reklama

Jubilujúca spisovateľka Etela Farkašová sa stretne s čitateľmi v trnavskej knižnici

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave pozýva v stredu 10. októbra 2023 o 17,00 hod. na stretnutie so spisovateľkou, esejistkou, poetkou a v neposlednom rade aj filozofkou Etelou Farkašovou.

Jubilujúca autorka sa v týchto dňoch dožíva 80 rokov a narodeniny prichádza osláviť medzi svojich priaznivcov do trnavskej knižnice. Návštevníkom Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave ju predstaví Pavol Tomašovič, o hudobný sprievod sa postará Jana Andevská.

Etela FARKAŠOVÁ pochádza z Levoče. Po štúdiu matematiky a fyziky, neskôr filozofie a sociológie pôsobila najprv ako stredoškolská učiteľka, neskôr ako odborná asistentka, docentka a mimoriadna profesorka na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.

V rokoch 1994 a 1995 prednášala ako hosťujúca profesorka na Filozofickom inštitúte viedenskej univerzity. Od roku 1998 do 2010 bola vedúcou Katedry filozofie a dejín filozofie na FFUK v Bratislave. Príležitostne prekladá z nemčiny a angličtiny. Popri vlastnej tvorbe sa venuje aj literárnej kritike, pričom sa zameriava najmä na súčasné domáce i zahraničné autorky, v posledných rokoch sleduje ako recenzentka slovenskú dolnozemskú literatúru. 

Je nositeľkou viacerých medailí Univerzity Komenského. Za rozvíjanie kultúrnych kontaktov s Rakúskom dostala  od prezidenta Rakúskej republiky v r. 2004 vysoké štátne vyznamenanie.

Knižne debutovala v roku 1978 zbierkou poviedok Reprodukcia času, po ktorej nasledovali prozaické knihy Snívanie v tráve (1983), Nočné jazvy (1986), Unikajúci portrét (1989), Nedeľné fotografie (1993), Deň za dňom (1997), Hodina zapadajúceho slnka (1998), Po dlhom mlčaní (2001), Záchrana sveta podľa G. (2002) a ďalšie.

Medzi finalistov prvého ročníka literárnej súťaže Anasoft litera ju zaradila novela Stalo sa (2005) o problematike vzťahu dcéry a zomierajúcej matky.

Prestížne literárne ocenenie Anasoft litera získala v roku 2018 za román Scenár (2017).

Ľubica Malá, Knižnica Juraja Fándlyho

Ulož ako PDF
Napísal 7. októbra 2023 8:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.