Nové prístroje umožnia viac vyšetrení. Fakultná nemocnica Trnava zmodernizovala ambulanciu pre pacientov s dýchacími ťažkosťami
Fakultná nemocnica Trnava úspešne dokončila komplexnú rekonštrukciu Pneumologicko-ftizeologickej ambulancie na Oddelení pneumológie a ftizeológie. Okrem stavebných úprav ambulanciu vybavili aj najmodernejšou diagnostickou technikou, ktorá umožní presnejšie a komfortnejšie vyšetrenia pacientov s ochoreniami dýchacích ciest.
Trnavská nemocnica uzavrela v priebehu mája 2025 poslednú etapu rekonštrukcie ambulancie na Oddelení pneumológie a ftizeológie FN Trnava.
„Jej súčasťou bola kompletná výmena podláh, rekonštrukcia sociálnych zariadení pre pacientov, zriadenie novej dekontaminačnej miestnosti pre moderný reprocesing bronchoskopov, ako aj či vybavenie oddelenia novou bronchoskopickou zostavou,“ priblížil hovorca FN Trnava Matej Martovič.
FOTO: FN Trnava
Ambulancia pre pacientov
s dýchacími ťažkosťami
Pneumologicko-ftizeologická ambulancia sa špecializuje na štandardné odborné pneumologické vyšetrenie pľúc a funkčné vyšetrenia pľúc.
Je určená najmä pre pacientov s respiračnými ochoreniami dýchacích ciest alebo s diagnózami ako astma, CHOCHP, pľúcna fibróza a ďalšie. Ambulancia taktiež vyšetruje pacientov pred plánovanými chirurgickými zákrokmi, pred začiatkom podávania biologickej liečby či pri podozrení na poruchy dýchania počas spánku.
FOTO: FN Trnava
Nová prístrojová technika – nové vyšetrenia
V ambulancii pribudla najmodernejšia prístrojová technika, vďaka ktorej zavádzajú nové vyšetrenia. Takýmto vyšetrením je aj bodypletyzmografia.
„Ide o špecializované diagnostické vyšetrenie, ktoré meria objemy pľúc a odpor v dýchacích cestách. Ide o jednu z najpresnejších metód na hodnotenie statických (neprúdiacich) objemov pľúc, ktoré nie je možné zistiť bežnou spirometriou. Pacient sedí v uzavretej priehľadnej kabíne – tzv. v bodypletyzmografe. Pomocou dýchania cez špeciálny náustok a zmeny tlaku v kabíne sa zaznamenávajú presné údaje o tom, koľko vzduchu sa nachádza v pľúcach a aký je odpor v dýchacích cestách,“ uviedol Martovič.
Na zabezpečenie kvalitnej diagnostiky obstarala FN Trnava aj ďalšie prístrojové vybavenie.
Pribudol spirometer na meranie objemu a rýchlosti výdychu, zisťuje stupeň obštrukcie dýchacích ciest alebo reštrikčné ventilačné poruchy.
Nemocnica zakúpila aj prístroje na nočnú pulznú oxymetriu, na prítomnosť eozinofilného zápalu v dýchacích cestách, napríklad pri astme, difúzny analyzátor, ktorý sa využíva pri ochoreniach ako pľúcna fibróza alebo emfyzém, oscilometer a prístroj na bronchoprovokačné testy.
Zvýšená kapacita vyšetrení
V roku 2024 ambulancia ošetrila 3 561 pacientov a vykonala 820 spirometrii, z toho 126 s bronchodilatačným testom (BDT).
Do konca apríla 2025 bolo zrealizovaných už 567 spirometrii a 69 s BDT.
„Ambulancia je dimenzovaná na približne 1 000 komplexných funkčných vyšetrení pľúc ročne, pričom sa očakáva zlepšenie dostupnosti a efektivity diagnostiky pre pneumologických pacientov,“ doplnil hovorca FN Trnava Matej Martovič.
FOTO: FN Trnava
Ulož ako PDF