch. ARB Igor Marko (Slovensko) náhradník poroty – spoluzakladateľ a kreatívny riaditeľ Marko&Placemakers pôsobiaci v Londýne a Bratislave. Ako architekt a urbanista sa dlhodobo venuje projektom presahujúcim tradičné hranice architektúry s dôrazom na verejný priestor.

Časť poroty závislej na vyhlasovateľovi tvoria:

Ing. arch. Ondrej Horváth, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcii Mesta Trnava,

Ing. arch. Mária Dida, náhradníčka poroty, odbor územného rozvoja a koncepcii Mesta Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 29. mája 2023 8:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.