reklama

Jedinečný projekt Zelené átrium chvália aj odborníci, pasívny dom bude dokončený na jar

Výstavba projektu Zelené átrium, ktorý je prvý svojho druhu na Slovensku, postupuje do záverečnej fázy. Investor predpokladá s ukončením stavebných prác už o päť mesiacov v apríli 2015.

Zelené átrium je realizované v štandardoch, ktoré budú zo zákona na Slovensku povinné až v roku 2020. Aj z tohto pohľadu ide na slovenské pomery o výnimočný projekt.

„Momentálne pracujeme na interiérových omietkach, osádzajú sa vonkajšie motorické žalúzie. Na jar sa sústredíme na dokončenie spevnených plôch a sadové úpravy,“ informuje zástupca trnavskej investorskej spoločnosti SMF Marko a autor projektu, architekt Miroslav Marko.

Prívlastku výnimočnosti sa teší bytový dom osadený v priestore bývalých Polygrafických závodov na Špíglsáli vďaka viacerým aspektom.

„V prvom rade je extrémne zateplený, má kvalitné okná s izolačnými trojsklami, a používa najmodernejšie technológie, vďaka čomu sa náklady na kúrenie bytov budú pohybovať na úrovni 7 eur mesačne. V bytoch sú chladené stropy a každý byt má samostatné automatické vetranie, zabezpečujúce neustále čerstvý vzduch. V dome je už vyhotovený aj vzorový byt, preto je možné vyskúšať na vlastnej koži ako fungujú vetracie jednotky v praxi,“ vymenúva najväčšie benefity.

zelene-atrium1
V Zelenom átriu prebiehajú dokončovacie práce, projekt bude hotový na jar

Investor organizuje aj pravidelné prezentácie projektu a technológií, vďaka čomu sa môže so Zeleným átriom zoznámiť naozaj zblízka odborná aj laická verejnosť.

Investor pokračuje aj v procese posudzovania pre získanie amerického certifikátu LEED PLATINUM, čím by sa stalo Zelené átrium prvým objektom na Slovensku, ktorý by sa mohol pýšiť ocenením dokumentujúcim projekt vysokej ekologickej kvality.

V novom bytovom dome vznikne 45 jedno až štvorizbových bytov s výmerami od 39 do 88 metrov štvorcových. V podzemí bude vytvorených 63 parkovacích miest, na povrchu ďalších 14. Súčasťou podzemného parkoviska bude aj garážovanie bicyklov majiteľov bytov, čím autori projektu nezabúdajú na podporu ekologickej dopravy. Navyše, samotý projekt stojí v tesnej blízkosti cyklotrasy do Kamenného mlyna.

„V priebehu dvoch mesiacov sa predala už štvrtina bytov, vyčerpali sa takmer už aj všetky akciové byty. Majiteľom akciových bytov uhradíme náklady na kúrenie, chladenie a ohrev teplej vody až do roku 2018. Toto je jasný dôkaz, že si stojíme za tvrdeniami o minimálnych nákladoch na energie v dome,“ zdôrazňuje M. Marko.

zelene-atrium2

zelene-atrium4
Strecha bytového domu ponúka obyvateľom možnosť spoločných stretnutí s jedinečným výhľadom na mesto aj okolie Trnavy

Investorská spoločnosť pokračuje aj v zámere pomôcť s vytvorením priateľskej susedskej komunity, ktorá sa bude stretávať v spoločenskej miestnosti alebo na zelenej streche. Prvé komunitné stretnutie je plánované na koniec januára v Trenčianskych Tepliciach, kde sa majitelia bytov spoznajú ešte predtým, ako sa nasťahujú.

Projekt Zeleného átria bol prezentovaný na viacerých odborných konferenciách, kde zožal množstvo pozitívnych ohlasov. Faktom však zostáva, že verejnosť nemá na Slovensku zatiaľ celkom jasno v tom, čo je to pasívny dom.

„Záujem je veľký, ale samotný predaj bytov pripomína skôr osvetu ako realitnú činnosť. To je ale asi normálne vždy, keď robíte niečo ako prví. Ľudia, ktorí sa zaujímajú o Zelené átrium, často súdia, že sme vymysleli niečo nové, neodskúšané. Musíme vysvetľovať, že koncept pasívneho domu je starý viac ako 20 rokov, že v západnej Európe sa stáva už bežným štandardom, vzhľadom na kvality a energetické úspory takéhoto bývania. Naozaj nejde o žiadnu zázračnú ‚NASA‘ technológiu. Ide len o to že sa správne vyskladajú jednoduché veci do premysleného celku,“ vraví autor projektu architekt Miroslav Marko, ktorý v projekte zhmotňuje svoje znalosti z praxe a z univerzity v Kanade.

Aj na Slovensku už stojí niekoľko pasívnych domov. Všeobecné predpoklady tvrdia, že výstavba pasívneho domu je v porovnaní s klasickým nákladnejšia o 20 až 30 percent.

„Pri Zelenom átriu sa nám podarilo navýšenie ceny udržať na úrovni 5% oproti iným projektom,“ konštatuje s dovetkom, že pri súčasných úrokových sadzbách je investícia do pasívneho štandardu vyslovene výhodná vzhľadom na prostriedky ušetrené na energiách.

Viac informácií o projekte nájdete na stránke www.zeleneatrium.sk.

zelene-atrium3
Dokončený vzorový byt

Ulož ako PDF
Napísal 5. decembra 2014 8:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Jedinečný projekt Zelené átrium chvália aj odborníci, pasívny dom bude dokončený na jar”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.