reklama

Gabriela Spustová-Izakovičová predstaví svoju novú básnickú zbierku Ruptura cordis – Puknuté srdce

Spisovateľku, poetku, redaktorku, pedagogičku, členku združenia katolíckych žurnalistov Gabrielu Spustovú-Izakovičovú nemusíme priaznivcom literatúry osobitne predstavovať. Rodáčka zo Suchej nad Parnou je významnou súčasťou regionálnej literárnej obce. Už v roku 2013 bola prijatá do Spolku slovenských spisovateľov a stala sa jednou zo zakladajúcich členiek trnavskej odbočky spolku.

Vystriedala niekoľko zamestnaní, pracovala najskôr v detských jasliach, neskôr na internom oddelení Nemocnice s poliklinikou v Trnave ako dokumentačná sestra, po absolvovaní magisterského štúdia ako učiteľka a redaktorka.

V súčasnosti je štatutárkou a redaktorkou vydavateľstva RUAH a občianskeho združenia LOGOS ART KLUB a redaktorkou a administrátorkou revue trnavskej odbočky Spolku slovenských spisovateľov s názvom Trnavský literárny almanach.

Knižne debutovala básnickou zbierkou Hlbiny. Z prozaických diel jej vyšli: Prsteň mojej (starej) mamy, Môj milovaný kráľ Dávid, Cesty Sofie a Domček na výslní. Viac sa však zaoberá poéziou: Čo čuší v duši, Dumy, Moje Haiky, Výkriky, Hlbiny, Stony apokalyptických čias, Tŕňové mesto, Poéma o láske a zrade, Trinásta komnata, Elégie o Sedembolestnej, Talitha kum! – Dievča vstaň, Erby brehov.

Zostavila a vydala tiež monografiu Rytier a pevec Viliam Turčány. Pre deti vydala zbierky básničiek Tajomstvo Vianoc, Abecedníček s logopedníčkom, Veršované bájky a knihy príbehov pre deti Mačiatka Justín a Lili, Dedkove včielky, Záhady mravčeka Filipa, Tajomná kniha v babičkinej poličke, Narodila sa nám Dobruľka a Dobruľka sa batolí.

Množstvo vydaných diel svedčí o tom, že ide o obľúbenú autorku so širokým záberom aktivít. Zodpovedá tomu aj množstvo získaných ocenení. Najvýznamnejšie sú ale od jej čitateliek a čitateľov – od tých najmenších, ktorým s obľubou cvičí jazýčky, až po tých väčších a hĺbavejších.

V stredu 22. marca 2023 sa v rámci cyklu Poézia slova a života, ktorý v Knižnici Juraja Fándlyho nadväzuje na cyklus Trnavská poetika, predstaví so svojou najnovšou básnickou zbierkou. Gabriela Spustová-Izakovičová nezaprela svoje medicínske vzdelanie a nazvala ju po latinsky Ruptura cordis – Puknuté srdce.

Autorka sa v nej vracia do obdobia kovidu, keď „spoza mreží domácej izolácie/sloboda kňučí vo výbehu sietí“ a „ani rúška nezabránia veľkohubým zneužívať slová“ a vyrovnáva sa tiež s vojnovým konfliktom, ktorý sa nás bezprostredne dotýka.

Útla knižočka je ilustrovaná kresbami akademického maliara Jozefa Ilavského, tiež rodáka zo Suchej nad Parnou. Osvedčená moderátorská dvojica Pavol Tomašovič a Štefan Kuzma sľubuje literárny a intelektuálny zážitok.

Ľubica Malá, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave

Ulož ako PDF
Napísal 17. marca 2023 7:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.