reklama

Bývalé Polygrafické závody nahradí unikátny projekt bytového domu Zelené átrium

Areál bývalých Polygrafických závodov na trnavskom Špíglsále sa mení na výnimočný projekt bytového domu Zelené átrium.

Investor – trnavská spoločnosť SMF Marko – sa netají tým, že chce v postaviť unikátny pasívny dom, ktorý bude prvým na Slovensku s najvyšším certifikátom Leed Platinum.

Zelené atrium je ekologický projekt vo viacerých ohľadoch, vrátane energetickej bezpečnosti.

Podľa slov zástupcu investora a spoluautora projektu, architekta Miroslava Marka, svoj postoj k životnému prostrediu začali uplatňovať už na začiatku stavebných prác, kedy množstvo materiálu z pôvodnej stavby zrecyklovali priamo na mieste a využili pri novom projekte.

zelene-atrium-4
zelene-atrium-2

Vizualizácie: SMF Marko

Dôležitým faktorom je aj skutočnosť, že stavba si nevyžiadala záber ornej pôdy, nevzniká na zelenej lúke, ale obnovuje život spustnutého priemyselného areálu. Vo svete už pochopili nielen environmentálny prínos, ale aj čaro revitalizovaných priemyselných budov a areálov. Navrátenie života opusteným priemyselným priestorom je aktuálnou výzvou pre architektov, investorov a uvedomelých ľudí. My sme túto výzvy prijali,” hovorí M. Marko, ktorý získal neoceniteľné skúsenosti a nové pohľady na svet počas štúdií v Kanade.

Na slovenské pomery bude výnimočná aj samotná prevádzka Zeleného átria. Vykurovanie bytového domu zabezpečia tepelné čerpadlá, na streche budú inštalované solárne panely. V stavbe sú zabudované energetické pilóty, obyvatelia budú používať najmodernejšie technológie ako sú kogeneračná jednotka, zariadenia na rekuperáciu vzduchu alebo motorické exteriérové žalúzie.

Prínosom bude aj strecha pokrytá zeleňou slúžiaca majiteľom bytov na oddych a spoločné stretnutia.

Investor tvrdí, že obyvatelia budú za kúrenie platiť od neuveriteľných 5 eur mesačne.

Unikátnu energetickú koncepciu zabezpečuje trnavská spoločnosť ESM YZAMER. Vlastníci bytov sa stanú majiteľmi unikátnej energetickej technológie. Tá im zabezpečí, že celkovo na energiách ušetria až 65% nákladov v porovnaní s bežným bytom.

Všetky údaje o spotrebe aj riadenie kúrenia budú prístupné prostredníctvom internetu. Majitelia bytov budú mať prístup nielen k informáciám o vlastnom byte, ale aj o celkovej spotrebovanej prípadne vyrobenej energii v objekte či teplote vody v zásobníku TÚV,” konkretizuje.

V Zelenom átriu vznikne 45 jedno až trojizbových bytov s výmerami od 39 do 88 metrov štvorcových. V podzemí bude vytvorených 63 parkovacích miest.

zelene-atrium-polygraficke
Bývalé Polygrafické závody

Spoločnosť SMF Marko nechce zostať len pri klasickej výstavbe bytov. Cieľom investora je vytvoriť v bytovom dome komunitu ľudí, ktorá bude mať výnimočné susedské vzťahy.

Aj preto nájdeme v projekte Zeleného átria dva spoločenské priestory. “O tom, ako budú tieto priestory fungovať, rozhodnú samotní obyvatelia. Môžu sa tu konať rodinné oslavy, posedenia či spoločné sledovanie športových udalostí. Podobnému účelu bude slúžiť aj tzv. party strecha s pergolou a posedením, kde môžu obyvatelia domu spoločne grilovať a kochať sa jedinečným výhľadom na Trnavu a okolie,” pokračuje s prezentovaním originálnych myšlienok, ktoré ponúkne Zelené átrium svojím obyvateľom Miroslav Marko.

Na prízemí objektu by dokonca mohol vzniknúť priestor pracovne nazvaný Fresh Market – akési potraviny a minitrhovisko pod strechou s ponukou farmárskych produktov z regiónu, domácich nápojov, hand-made výrobkov a podobne – ktorý ešte podčiarkne výnimočný geniu loci tejto novovybudovanej a zrevitalizovanej bývalej tlačiarenskej haly.

Investor počíta s kolaudáciou objektu začiatkom roku 2015.

Množstvo ďalších informácií o projekte nájdete na veľmi precízne spracovanej internetovej stránke www.zeleneatrium.sk.

zelene-atrium-1
zelene-atrium-3

Vizualizácie: SMF Marko

Ulož ako PDF
Napísal 4. marca 2014 0:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Bývalé Polygrafické závody nahradí unikátny projekt bytového domu Zelené átrium”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.