reklama

Konateľ Súkromnej základnej školy BESST: nechystáme sa búrať školu a robiť tu biznis

Trnavskí poslanci v septembri 2013 hlasovaním rozhodli o zaradení bývalej základnej školy na Limbovej ulici medzi prebytočný majetok.

Stalo sa tak na základe žiadosti o kúpu objektu, ktorú mestu predložil súčasný nájomca približne polovice budovy, ktorým je Súkromná základná škola BESST.

Nájomca pôsobí v priestoroch bývalej ZŠ od roku 2009 a v súčasnosti tu prevádzkuje súkromnú základnú a materskú školu. Od školského roka 2014/15 ponuku vzdelávacieho procesu školy obohatí aj gymnázium.

Súhlas poslancov mestského zastupiteľstva so zaradením školy na Limbovej ulici na sidlisku Linčianska do kategórie prebytočného majetku je prvým krokom potrebným k tomu, aby mesto mohlo rozhodnúť o prípadnom predaji školy a školského areálu.

besst
Zrekonštruovaný vstup do budovy školy

Mesto má v súčasnosti až štyri podobné objekty, ktoré nie sú využívané na svoj pôvodný účel. Z toho dôvodu ak by aj prišlo k predaju budovy prevádzkovateľovi súkromnej školy, nie je dôvod sa obávať, že by mesto v budúcnosti v prípade populačného boomu nemalo dostatok voľných priestorov pre prípad potreby otvorenia nových tried pre trnavské deti. Máme dostatočné rezervy,” konštatoval primátor Vladimír Butko v reakcii na vystúpenia poslancov Mateja Lančariča a Martina Viskupiča počas septembrovej schôdze.

Obaja poslanci na mestskom zastupiteľstve vyjadrili nesúhlas so zámerom predávať budovu na Limbovej ulici. Predaj je podľa ich názoru nesystémovým krokom, pretože mesto nemôže vedieť, či v budúcnosti budovu nebude využívať pre vlastnú potrebu.

Ak raz tento školský objekt predáme, už nikdy sa do majetku mesta nevráti. To nás v budúcnosti môže mrzieť,” zhodli sa Lančarič s Viskupičom.

Pre mesto je prevádzka objektu neekonomická. “Hlavným nedostatkom v objekte je nevyregulovanosť vykurovacej sústavy, ktorá vzhľadom na technický stav v nerekonštruovaných častiach nie je možná,” poukazuje mesto v správe predloženej poslancom.

Ročne stojí prevádzka polovice nevyužívanej časti budovy mestský rozpočet asi 40-tisíc eur. Viceprimátor Bystrík Stanko pripomenul, že ak by sa objekt BESST-u nepredal, a nájomca tu bude pôsobiť najmenej ďalších 10 rokov, mesto stratí len na údržbe nevyužívanej časti objektu 400-tisíc eur.

besst-2
Pohľad do zrenovovaných interiérov

FOTO: archív školy

Súkromný nájomca investoval do prenajatej časti objektu za štyri roky podľa vlastných výpočtov už takmer 500-tisíc eur. S mestom má zmluvne dohodnuté, že po vzájomnom odsúhlasení si bude investície postupne započítavať do nájomného.

Zabúda sa tu na jednu dôležitú vec – my chceme kúpiť niečo, čo mesto musí prevádzkovať či chce alebo nechce. My sa nechystáme likvidovať školu a podnikať. Chceme si vziať na plecia jednu zo škôl, ktorú by inak prevádzkovalo mesto z vlastných peňazí,” vysvetľuje konateľ Súkromnej základnej školy BESST Roman Hirner.

Mesto Trnava podľa jeho odhadu, vychádzajúceho z rozpočtu mesta za posledných 10 rokov, stojí prevádzka jednej základnej školy ročne v priemere asi 100-tisíc eur. “Trúfam si povedať, že vďaka nám mesto ušetrí každý rok financie na chod ďalšej školy,” tvrdí.

Súkromnú školu na Linčianskej navštevuje v súčasnosti približne 250 detí. Z nich značnú časť tvoria deti cudzincov, pracujúcich v Trnave a okolí.

Zámer fungovania školy a bilingválneho gymnázia je podľa R. Hirnera dlhodobým projektom, ktorý chcú naďalej rozvíjať.

My tu reálne prevádzkujeme základnú školu, objekt teda slúži a aj bude slúžiť účelu, na ktorý bol určený. Áno, je to platená služba, za ktorú ponúkame nadštandardné služby či už v oblasti vzdelávacích programov, vrátane medzinárodných alebo podmienok, ktoré deťom vytvárame. Sme schválení nielen Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, ale aj akreditovaní University of Cambridge International Examinations.”

Projekt súkromnej školy stál prevádzakovateľa od začiatku fungovania už vyše milión eur. Z toho asi polovicu stála rekonštrukcia priestorov. Ostatné prostriedky vynaložili na technické vybavenie a zariadenie priestorov, ako aj samotnú prevádzku školy. “Keď si pozriete, ako škola a aj areál vyzerali pred nami a ako to vyzerá dnes, je to obrovský rozdiel,” upozorňuje.

Hirner odmieta aj obavy, ktoré zazneli v internetovej diskusii, že na voľných pozemkoch vedľa školy môže v budúcnosti vyrásť napríklad nákupné centrum.

Po prvé si myslím, že existuje územný plán, ktoré niečo také nedovoľuje. Ale aby sme tieto obavy nadobro rozplynuli, tak nemáme problém so zmluvným zakotvením jasných podmienok, za akých sa pozemky patriace do areálu školy môžu v budúcnosti využívať. Aby si niekto nemyslel, že tu plánujeme postaviť obchody alebo rodinné domy,” reaguje.

BESST ponúka mestu za odkúpenie školy 200-tisíc eur. V prípade kúpy školy čaká prevádzkovateľa kompletná rekonštrukcia druhej polovice budovy, a teda aj ďalšie investície v rádovo stotisícoch eur.

Za školu ponúkame mestu veľa peňazí, hoci si mnohí myslia opak. Tento projekt jednoducho nie je možné dostať do zisku dlhé roky a navrátnosť investícií je možné dosiahnuť najskôr možno o 20 rokov. Tento projekt nie je o biznise, ale najmä o ponuke kvalitného vzdelávania, ktoré dokážeme poskytnúť v Trnave pre domácich aj zahraničných študentov,” dodáva konateľ spoločnosti BESST Roman Hirner.

Ulož ako PDF
Napísal 13. novembra 2013 0:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

28 komentárov pre “Konateľ Súkromnej základnej školy BESST: nechystáme sa búrať školu a robiť tu biznis”

 1. 1
  papula says:

  Jasne, poslanci sa populacneho boomu neobavaju, lebo oni si miesto v statnej skolke pre deti zabezpecia lahko. Takisto aj v skole.
  Netreba zabudnut na podmienky prijimania deti do materskych skolok – matka musi pracovat. Takze ak je matka doma s mladsim dietatom, tak starsie do skolky zoberu az ked musia – do predskolskej triedy.
  A vyzera to tak, ze mame dost meista v skolkach, pritom opak je pravdou.
  A ak si myslia, ze ked je dost miesta v skolkach, bude aj dost v skolach, tak sa mylia. To je take poslanecke.
  O 4-5 rokov zistia, ze je skol naozaj malo a som zvedavy, co budu potom robit. Lebo deti do skoly ist musia, nemozu ostat doma s matkou, ktora sa pripadne stara o mladsie dieta.

 2. 2
  Tomi says:

  Cely predaj tejto skoly aj arealu je len o tom, aby Poor s Nahlikom, ako hlavni sponzori Smeru a KDH, za facku nasledne ziskali pozemky a postavili v areali skoly barak. Ved prevadzka skoly je neekonomicka, treba im to odovzdat. A spolocnost BESST sa tvari ako charitatina organizacia, ktorej akoze nejde o zisk, hahaha.

  Uzemny plan nijak vystavbe v areali skoly nezabrani, to je len zdrap papiera, ktory si poslanci kedykolvek mozu zmenit. A co by niektori pre svojich sponzorov a spoluziakov nespravili – vid: http://www.sme.sk/c/7003650/podnikatel-poor-ma-titul-za-pracu-o-politickom-vodcovi-studuje-dalej-u-plagiatora.html#ixzz2kWFbtlGd

  • 2.1
   jojo says:

   ako vies ye je to poor, na foaf.sk sa mi nepodarilo najst prepojenie.

  • 2.2
   central says:

   Asi necitas dobre…ved Besst do toho projektu nainvestovala uz milion eur…
   To akoze zbura a postavi barak???

  • 2.3
   Maja says:

   Máme málo škôl a aj tie čo máme je problém udržať a keď sa tu nájde blázon ,ktorého to baví a chce to robiť tak sa ukáže čisto slovenská vlastnosť : Keď skapala koza mne, tak nech aj susedovi. Čo na tom ,že je súkromná . Ja si idem dať vytrhnúť zub k súkromnému zubárovi a priplatím si za ošetrenie . Tak prečo keď niekto požaduje viac vzdelania pre svoje dieťa si ho nemôže dať tam kde to uzná za vhodné . Len aby škola o pár rokov stála …ale to je už na poslancoch.

 3. 3
  pesan says:

  A deti chudoby na Linčianskej teraz musia cestovať do školy do mesta, alebo peši na Gorkého. Ale na to že všetci na Linčiansku serú sme si už zvykli. Bolo to tak aj za socíku. Pred mestskými voľbami tu opravia pár metrov chodníka, aby to vyzeralo, že sa niečo robí a potom štyri roky nič. Od socializmu sa tu nič nezmenilo. Stále tie isté plechové búdy uprostred sidliska a samé šenky. Á zabudol som, pribudol nám tu júžný obchvat na sídlisku, ďakujeme za presmerovanie kamionov cez sídlisko.

  • 3.1
   Lucia says:

   pokiaľ viem tak škola mala byť zatvorená lebo bolo málo detí a budova v zlom stave. To že sa zrekonštruovala je výborné a to že je pre bohatšie deti? no a? tí čo bývajú na linčianskej majú lacné byty.. vyčíta im niekto že ich kúpili lacnejšie? a ano, je to štvrť na nižšej úrovni, ale vieme prečo..

 4. 4
  marek says:

  Zaujímavé je aj to,že sa najprv urobí rekonštrukcia za mestské (čiže naše) peniaze a potom sa predá súkromnej spoločnosti.

 5. 5
  Juraj says:

  Školy sú od seba 200 m ….keby boli moje tiež by som prevádzkoval len jednu.
  Ekonomika nepustí!

 6. 6
  nika says:

  Moja dcéra navštevuje školu BESST od prvého roku jej vzniku, syn od založenia škôlky. Tento školský rok trávime v USA, deti tu chodia do školy, dcéra do piateho ročníka, syn do tretieho. Absolvovala som ich prvé rodičko a ich učitelia sú nadšení, ako výborne obaja nabehli na ich vyučovanie, bez akýchkoľvek komplikácií, s prirodzeným vzťahom k tímovej práci s ostatnými žiakmi. Dcéra na hodinách “science” bodovala, pretože tvrdila, že veľa vecí už preberala v škole BESST. Učiteľka, ktorá ich doučuje angličtinu, mi povedala, že neverila, že môžu byť na takejto úrovni angličtiny. Hádajte, či som vďačná škole Besst? Na vlastné oči vidím dôkazy vysokej úrovne vyučovania v tejto trnavskej škole.

 7. 7
  Miloš says:

  Podla mňa je táto škola pravdepodobne veľmi dobrá ak sa piatačka vie začleniť do skupiny anglicko-hovoriacich detí a má vedomosti ešte aj naviac. Takéto školy by sa mali podporovať na Slovensku!

 8. 8
 9. 9
  Zuzka says:

  Budova je krásna, o tom niet pochýb. Je mi v zásade jedno kto ju využíva , pokial je to v prospech ľudí tohoto mesta. Ale voči šíreniu zavádzajúcich informácií a konaniu poslancov mám výhrady.
  1. Minister školstva vyhlásil, že nepodpíše vznik žiadnej novej súkromnej školy. Teda ak v budúcom šk.roku vzniká v Trnave súkromné gymnázium (teda 5. gymnázium v TT), tak klame buď minister alebo prevádzkovateľ školy.
  2. Ako občan nesúhlasím, aby poslanci rozpredávali mestský majetok slovenským a zahraničným podnikateľom, a už vôbec nie za takéto smiešne peniaze. Budova školy s areálom za cenu troch starších 3-izbových bytov!!!
  Že investovali do rekonštrukcie? Veď investovali do svojej podnikateľskej činnosti.
  3. Za skutočnosť, že je časť budovy nevyužívaná a chátra, nesú zodpovednosť mestskí poslanci. Buď si mal celú budovu zobrať do prenájmu prevádzkovateľ súkromnej školy alebo mali byť nevyužívané priestory ponúknuté iným záujemcom (určite existujú) .
  4. „akreditovaní University of Cambridge International Examinations.” : akreditácia v tomto prípade vôbec neznamená potvrdenie kvality. Túto tzv. akreditáciu môže získať každá škola na svete , ktorá má peniaze na zaplatenie poplatkov za služby CIE . CIE vytvára učebné osnovy, ktoré sú prístupné na ich webe a môže ich používať v ľubovoľnom rozsahu ktorákoľvek škola. Ak má škola záujem o testovanie žiakov, môže si túto službu zaplatiť. CIE testy vypracuje, doručí, vyhodnotí percentuálnu úspešnosť. Niečo podobné ako náš štátny vzdelávací program a EXAM testing, Monitor a pod. Dobré výsledky našich maturitných skúšok sú rovnako akceptované na zahraničných univerzitách ako dobré výsledky na skúškach CIE . Takže nepreceňujme všetko, čo je napísané anglicky.
  Pozn. Ani jedna štátna škola si nedovolí nedodžiavať školské zákony v takej miere ako je to v prípade BESST. “ Poskytovanie kvalitného vzdelávania“ je iba subjektívne hodnotenie predmetu svojej podnikateľskej činnosti.

 10. 10
  petra says:

  Zuzka, studuje mi tam syn a vysledky ma vyborne. Kvalita vzdelavania na anglickych predmetoch sa potvrdzuje na konci roka Cambridge testami a vysledky ma on i cela trieda nadpriemerne. Porovnanie je s celosvetovym testovanim vsetkych skol pouzivajucich Cambridgske osnovy. A pri testovani porovnavajucom slovenske predmety tiez ako trieda dopadli vyborne

 11. 11
  petra says:

  Nepovedali nam to v Besste, mame oficialne testy a vysledky z Cambridgskej univerzity. Testy boli opravovane a vyhodnotene v Anglicku. Je to najrozsirenejsie celosvetove vzdelavanie a pre mna je Cambridge dostatocna autorita. Toto je obrovsky bonus tejto skoly. Vieme ako su na tom nase deti v celosvetovom meradle.

 12. 12
  Zuzka says:

  Moj syn navstevol tuto skolu a moje rozhodnutie, zmeniť to, neľutujem.
  …”Výsleky z Cambridgskej univerzity”..bavím sa dobre na vašej nevedomosti:-))

  • 12.1
   Maja says:

   Ahoj zuzka, nasla som vas na webe ohlsdom diskusie z roku 2013 o skole best v trnave, prepacte za opovazlivost, som matkou syna druhaka v montessor skole mimo trnavy a zaujimali by ma vase skusenosti so skolou best dakujem maja nold

 13. 13
  Mária says:

  Prečo nemôžem nikde nájsť výsledky testovania 9 z tejto školy? Nikde som tie výsledky z tejto školy nenašla http://dataportal.nucem.sk/vysledky2013/testovanie.php

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.