reklama

Primátor Bročka: Výsledok referenda je pre mesto impulzom, aby sme ďalej pracovali na zjednodušovaní procesu regulácie parkovania

Primátor Trnavy Peter Bročka v spoločnosti prednostky mestského úradu a zapisovateľky mestskej referendovaj komisie Kataríny Koncošovej hodnotil v pondelok 15. januára 2024 výsledky miestneho referenda o parkovaní, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 13. januára.

Na historicky prvom miestnom referende, ktorého impulzom bola občianska iniciatíva a následná petičná akcia o zrušení parkovacej politiky a regulácie parkovania v Trnave, sa zúčastnilo 30,41% oprávnených voličov, pre nesplnenie zákonného kvóra účasti najmenej 50% voličov bolo vyhlásené za neplatné.

Peter Bročka skonštatoval, že referendum prebehlo v poriadku a neboli zaznamenané žiadne incidenty. Vyjadril tiež poďakovanie všetkým, ktorí uskutočnenie referenda administratívne aj fyzicky zabezpečili.

„Výsledok referenda je pre mesto jednoznačným impulzom a jasným mandátom k tomu, aby sme naďalej veľmi intenzívne pracovali na zjednodušovaní celého procesu regulácie parkovania, na ďalšom vysvetľovaní toho, aké výhody regulácia prináša a že naozaj pomôže riešiť jeden z najväčších problémov samospráv na Slovensku, ktorým je parkovanie,“ uviedol primátor.

Regulácia je podľa Bročku len jedným z projektov, ďalším je napríklad rozširovanie parkovacích miest.


Primátor Peter Bročka

FOTO: trnava-live.sk

Ako ďalej poznamenal, výsledky referenda ukázali na zaujímavý fakt: „V zónach, kde majú zavedenú reguláciu parkovania najdlhšie, ako je centrum mesta či sídlisko Podjavorinská, bola najnižšia účasť na referende – 12 a 17 percent. Oproti zónam, kde regulácia nie je zavedená, je to podstatne menej. Ukazuje to, že obyvatelia, ktorí reguláciu zažívajú a vidia, čo im prináša, mali aj čas pochopiť ten systém, akceptujú reguláciu oveľa viac, než ľudia, ktorí s ňou nemajú žiadne skúsenosti.“

Bročka si myslí, že táto skutočnosť môže byť aj následkom toho, akým spôsobom bola vedená informačná kampaň pred referendom. „Vyvolávanie strachu bolo ich pracovným nástrojom, ktoré nevedie úplne k ničomu. Ukázalo sa, že sú informačne vyprázdnení a neponúkajú žiadne riešenia, nezúčastňujú sa stretnutí o riešeniach regulácie parkovania.“

V reakcii na podaný podnet na prokuratúru zo strany petičného výboru o údajných obštrukciách pred referendom zo strany mesta či avizované trestné oznámenie o marení referenda Bročka povedal: „Som zvyknutý pracovať a prinášať nejaké riešenia. Niekto má potrebu podávať oznámenia, vyhrážať sa políciou, trošku si vymýšľať… To nie je môj pracovný nástroj, nemá to zmysel komentovať, je to sloboda každého, každý si zvolí svoj pracovný nástroj, tým mojím je práca.“

Trnavský primátor zdôraznil, že bez regulácie parkovania by vládol chaos.

Reguláciu dokončia v roku 2024,
mesto sľubuje radikálne zjednodušenie procesu

Pripomenul, že v priebehu roka 2024 príde k finálnemu spusteniu regulovaného parkovania v celej Trnave, ale zároveň sľubuje aj radikálne zjednodušenie celého systému.

„Aktuálny pracovný predpoklad je, že klesne počet zón podľa druhu spoplatnenia zo súčasných šiestich možno len na štyri. Výrazným spôsobom sa zjednoduší spôsob parkovania v inej zóne, ako v tej, kde má rezident trvalý pobyt. Nebude potrebná elektronická registrácia, my preberieme na seba zodpovednosť za to, aby sme parkujúceho zaregistrovali, ľuďia nebudú musieť robiť vôbec nič. Predĺži sa tiež bezplatné parkovanie z 30 minút na 2 hodiny na sídlisku a na 4 hodiny v zóne rodinných domov. Taký je plán, dôležité bude, aby bezplatné hodiny nenarušili systém ako taký,“ priblížil.

Peter Bročka pripomenul, že presný a konkrétny počet parkovacích zón bude výsledkom ďalšieho procesu získavania dát a odporúčaní pracovnej skupiny. „Súčasný veľký počet zón je určený preto, lebo každá zóna má veľmi špecifickú situáciu. Mať univerzálne pravidlá, aby bola jedna či dve zóny, je utópiou, pretože aj dopyt po parkovaní je v každej zóne iný.“

Ako zdôraznil, mesto kontinuálne a dlhodobo, už pred samotnou petíciou a referendom, začalo pracovať na zjednodušovaní systému.

„Je to postupný proces. Referendum neidentifikujem ako nejakú nátlakovú akciu. Ľudia, ktorí sú nespokojní, často nevedia, aké zmeny sa chystajú a na čom pracujeme. Preto sa budeme snažiť ešte viac komunikovať a čo najjednuduchšie informácie prezentovať.“

Na margo rôznych kritických výrokov opozičných poslancov Bročka povedal: „Nikto z nich sa aktívne nezúčastňoval stretnutí, nezaujímajú sa o priebeh zavádzania regulácie a vlastne ich prínos nie je žiadny. Tváriť s teraz, že idú niekoho zastupovať a budú niekoho hlasom, je veľmi smiešne a populistické. Od bežných ľudí sme dostali nekonečnenásobne viac podnetov k zlepšeniu regulácie ako od týchto poslancov.“

Parkovacia politika nie je o primátorovi,
ide o koncepčnú prácu úradu a odborných tímov, hovorí Koncošová

Mestský úrad začal pracovať na príprave referenda 12. decembra 2023, po vyhlásení referenda mestským zastupiteľstvom.

„Nikdy sme nemali na prípravu volieb či v tomto prípade referenda tak málo času. V nasadení bolo veľmi veľa ľudí a patrí im za to poďakovanie,“ uviedla prednostka mestského úradu Katarína Koncošová.

Po dnešnom rannom brífingu so zapisovateľmi komisií, ktorých malo mesto celkom 25 vo všetkých okrskoch, prednostka skonštatovala, že v niektorých komisiách bola napätá atmosféra. „Zapisovatelia boli obviňovaní a podozrievaní z možného falšovania výsledkov, čo určite nebolo naším cieľom. Ešte raz ďakujem kolegom a pracovníkom úradu za pevné nervy a za to, že priebeh referenda zvládli veľmi dobre.“

Na uskutočnenie referenda vyčlenilo mestské zastupiteľstvo 50-tisíc eur, Koncošová predpokladá, že konečné náklady budú o čosi vyššie.

„Chcem pripomenúť, že stretnutia pracovných skupín k parkovacej politike prebiehajú viac ako dva roky raz týždenne. Nie je to teda o primátorovi Bročkovi, ide o dlhodobú koncepčnú prácu celého úradu a odborných tímov,“ vysvetlila.

V súvislosti s podanými podnetmi na prokuratúru a oznámeniami na políciu si Koncošová zastáva zamestancov úradu.

„Všetko sme vykonávali v normách zákona, prokuratúre sme zaslali našu odpoveď na podnet na šiestich stranách. Boli by sme radšej keby nám radšej ľudia posielali návrhy na zlepšenia ako trestné oznámenia. Vyplýva mi z toho, že ide skôr o politcké účely ako odborné návrhy v snahe niečo zlepšiť,“ dodala.

Ulož ako PDF
Napísal 15. januára 2024 11:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.