V trnavskej nemocnici uskutočnili unikátny zákrok pri liečbe medzistavcovej platničky
Na Rádiologickej klinike Fakultnej nemocnice Trnava (FNTT) uskutočnili unikátny operačný zákrok pri liečbe hernie („vyskočenej“) medzistavcovej platničky. Tím odborníkov – neurochirurg, ortopéd, neurológ a intervenčný rádiológ – úspešne aplikoval novú miniinvazívnu techniku Resadisc systémom u pacientky s opakovanými operáciami chrbtice.
„Táto nová metodika poskytuje pacientom bezpečnú a efektívnu možnosť liečby hernie medzistavcových platničiek tam, kde konzervatívne postupy zlyhávajú alebo kde je potrebné minimalizovať zásah do tkanív. Vhodní pacienti sú vyberaní na základe multidisciplinárneho hodnotenia odborného tímu,“ priblížil prednosta Rádiologickej klinky FN Trnava Ján Haršány.
Resadisc predstavuje moderný prístup k liečbe vysunutej (herniovanej) platničky, ktorá spôsobuje silné bolesti a môže viesť až k strate citlivosti a obmedzeniu pohyblivosti v dôsledku útlaku nervového koreňa.
FOTO: FN Trnava
Ide o perkutánnu (cez kožu) dekompresiu medzistavcovej platničky s využitím technológie Quantum Molecular Resonance (QMR), ktorá umožňuje cielene znížiť tlak v platničke bez tepelného poškodenia okolitých tkanív.
Systém Resadisc využíva technológiu Quantum Molecular Resonanc (QMR) na minimálne invazívnu dekompresiu disku pri bedrových a krčných diskopatiách. Využíva harmonické frekvencie na generovanie energie, ktorá rozrušuje molekulové väzby (napr. vodíkové mostíky) v jadre platničky bez tepelného poškodenia.
Uvoľní sa tlak v platničke, ktorá sa následne „stiahne“ a nebude tlačiť na nervový koreň s ústupom ťažkostí. Energia je obmedzená okolo hrotu elektródy, čo zaisťuje cieľovú dekompresiu.
Táto precíznosť zabraňuje prehriatiu a chráni priľahlé tkanivá.
„Nemocnica týmto inovatívnym prístupom rozširuje možnosti modernej liečby hernií diskov a významne prispieva k zlepšeniu kvality života pacientov trpiacich ochoreniami chrbtice,“ skonštatovala FN Trnava.
Výhody novej metodiky:
• miniinvazívny prístup s kratšou dobou zotavenia
• nižšie riziko komplikácií
• zmiernenie symptómov bez potreby rozsiahlej operácie
• podpora regenerácie štruktúr okolo disku
• nižšia pravdepodobnosť opakovania problému
• možnosť trvalejšieho vyliečenia v kombinácii s rehabilitáciouZDROJ: FN Trnava
Efekt miniinvazívneho zákroku Resadisc systémom (vľavo MRI pred výkonom a 3 mesiace po výkone)
Ilustračné foto
Ulož ako PDF