reklama

Archeológovia ukončili výskum pod budúcim parčíkom. Získali nové a cenné poznatky

Archeologický výskum, ktorý prebiehal od začiatku mája v priestoroch bývalého parkoviska na Hornopotočnej ulici, je ukončený.

Archeológovia vykopali na pozemku tri sondy, prostredníctvom ktorých sa dostali k stavebným základom a pivničným priestorom troch meštiackych domov.

Pred samotnou výstavbou parčíka zasypú vykopané sondy, terén zarovnajú a odhrnú približne 60 centimetrovú vrchnú vrstvu zeminy bývalého parkoviska. Následne dôjde k inštalácií inžinierskych sietí pod budúcim Univerzitným parčíkom a navezeniu novej vrsty zeminy.

V týchto priestoroch kedysi stáli tri meštianske domy, v jednom z nich bola koncom stredoveku hrnčiarska dieľňa. V severovýchodnej časti pozemku sme objavili najstaršiu murovanú architektúru tejto lokality z prvej polovice 14. storočia. Ďalšie obydlia, ktoré tu v minulosti stáli, pochádzajú z neskorého stredoveku,” vysvetil archeológ Jozef Urminský.


Jozef Urminský študuje základy bývalého meštiackeho domu

Dva mesiace trvajúci výskum ukázal, že v časoch založenia v 13. storočí ležalo mesto o takmer tri metre nižšie ako v súčasnosti.

Úroveň terénu v čase založenia mesta Trnava bola približne o 2,5 metra nižšie. Postupom času sa terén zdvíhal, pravdepodobne aj z dôvodu, že kedysi tadiaľto tiekol potok. Na jednej zo zachovaných drevených konštrukcií sme jasne pozorovali stopy po naplaveninách a zatápaní vodou. Aj preto vtedajší stavitelia radikálne navýšili terén, do ktorého založili stredoveké múry,” prezentuje časť dosiahnutých poznatkov výskumu J. Urminský.


Výsledky výskumu na Hornopotočnej chcú archeológovia prezentovať prostredníctvom informačnej tabule

K detailnému skúmaniu pivníc a podložia historických stavieb sa archeológovia zatiaľ nedostali. Výstavba parčíka však lokalitu z pohľadu archeológov definitívne nepoškodí, preto Urminský vyjadril nádej, že v budúcnosti sa do týchto priestorov ešte vrátia.

Je trošku na škodu, že projekt parčíka predbehol tento prieskum. Viem si predstaviť, že nové objavy mohli byť náznakovo zakomponované priamo do parčíka, aby mohli ľudia na vlastné oči počas prechádzky vidieť, kde kedysi stále historické domy. Verím, že sa podarí osadiť aspoň informačný panel, ktorý bude o získaných znalostiach informovať verejnosť,” doplnil.

Realizáciu Univerzitného parčíka plánuje mesta Trnava začať v letných mesiacoch. Prosredníctvom elektronickej súťaže už vybralo dodávateľa stavebných prác. Ten by mal začať s prácami hneď po podpísaní zmluvy.

FOTOGALÉRIA:


Ulož ako PDF
Napísal 29. júna 2012 11:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

6 komentárov pre “Archeológovia ukončili výskum pod budúcim parčíkom. Získali nové a cenné poznatky”

 1. 1
  pedro says:

  wow. objavili to co kazdy vedel. naozaj tam nieco bolo na co to je komu dobre? este aby namiesto parku boli nejake mury z 13 storocia. stacia hradby ktore nestihaju opravovat. strasna skoda ze park predbehol bezvyznamny vyskum.
  neviem pre koho skoda. pre verejnost asi tazko. pre par jedincov mozno.
  som zvedavy ako kvalitne to po sebe zakopu a ako to ovplyvni vyzor parku.

 2. 2
  Richard says:

  Ako budú na tých cehlách rásť stromy? :-)

 3. 3
  Tomorrow says:

  Tak j asi neviem predstavit, ze by tie jamy boli zkomponovane do noveho parcika.

 4. 4
  Milos says:

  Podla mna sa to da zakomponovat aj do parku. Ak by tam bol zaujimavy nalez, napriklad nejakej klenby a ci tak. Da sa urobit presklena kupola, ci strop cez ktory sa mozu navstavnici pozriet. Bolo by to nasvietene. Nieco podobne, ako je v BA kusok od starej trznice. Vsetko sa da, ak su peniaze a mesto chce…

 5. 5
  vlaDyka says:

  Skutočne, takmer “každé malé dieťa” už vie, že každé mesto založené v stredoveku bolo o 3 m nižšie. Každý v Trnave vedel, že tu stáli domy, ktoré tu “lokalizovali”… Dokonca si ich dosť trnavčanov určite aj pamätá… Každý tiež vie, že tu sa najprv rozhodlo o “konečnom riešení” a potom sa začali skúmať možno unikátne začiatky mesta (či možno ešte staršia história), ale kto vie čo by sa našlo o ďalšie 3 m hlbšie všakáno….
  A aj keď sa niečo priam tušilo, nie je to nakoniec ani možné (fakt nie je ?) zakomponovať do toho nového riešenia. To len keby sa stavalo, tak sa to tu musí priam alibisticky podobať na donedávna tam stojaci dom. Inak sa história už zrejme nemusí (či nevie ?) vôôôôbec prezentovať.
  Ale skutočne, kto si naozaj dokáže “tam hore” predstaviť to, že keď sa tu vysadia stromy (za nemalé peniaze) a tie nedajbože začnú rásť, že, a o …čo ja viem, 10-15 rokov bude fakt na to, aby sa tu zrealizoval skutočný archeologický výskum – a nie len sondáž…. a to bude iba vtedy, ak sa tu bude niečo stavať a investor to (podľa zákona zo svojho) zaplatí…. tak potom, potom sa tie stromy budú musieť spíliť (a o tom budú opäť rozhodovať nedajbože tí istí byrokrati..a kto vie, možno to ani sami nedovolia) a celé to má padnúť za vlasť ???….
  Tak toto je naozaj prístup hodný skvelého a rozhodného ….zámeru. Hlboká poklona až po zem. Bez urážky…lebo tu sa už snáď ani urážať, či uraziť nedá.

 6. 6
  Ujo Palo says:

  Konečné rozhodnutia vedenia je, že vzhľadom na veľkosť parku tam budú vysadené len bonsaje.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.