reklama

Obyvatelia môžu hlasovať o investíciách mesta do verejného priestoru

Pilotný ročník participatívneho procesu, ktorý nahradil Participatívny rozpočet pre Trnavu, otvára dvere aj smelým nápadom občanov na veľké investičné akcie. Od 6. do 31. marca 2023 bude na webstránke planujmesto.trnava.sk spustené hlasovanie za projekty, ktoré by sa podľa názoru verejnosti mali prioritne zrealizovať.

Ako nápady v hlasovaní vznikli

Čo treba zlepšiť vo verejnom priestore v Trnave? Na jeseň sme vyzvali obyvateľov mesta, aby na túto otázku odpovedali vlastnými nápadmi. Od 12. septembra do 21. novembra 2022 mali možnosť vyplniť dotazník v online podobe aj papierovej verzii a predstaviť svoju myšlienku, ako pozdvihnúť verejný priestor v meste. Teraz sa môžu občania zúčastniť verejného hlasovania a podporiť tie nápady, ktoré by sa podľa ich názoru mali zrealizovať.

Okrem online hlasovania môžete prísť aj na verejné stretnutie:

v utorok 14. marca o 17.00 h v Dennom centre pre seniorov na Limbovej 11
v piatok 17. marca o 17.00 h v Kultúrnom dome na Kopánke na Ľudovej 14
v stredu 22. marca o 17.00 h v Dennom centre pre seniorov na Hlavnej 8

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Témou je verejný priestor

„Dostali sme 122 vyplnených dotazníkov, v súlade s tohtoročným zadaním sú však do hlasovania posunuté iba tie návrhy, ktoré sa týkajú verejného priestoru,” vysvetľuje Natália Nováková z referátu participácie Mestského úradu v Trnave. Vybrané nápady sa týkajú najmä revitalizácií vnútroblokov či parkov, bezbariérového pohybu v meste, výbehov pre psov či doplnenia športových prvkov a mobiliáru.

„Ľudia sa venovali aj témam dopravy a údržby, objavili sa tiež nápady v oblasti sociálnych vecí, sietí či osvetlenia v meste. Žiaden z nich sa nestratí – buď ich odložíme do ďalšieho ročníka participácie, keď sa budú tematicky hodiť, alebo ich rovno posunieme príslušnému odboru na vyriešenie. Pokiaľ ide o menšie veci, ako je napríklad údržba komunikácií, tie sme odovzdali príslušným oddeleniam tak, ako to robievame napríklad pri riešení podnetov z Odkazu pre starostu.”

Občania participujú na rozhodnutiach mesta

„Trnavčania majú počas hlasovania príležitosť podporiť nielen nápady spoluobčanov, ale aj projekty mesta, ktoré už sú v prípravnej fáze. Výsledkom hlasovania bude sumár zámerov, ktorým ľudia dajú najväčšiu prioritu. Zaujíma nás, aký typ investícií občania uprednostňujú a čo je pre nich dôležité,” hovorí Ivana Vidová z referátu participácie.

Hlasuje sa udelením ôsmich bodov pre malé projekty (s odhadovanou hodnotou do 300 000 eur) a desiatich pre veľké (nad 300 000 eur). Hlas sa overuje SMS správou, ktorá nie je pre hlasujúceho spoplatnená.

Konečné slovo v celom procese budú mať mestskí poslanci. Na rokovaní mestského zastupiteľstva rozhodnú o tom, či projekty, ktoré od verejnosti dostanú najviac hlasov, budú zaradené do rozpočtu mesta.

Ulož ako PDF
Napísal 7. marca 2023 7:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.