reklama

Bývalé Polygrafické závody nahradí unikátny projekt bytového domu Zelené átrium

Areál bývalých Polygrafických závodov na trnavskom Špíglsále sa mení na výnimočný projekt bytového domu Zelené átrium.

Investor – trnavská spoločnosť SMF Marko – sa netají tým, že chce v postaviť unikátny pasívny dom, ktorý bude prvým na Slovensku s najvyšším certifikátom Leed Platinum.

Zelené atrium je ekologický projekt vo viacerých ohľadoch, vrátane energetickej bezpečnosti.

Podľa slov zástupcu investora a spoluautora projektu, architekta Miroslava Marka, svoj postoj k životnému prostrediu začali uplatňovať už na začiatku stavebných prác, kedy množstvo materiálu z pôvodnej stavby zrecyklovali priamo na mieste a využili pri novom projekte.

zelene-atrium-4
zelene-atrium-2

Vizualizácie: SMF Marko

Dôležitým faktorom je aj skutočnosť, že stavba si nevyžiadala záber ornej pôdy, nevzniká na zelenej lúke, ale obnovuje život spustnutého priemyselného areálu. Vo svete už pochopili nielen environmentálny prínos, ale aj čaro revitalizovaných priemyselných budov a areálov. Navrátenie života opusteným priemyselným priestorom je aktuálnou výzvou pre architektov, investorov a uvedomelých ľudí. My sme túto výzvy prijali,” hovorí M. Marko, ktorý získal neoceniteľné skúsenosti a nové pohľady na svet počas štúdií v Kanade.

Na slovenské pomery bude výnimočná aj samotná prevádzka Zeleného átria. Vykurovanie bytového domu zabezpečia tepelné čerpadlá, na streche budú inštalované solárne panely. V stavbe sú zabudované energetické pilóty, obyvatelia budú používať najmodernejšie technológie ako sú kogeneračná jednotka, zariadenia na rekuperáciu vzduchu alebo motorické exteriérové žalúzie.

Prínosom bude aj strecha pokrytá zeleňou slúžiaca majiteľom bytov na oddych a spoločné stretnutia.

Investor tvrdí, že obyvatelia budú za kúrenie platiť od neuveriteľných 5 eur mesačne.

Unikátnu energetickú koncepciu zabezpečuje trnavská spoločnosť ESM YZAMER. Vlastníci bytov sa stanú majiteľmi unikátnej energetickej technológie. Tá im zabezpečí, že celkovo na energiách ušetria až 65% nákladov v porovnaní s bežným bytom.

Všetky údaje o spotrebe aj riadenie kúrenia budú prístupné prostredníctvom internetu. Majitelia bytov budú mať prístup nielen k informáciám o vlastnom byte, ale aj o celkovej spotrebovanej prípadne vyrobenej energii v objekte či teplote vody v zásobníku TÚV,” konkretizuje.

V Zelenom átriu vznikne 45 jedno až trojizbových bytov s výmerami od 39 do 88 metrov štvorcových. V podzemí bude vytvorených 63 parkovacích miest.

zelene-atrium-polygraficke
Bývalé Polygrafické závody

Spoločnosť SMF Marko nechce zostať len pri klasickej výstavbe bytov. Cieľom investora je vytvoriť v bytovom dome komunitu ľudí, ktorá bude mať výnimočné susedské vzťahy.

Aj preto nájdeme v projekte Zeleného átria dva spoločenské priestory. “O tom, ako budú tieto priestory fungovať, rozhodnú samotní obyvatelia. Môžu sa tu konať rodinné oslavy, posedenia či spoločné sledovanie športových udalostí. Podobnému účelu bude slúžiť aj tzv. party strecha s pergolou a posedením, kde môžu obyvatelia domu spoločne grilovať a kochať sa jedinečným výhľadom na Trnavu a okolie,” pokračuje s prezentovaním originálnych myšlienok, ktoré ponúkne Zelené átrium svojím obyvateľom Miroslav Marko.

Na prízemí objektu by dokonca mohol vzniknúť priestor pracovne nazvaný Fresh Market – akési potraviny a minitrhovisko pod strechou s ponukou farmárskych produktov z regiónu, domácich nápojov, hand-made výrobkov a podobne – ktorý ešte podčiarkne výnimočný geniu loci tejto novovybudovanej a zrevitalizovanej bývalej tlačiarenskej haly.

Investor počíta s kolaudáciou objektu začiatkom roku 2015.

Množstvo ďalších informácií o projekte nájdete na veľmi precízne spracovanej internetovej stránke www.zeleneatrium.sk.

zelene-atrium-1
zelene-atrium-3

Vizualizácie: SMF Marko

Ulož ako PDF
Napísal 4. marca 2014 0:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

14 komentárov pre “Bývalé Polygrafické závody nahradí unikátny projekt bytového domu Zelené átrium”

 1. 1
  julka says:

  Chcela by som bývať v komplexe, kde budú spoločenské oslavy a hrisko na streche, potraviny v suteréne, namiesto aby nevyždímali pozemok na maximum, spravili znesiteľný počet bytov a zeleň spravili na teréne. A kogerečná jednotka – huči pekne na radnici, tak som zvedavá ako bude hučať obyvateľom.

  • 1.1
   jano says:

   Ja by som to nechal na tých budúcich vlastníkov, nech si spravia svoj názor a rozhodnú kde chcú bývať, neviem prečo má potrebu niekto hned všetko negatívne ohodnotiť…žeby úradníci radnice mali v náplni práce sedieť na internete a vypisovať komenty? Podľa mňa je tento projekt veľmi zaujímavý, ale zabudol som že v trnave ked je niečo iné, tak to treba zadupať…

   • 1.1.1
    kogeneračná úderka says:

    Čo je na tom projekte také zaujímavé? Tých 45 bytov a spolu s prevádzkami narvatých na pár metrov štvorcových? Jeden podobný experiment je postavený pri nemocnici, dodnes je prázdny.

 2. 2
  MIro says:

  Spoločnosť SFM Marko neexistuje v obchodnom registri…..

  • 2.1
   Zelené Átrium says:

   Ing. Ľubomír Marko založil možno prvú súkromnú stavebnú firmu na Slovensku už v roku 1990. Od roku 2000 stavebné podnikanie, vzhľadom na narastajúci objem stavebných prác z väčšej časti transformoval na akciovú spoločnosť s názvom Trnavská stavebná spoločnosť. Z ktorej vybudoval do roku 2008 cca 15stu najväčšiu stavebnú firmu na Slovensku. Túto v roku 2008 predal ako úspešnú zdravú spoločnosť a s jej ďalším osudom už nemal nič spoločné. Avšak od roku 1990 SMF Marko (skrátený názov) stále existuje. Obchodný register: http://orsr.sk/vypis.asp?ID=392&SID=7&P=0
   Autorom projektu Zelené átrium je jeho syn Miroslav Marko, autorizovaný architekt, ktorý absolvoval 2 inžinierske štúdia na fakulte architektúry STU v BA a na Carleton univestity v Kanadskej Ottawe, kde sa venoval filozofii ekologicky priateľskej architektúry.

 3. 3
  akože says:

  A Parkovisko na vizuáli je z vedľajšej bytovky, zákazníci z prevádzok budú parkovať po uličkách

  • 3.1
   Zelené Átrium says:

   Parkovisko na vizualizácii je naozaj od vedľajšej bytovky. V suteréne objektu je 63 parkovacích miest pre majiteľov bytov. (cca 1,4 miesta na byt)
   Na teréne je 14 parkovacích miest (pred budovou a za budovou) pre rozsah občianskej vybavenosti je to dostatočný počet.

 4. 4
  kami says:

  zaujimavy napad a urcite narocny projekt, zvlast v trnave. drzim palce.

 5. 5
  durino says:

  Ako obyvateľ mám radosť z toho, že stavba je v rozpore s vydaným stavevebným povolením, kde vykurovanie je povolené plynové a nie nejaká hučiaca kogeneračná jednotka, dobre sa tu bude žiť obyvateľom, ale to asi dvojnásobnémi inžinierovi nevadí, lebo tu nebýva

 6. 6
  durino says:

  pardón – na doplnenie text stavebného povolenia
  http://www.trnava.sk/userfiles/download/attachment/62832.pdf

 7. 7
  kogeneračná úderka says:

  Podľa čo sa toto volá Zelené átrium? Podľa zelených balkónov?

 8. 8
  zelené atrium says:

  Hlučnosť kogeneračnej jednotky viessmann je 39 dB. A táto bude umiestnená v v suteréne v kotolni objektu. Hlučnosť chladničky je cca 40 dB, a túto máte umiestnenú v byte. Je zrejmé že oponenti kogenerácie nemajú dostatočné znalosti. Radi im všetko vysvetlíme na verejných prezentáciách, ktoré organizujeme so spoločnosťou Yzamer, autorom energeickej koncepcie. Prosím prihláste sa na info@zeleneatrium.sk a dozviete sa viac o technickej výnimočnosti projektu. ktorý na slovensku nemá obdoby.

 9. 9
  dezko says:

  No neviem, vraj tam budu aj spolocenske priestory pre vodenie si navstev a odbavovanie rodin. oslav. Po skusenostiach z inych novostavieb kde pocut absolutne vsetko z vedlajsich a dokonca aj z nesusednych bytov (napr. sedo-ruzova stavba vedla na ulici ma tento problem), neviem ako to dopadne, lebo i tak vela bytov bude na prenajom (majitelia novostavieb radi prenajimaju svoje byty, v ktorych sa zle byva) a tym padom rozny pseudo studenti co si to tam prenajmu budu asi trnom v zadku mnohych slusnych ludi co si to tam kupia a neskor budu sklamani a tazko budu byt potom nasledne predavat.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.