reklama

Meštiansky dom na Hviezdoslavovej ulici má novú fasádu, chodcov už neohrozuje

Meštiansky dom na Hviezdoslavovej ulici v Trnave dostal po rokoch chátrania novú fasádu.

Exteriér objektu bol dlhodobo v havarijnom stave. Hrozilo, že postupne padajúce kúsky omietky môžu spôsobiť zranenia okoloidúcim chodcom.

Udržiavacie práce na uličnej fasáde v snahe o zamedzenie ohrozenia zdravia chodcov boli schválené Krajským pamiatkový úradom v Trnave v apríli 2013,“ informoval zástupca riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Trnave Milan Kazimír.

halenarska5
Pohľad na vynovenú uličnú fasádu

Objekt v júni tohto roka navštívili aj pracovníci stavebného úradu mesta Trnava spolu s pamiatkarmi. Mesto Trnava vyzvalo súkromných vlastníkov meštianskeho domu o nápravu súčasného stavu budovy.

Vlastník sa počas štátneho stavebného dohľadu zaviazal splniť stanovené podmienky na zabránenie ďalšej deštrukcii objektu v určených termínoch,“ uviedol M. Kazimír.

Na konci leta začala renovácia fasády. Dokončili ju začiatkom novembra.

Pamiatkari v súčasnosti nevedia s istotou určiť, z akého obdobia dom pochádza. Pomôcť by im v tom mal pamiatkový výskum.

Podľa súčasného stavu je isté, že ide minimálne o renesančný objekt, postavený najneskôr do polovice 17.storočia, už vtedy ako poschodový dom. Nedá sa však vylúčiť ani jeho starší stredoveký, gotický pôvod – čo by mohol potvrdiť jedine pamiatkový výskum. Okolo polovice 18.storočia bol dom neskorobarokovo prestavaný. Hlavný účel budovy bol obytný, ale vzhľadom k jeho situovaniu na jednej z najvýznamnejších komunikácií mesta, jeho prízemné uličné priestory oddávna slúžili na obchodné účely. Z hľadiska architektonického riešenia išlo o dom patriaci historicky vlastníkovi z najvyššej spoločenskej vrstvy mesta,“ doplnil Milan Kazimír.

Snímky z leta 2013 – pred rekonštrukciou meštianskeho domu
omietka-hviezdoslavova-1
omietka-hviezdoslavova-2
Detailný pohľad na havarijný stav fasády

Ulož ako PDF
Napísal 19. novembra 2013 8:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

9 komentárov pre “Meštiansky dom na Hviezdoslavovej ulici má novú fasádu, chodcov už neohrozuje”

 1. 1
  peace says:

  Kvalita prevedenej prace je na urovni potreby zabezpecit bezbecnost pre chodcov. Nieje to rekonstrukcia na reprezentativnej urovni avsak ak by si aj ostatny vlastnici minimalne vymalovali fasady, bolo by nase preudokrasne mesto krajsie.

 2. 2
  ŽupanZkauflandu says:

  Nie je náhodou vlastník nehnuteľnosti sám veľký Župan Tibor??

 3. 3
  peter says:

  pán duch svatý za Vás hovorí závisť

 4. 4
  citatel says:

  Videli ste niekto prevedenu pracu z blizka?Zdialky to vyzera ako tak,ale pohlad na vykonane prace z blizka,otras.

 5. 5
  jaTT says:

  Typicki pamiatkari. Minimalne renesancny, mozno goticky :-)
  To sa vola hlboka nevedomost. Je plno zberatelov starych pohladnic a fotografii starej Trnavy. Tam sa da jednoznacne identifikovat ten ich pozadovany „povodny stav“. Grcky trcky. Taky pamiatkar moze byt hockto, kto sa trocha zaujima o historiu nasho mesta a nie je lenivy patrat a zhanat stare materialy.
  Kto tych diletantov plati?!!!

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.